Bezdomny w roli Boga

Bezdomny w roli Boga
(fot. Siedem Aniołów)
Siedem Aniołów / DEON.pl

Szedł, podejmując post i modląc się nieustannie. W okolicach Krakowa dołączyła do niego wędrowna grupa teatralna. Tak powstał niezwykły obraz.

"Siedem Aniołów" to film będący zapisem niecodziennej wędrówki franciszkanina, o. Cordiana Szwarca. Przebył on pieszo prawie czterysta kilometrów ciągnąc za sobą 100-kilogramową rybę - mobilną Bramę Miłosierdzia a zarazem największy na świecie relikwiarz św. Brata Alberta. W czasie drogi nie miał zapewnionych ani noclegów, ani wyżywienia.
Szedł, podejmując post i modląc się nieustannie. W okolicach Krakowa dołączyła do niego wędrowna grupa teatralna, która obwoziła przez małopolskie wioski cudaczne pojazdy i demonstrowała sztukę kuglarską, a wieczorami angażowała mieszkańców w widowisko inspirowane encykliką "Laudato Si". 
- Film zarejestrował tylko niewielki wycinek z całości inicjatywy - mówi reżyser Gabriela Mruszczak. - Na każdym kroku można było otrzeć się o spontaniczne działania z pogranicza happeningu, religii, sztuki czy ekologii. Niemniej to, co najważniejsze, udało się pokazać. 
Bohaterem dokumentu jest zakonnik, o. Cordian, który potrafił skupić wokół nietypowej akcji ewangelizacyjnej całe spektrum różnych środowisk - poczynając od bezdomnych, poprzez szereg twórców alternatywnych a kończąc na uznanej reżyserce spektakli plenerowych.
Bezdomny w roli Boga - zdjęcie w treści artykułu
(fot. Siedem Aniołów)
- Zostaliśmy wciągnięci  w prace przy przedstawieniu. Mieliśmy tylko przygotować takie mechaniczne rzeczy. No i tak się stało, że "zrobili" mnie do roli. Jakiej? Boga! - mówi w filmie Marek Olejnik, bezdomny skupiony wokół grupy MiserArt. - Całe przedsięwzięcie pokazało, że sami z siebie potrafimy dać bardzo dużo.
Zdjęcia do filmu "Siedem Aniołów" kręcone były na terenie podkrakowskich wiosek. W całe przedsięwzięcie zaangażowało się wiele środowisk z całego kraju. I tak na przykład w bydgoskiej pracowni i noclegowni dla bezdomnych powstał wóz "trynitarz", na którym jeździła podczas spektaklu Trójca Święta.
Z kolei krakowska Żywa Pracownia  (znana m.in. z akcji Zupa na Plantach) włączyła się w tworzenie wielkich rozmiarów haftu przestawiającego św. Franciszka spacerującego po lesie pełnym drzew i ptaków.
Celem akcji było zbliżenie do siebie społeczności lokalnej i pokazanie, że można odkrywać swoje talenty a także dzielić się nimi z innymi.
Mieszkańcy wiosek zostali zaangażowani w warsztaty rękodzielnicze i teatralne. Dodatkowo w tę niezwykłą twórczą przestrzeń weszli się ojcowie dominikanie z o. Tomaszem Biłką, twórcą wielkich murali, którzy przyczynili się o pogłębienia wymiaru duchowego "anielskiej" wędrówki.
Bezdomny w roli Boga - zdjęcie w treści artykułu nr 1
(fot. Siedem Aniołów)
- Jeżeli można mówić tutaj o przypadku, a nie można, to wydaje się, że Pan Bóg tak poprowadził niektóre osoby, że natrafiliśmy na siebie w odpowiednim czasie - komentuje o. Cordian Szwarc, inicjator przedsięwzięcia. 
- Podczas rejestracji spektaklu zabrakło nam jednego operatora. Nie wiem, jak to się stało, ale w pewnym momencie podszedł do nas zupełnie obcy człowiek. Mówi, że zajmuje się produkcją filmową i może nam pomóc. To była taka niespodzianka, której się nie spodziewaliśmy - dodaje Mruszczak.
Tegoroczna edycja Siedmiu Aniołów przeniesie się na Kaszuby i będzie skupiona wokół hasła: Domność. Młodzież i dzieci z domów dziecka czy też mających za sobą trudne doświadczenia, bezdomni, ludzie o różnych życiorysach będą poprzez sztukę starali się odkryć to, co niesie z sobą istota prawdziwego domu. 
Premiera kinowa "Siedmiu Aniołów" miała miejsce podczas Dominikańskiego Festiwalu Filmowego Slavangard w Krakowie, gdzie film został podwójnie nagrodzony. Film "Siedem Aniołów" powstał przy współpracy z Filmoteką Małopolską.

Cały dokument możecie zobaczyć poniżej

Weź udział w Festiwalu "Siedem Aniołów"

DEON.PL POLECA

Czym jest festiwal? 
Festiwal Siedem Aniołów to dwa dni podczas których możesz wziąć udział w ciekawych warsztatach i koncertach, obejrzeć spektakl, poleżeć na trawie lub potańczyć, spotkać się z ciekawymi ludźmi, odpocząć i nabrać energii. Festiwal to spotkanie ludzi, których pasją jest tworzenie we wspólnotach przestrzeni twórczej na rzecz tych, którym czasami jest trudno zrozumieć ten świat.
Zaproszenie skierowane dla twórców i opiekunów, którzy z pasją i miłością pracują z dziećmi i młodzieżą.
Dla kogo jest przeznaczony?
Dla wszystkich ! / dla młodych i starych / wierzących i niewierzących / dzieciatych i niedzieciatych / zorganizowanych i niezorganizowanych / domnych i bezdomnych / z Jarocina i Grenlandii.
Ile kosztuje? 
Za darmo!

Kliknij w baner poniżej, dowiedz się więcej i dołącz do wydarzenia

Bezdomny w roli Boga - zdjęcie w treści artykułu nr 2
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.