5 sposobów, aby składanie życzeń nie było traumą. Jak uniknąć uświęconego tradycją "nawzajem"?

5 sposobów, aby składanie życzeń nie było traumą. Jak uniknąć uświęconego tradycją "nawzajem"?
(fot. shutterstockcom)

Składanie życzeń - ostatnia trudność na drodze do upragnionych "spokojnych świąt". Za każdym razem, kiedy kolejni goście wyciągają opłatek, masz podwyższone ciśnienie i szukasz najbliższego okna, przez które można wyskoczyć? STOP! Wiemy, co zrobić, żeby zamienić obowiązek w przyjemność.

Po sprzątaniu, gotowaniu i pakowaniu prezentów przychodzi czas, by zmierzyć się z ostatnim zadaniem na drodze do upragnionego świętowania. Życzenia świąteczne - któż z nas nie przeżył stresu związanego z ich składaniem, wysyłaniem i wysłuchiwaniem. A co, gdyby tak w tym roku trochę inaczej do nich podejść?

Składając najbliższym życzenia często popadamy w banał. I mimo tego, że przecież każdy chce mieć zdrowe, wesołe i spokojne święta, to słowa te wpadają jednym uchem, a wychodzą drugim. Po czym pada sakramentalne "nawzajem". Może tak w ogóle zrezygnujmy z życzeń? Nie. To świetna okazja, by powiedzieć coś dobrego bliskim.

Wystarczy trochę zaangażowania, czułości i życzliwości, by złożyć komuś naprawdę wyjątkowe życzenia. W odpowiedzi ktoś inny otworzy serce przed tobą.

Nie wiesz jak się za to zabrać? Na pewno wiesz, a nasze wskazówki Ci w tym pomogą:

  • Po pierwsze błogosław! To podstawa. Bóg stwarzając świat po prostu otworzył swoje usta i zaczął błogosławić. Jezus czyniąc cuda błogosławił. My też powinniśmy. Czasami brakuje nam słów, ale Bóg czyta sercem. Wszystko czego pragniesz dla drugiej osoby jest w Jego błogosławieństwie. A gdy naprawdę zabraknie Ci słów uczyń na czyimś czole znak krzyża. Reakcja ludzi na ten gest jest naprawdę piękna i na pewno cię zaskoczy.
  • Nie bój się mówić własnymi słowami. To nie ma być przemowa, esej lub trzynastozgłoskowiec. Bądź sobą i tak samo traktuj osobę, której życzenia składasz. Znasz ją przecież - jej marzenia, plany. Nie ma sensu wysilać się na metafory, których nie czujesz. Na co dzień brakuje nam prostych rzeczy: motywacji, kreatywności, wytrwałości. Życzenia nie spełniają się w sposób magiczny, to my sami jesteśmy odpowiedzialni za to, na ile staną się faktem. Twoje wsparcie na pewno mu w tym pomoże.
  • Bądź wdzięczny. Za dużo mówimy o przyszłości: chcę cię widzieć tu, chcę byś był kimś takim, osiągnął to.. Nie sil się na pisanie scenariusza czyjegoś życia. Dzisiaj jest najważniejsze, podziękuj komuś za to, że jest tu i teraz. Kto z nas nie chciałby usłyszeć "dobrze, że jesteś". Uświadomienie komuś, że jest chciany, potrzebny i kochany to spełnienie jego najskrytszych pragnień. Można to zrobić w najprostszych słowach.
  • "Śniegu po pachy, dobrej kiełbachy" - stop! Nie zapomnijmy o tym co najważniejsze w święta. Pisząc życzenia użyj fragmentu z Ewangelii, zacytuj Świętego lub zdanie z ulubionej świeckiej książki. Chrześcijanin nie ma unikać tego co ziemskie, ale być częścią świata i dawać ludziom Boga. Nie pozwól by zaginął w tysiącach lampek i ozdób.
  • Jak samemu zareagować na życzenia? Podziękuj i uśmiechnij się, wykonaj gest jaki w tej chwili czujesz. Składanie życzeń to nie zawody w ripostowaniu się. Brak słów bywa największym komplementem w odpowiedzi na czyjeś życzenia. Wiele więcej powiedzą twoje oczy.

W święta nie mamy stawać się kimś innym, ale jeszcze bardziej być sobą. Czułość i wrażliwość są w każdym z nas. U każdego wyglądają inaczej. Człowiek jest najfajniejszym prezentem - bądź nim sam.

Drogi Nieznajomy, oby te święta były dla Ciebie po prostu pięknym czasem. Świętujemy narodziny Jezusa, niech więc nie zabraknie w twoim życiu świeżości, inspiracji, entuzjazmu, nadziei i tego wszystkiego co kojarzy się właśnie z nowym życiem. Dziękujmy, że jesteś - twoja obecność nadaje sens naszemu pisaniu. Kimkolwiek jesteś i gdziekolwiek będziesz, masz przy sobie wszystko co najcenniejsze, bo Bóg ci błogosławi, odkąd tylko się pojawiłeś. Korzystaj z tego pełnymi garściami.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Szymon Żyśko
20,94 zł
29,90 zł

Zostaliśmy stworzeni na podobieństwo Boga, dlatego najbliżej Niego jesteśmy, będąc sobą.

Byli ludźmi takimi jak ty. Żyli intensywnie i kochali to, co robili. Ich historie to dowód na to, że niebo można odnaleźć tu i...

Skomentuj artykuł

5 sposobów, aby składanie życzeń nie było traumą. Jak uniknąć uświęconego tradycją "nawzajem"?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.