Benedykt XVI: na tym polega prawdziwa radość

Benedykt XVI: na tym polega prawdziwa radość
(fot. pranav jain / Unsplash)
Benedykt XVI

Różowe szaty liturgiczne? To znaczy, że dziś niedziela Gaudete. O co w niej chodzi? Tłumaczy papież Benedykt XVI.

Liturgia dzisiejszej niedzieli, zwanej Gaudete, wzywa nas w sposób szczególny do radości, do czuwania pozbawionego smutku, w weselu. Gau­dete in Domino semper - pisze św. Paweł: "Radujcie się zawsze w Panu" (Flp 4, 4). Prawdziwa radość nie jest owocem rozrywki, rozumianej zgodnie z etymologicznym znaczeniem słowa divertere - jako uchylanie się od obowiązków życiowych i od odpowiedzialności, jaką za sobą pociągają. Prawdziwa radość związana jest z czymś znacz­nie głębszym.

Oczywiście, w codziennym rytmie życia, często gorączkowym, ważne jest znajdo­wanie czasu na wypoczynek, na wytchnienie, ale prawdziwa radość pochodzi ze związku z Bogiem. Ten, kto spotkał Chrystusa we własnym życiu, do­świadcza w sercu spokoju i radości, których nikt i żadna sytuacja nie mogą odebrać. Bardzo dobrze zrozumiał to św. Augustyn; swoje daremne poszu­kiwanie prawdy, pokoju, radości w różnorodnych sytuacjach podsumował słynnym wyrażeniem, iż serce człowieka jest niespokojne, nie znajduje spokoju i pokoju, dopóki nie spocznie w Bogu.

Dlaczego księża zakładają dziś różowy ornat? [WYJAŚNIENIE] >>

Prawdziwa radość nie jest zwyczajnym, przej­ściowym stanem ducha ani czymś, co się osiąga dzięki własnym wysiłkom, ale jest darem, rodzi się ze spotkania z żywą osobą Jezusa, z dania Mu miejsca w nas, z przyjęcia Ducha Świętego, który prowadzi nas w życiu. Słowa apostoła Pawła są zachętą: "Sam zaś Bóg pokoju niech uświęca was całych, aby nietknięty duch wasz, dusza i ciało bez zarzutu zachowały się na przyjście Pana naszego, Jezusa Chrystusa" (1 Tes 5,23). W tym okresie Ad­wentu umacniajmy pewność, że Pan przyszedł do nas i wciąż odnawia swoją pocieszającą, pełną miłości i radości obecność. Zaufajmy Mu, tak jak to uczynił św. Augustyn w świetle swojego do­świadczenia: Pan jest nam bliższy niż my sami sobie - interior intimo meo et superior summo meo.

Fragment pochodzi z książki "Przyjście Pana. Rozważania papieskie" wydanej przez wydawnictwo WAM. Więcej znajdziesz tutaj.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Benedykt XVI
17,94 zł
29,90 zł

Przychodząc, Bóg zbliżył się do nas, i my powinniśmy przyzwyczajać się do przebywania z Nim. Dlatego też przyjście Pana ma na celu nauczyć nas patrzeć oczami Boga i umiłować koleje losu, świat i wszystko, co...

Skomentuj artykuł

Benedykt XVI: na tym polega prawdziwa radość
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.