7 wskazówek na ostatnie dni Wielkiego Postu

7 wskazówek na ostatnie dni Wielkiego Postu
(fot. shutterstock.com)
2 lata temu
Logo źródła: Catholic Gentleman Sam Guzman

Wielki Post jest okresem pokuty i walki. Wrogiem jest pożądliwość, pokusy oraz diabeł. Celem są czyste serca, żebyśmy mogli radośnie celebrować Zmartwychwstanie naszego Pana podczas Wielkiej Nocy, najważniejszego święta roku liturgicznego.

Często rozpoczynam okres wielkopostny z jak najlepszymi intencjami. Wyobrażam siebie jako mnicha, poszczącego i modlącego się tak gorliwie jak jeden z ojców pustyni. I może przez jeden tydzień udaje mi się zachować silną wolę. Ale potem, kiedy już czuję się dobrze, wszystko upada i staję twarzą w twarz ze swoją słabością.

Wszyscy przeszliśmy przez to samo, więc dzisiaj chciałbym się podzielić siedmioma sposobami na to, by przeżyć dobry Wielki Post.

1. Trzeba mieć plan - Najszybszą drogą do zrujnowania Wielkiego Postu jest posiadanie dobrych intencji, ale... brak planu. Trzeba być konkretnym. "Zamierzam się więcej modlić" - nie jest wystarczające. Jeśli określisz cele, które zamierzasz zrealizować, trzymaj się ich każdego dnia.

Jedna rada: uczyń to możliwym do wykonania. Często jesteśmy zbyt ambitni. Kiedy nie udaje nam się zrealizować naszych wielkopostnych przyrzeczeń, stajemy się zniechęceni i porzucamy nasz plan. Jest to zwycięstwo diabła. Spraw, by Twoje zobowiązania były skromne i praktyczne, a czas twojego postu stanie się lepszy.

2. Czytaj dobre książki - Święci często nawołują nas do czytania dobrych, duchowych książek, i nie ma lepszego czasu, żeby zacząć to robić niż podczas Wielkiego Postu.

Czytanie Pisma Świętego lub dokumentów Świętych jest dobrym początkiem.

3. Sprawdzaj sam siebie - Wielki Post jest najlepszym czasem do zrobienia rachunku sumienia. Czy jakiś grzech dominuje w twoim życiu? Co powstrzymuje Cię od podążania za wolą Boga całym swoim sercem?

Zbadaj swoje sumienie i stan twojego duchowego zdrowia.

Pamiętaj, że w Wielkim Poście nie chodzi o niejedzenie słodyczy czy innych rzeczy, które nam smakują, ale przede wszystkim chodzi o skruchę. Oznacza to porzucenie grzechu i powrót do Boga, naszego kochającego Ojca. Rachunek sumienia może być bolesny, ale jest to zdrowy ból, który odświeża naszą duszę.

4. Wyznaj swoje grzechy - po zrobieniu rachunku sumienia, następnym krokiem jest spowiedź. Może być trudno znaleźć parafię, która często oferuje sakrament spowiedzi, ale dobra wiadomość jest taka, że wiele parafii zwiększa ilość spowiedzi podczas Wielkiego Postu, więc jest to idealny czas na pójście do spowiedzi.

Zanim otrzymasz pokutę, pamiętaj o pięciu warunkach dobrej spowiedzi:

1) Rachunek sumienia

2) Żal za grzechy

3) Mocne postanowienie poprawy

4) Wyznanie grzechów
5) Zadośćuczynienie Bogu i bliźnim

5. Módl się - Spójrzmy prawdzie w oczy, wszyscy moglibyśmy się modlić częściej i Wielki Post jest idealnym okresem by zaplanować i wdrażać codzienną zasadę modlitwy, którą możesz kontynuować przez resztę roku. Jednak podczas tego okresu powinniśmy szczególnie skupić swoje modlitwy na żalu za nasze grzechy.

6. Post - Już wcześniej pisałem o tym jak ważna jest modlitwa i post, więc wystarczy powiedzieć, że to jest coś, co powinniśmy robić przez cały rok, nie tylko podczas Wielkiego Postu. Jednak wciąż Wielki Post jest dobrym czasem do ukierunkowania naszych starań oraz odnowienia naszego zaangażowania. Powinniśmy szczególnie skupić się na poszczeniu od rzeczy, które związane są z naszymi najbardziej dominującymi grzechami.

Jesteś uzależniony od Instagrama lub Facebooka? Zrób sobie od nich przerwę. Być może objadasz się podczas oglądania seriali. Porzuć to. Z drugiej strony, może jesteś uzależniony od krytykowania innych. Włóż dużo wysiłku by zaprzestać używania mowy nienawiści.

W rzeczy samej poszczenie od konkretnego jedzenia jest świetną praktyką, ale nie musimy ograniczać naszych wielkopostnych wyrzeczeń do produktów, które spożywamy. Zapamiętaj słowa Jezusa: "Jeśli Twoje oko jest dla ciebie powodem grzechu, wyłup je."

Nic nie powinno stawać pomiędzy nami, a życiem wiecznym i powinniśmy odciąć się od rzeczy, które powodują, że grzeszymy.

7. Dawaj jałmużnę - Podczas Wielkiego Postu, szczególnie musimy pamiętać o poświęceniu naszego Pana Jezusa Chrystusa na krzyżu. Jest to największy akt szczodrości w historii, gdyż Jezus umarł nie tylko dla swoich przyjaciół, ale również dla wrogów. "Bóg zaś okazuje nam swoją miłość [właśnie] przez to, że Chrystus umarł za nas, gdyśmy byli jeszcze grzesznikami." (List do Rzymian 5:8).

Hojność Chrystusa powinna nakłonić nas do bycia hojnym i litościwym dla innych, szczególnie dla biednych oraz potrzebujących. Podczas tego Wielkiego Postu, znajdź drogę do pomocy, nieważne czy jest to wsparcie zakonu, czy przytułku dla bezdomnych.

Nie możesz zawieść

Podczas tegorocznego Wielkiego Postu daj z siebie wszystko. Staraj się wykorzenić swoje grzechy, a kultywować świętość. Jednak kiedy zawiedziesz, wiedz, że nawet ci, którzy uważani są za prawych siedmiokroć upadną (Przypowieści Salomona 24:16).

Pozwól, by twoja porażka była lekcją pokory, która doprowadzi cię z powrotem pod łaskę Boga, płynącą z przebitego serca Jezusa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

7 wskazówek na ostatnie dni Wielkiego Postu
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

7 wskazówek na ostatnie dni Wielkiego Postu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.