Budzisz się i czujesz, że wszystko jest bez sensu? Poproś Ducha Świętego o ten szczególny dar

Budzisz się i czujesz, że wszystko jest bez sensu? Poproś Ducha Świętego o ten szczególny dar
(fot. Fabio Amato / Unsplash)

Dar wiedzy i umiejętności kojarzy nam się ze zdolnością nauki i poznania suchych faktów o świecie. Ukryta jest w nim jednak niezwykła przestrzeń poznania świata i doświadczenia go. Ktoś, kto prosi Ducha Świętego o dar wiedzy, otrzymuje również umiejętność do przyjmowania jej przez głębokie doświadczenie. Jest on niczym sól nadająca smak potrawie.

Papież Franciszek w swoich rozważaniach w katechezie z 2014 roku (całość znajdziesz TUTAJ), mówi o nim tak:

"Wiedza pochodząca od Ducha Świętego nie ogranicza się do ludzkiego poznania: jest specjalnym darem prowadzącym nas do zrozumienia, poprzez rzeczywistość stworzoną, wielkości i miłości Boga i Jego głębokiego związku z wszelkim stworzeniem.

Gdy nasze oczy oświecone są przez Ducha Świętego, to otwierają się na kontemplację Boga w pięknie przyrody i wspaniałości kosmosu, i prowadzą nas do odkrycia, że każda rzecz mówi nam o Bogu i Jego miłości. Wszystko to wzbudza w nas wielkie zdumienie i głębokie poczucie wdzięczności! Jest to uczucie, którego także doświadczamy, gdy podziwiamy jakieś arcydzieło sztuki lub jakieś cuda, które były owocem geniuszu i kreatywności człowieka. W obliczu tego wszystkiego Duch Święty prowadzi nas do chwalenia Pana z głębi naszego serca i rozpoznania w tym wszystkim co mamy i czym jesteśmy, bezcennego daru Boga i znaku Jego nieskończonej miłości względem nas.

Dar umiejętności pomaga nam równocześnie nie popadać w pewne postawy skrajne czy błędne. Pierwsza z nich, to niebezpieczeństwo uważania siebie za panów stworzenia. Świat stworzony nie jest własnością, którą możemy się rządzić według naszego upodobania. Drugą postawę błędną przedstawia pokusa zatrzymania się na stworzeniach, tak jakby mogły one dostarczyć odpowiedzi na wszystkie nasze oczekiwania. A Duch Święty poprzez dar umiejętności pomaga nam, abyśmy w to nie popadali".

DEON.PL POLECA

Czym są dary Ducha Świętego? >>

Dar wiedzy i umiejętności objawia się w życiu każdego człowieka i jest pierwszym z darów, jaki towarzyszy nam każdego dnia. Gdy tylko otwieramy oczy, Duch Święty namaszcza je, abyśmy patrząc rozumieli, abyśmy widząc angażowali się i odpowiadali na różne wyzwania. Pozwala także dostrzegać i rozumieć miłość, jaką Bóg nas obdarza.

To wręcz mistyczne spojrzenie na stworzony świat, które sprawia, że we wszystkim potrafimy dostrzec autorski podpis Boga, a w związku z tym, wiemy, że jest to dobre. Dar wiedzy pozwala nam również umiejętnie rozróżniać nasze wewnętrzne poruszenia, postawy, a nawet rozeznawać duchy i natchnienia, które od nich pochodzą.

Najczęściej jednak dar wiedzy kojarzy nam się ze wsparciem przed egzaminem, podczas nauki lub w czasie matury. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że ten szczególny dar nie służy zapamiętywaniu informacji, ale prowadzi znacznie głębiej do prawdziwej umiejętności posługiwania się wiedzą, do praktyki, która sprawia, że świat staje się lepszy.

Usłyszałem kiedyś, jak studenci nazywają dar wiedzy żartobliwie "sakramentem dla leniwych". Myślę osobiście, że to jednak dar, o który proszą jedynie ludzie odważni. Bo patrzenie na świat takim, jakim on jest naprawdę, nie pozwala nam spocząć na laurach i domaga się każdego dnia odpowiedzi. To przez ten dar Bóg daje nam siłę do wypełniania powołania, jakie powierzył ludzkości w raju - abyśmy czynili sobie ziemię poddaną (Rdz 1, 28).

Nie czekaj więc do egzaminu, tylko proś o dar wiedzy i umiejętności każdego dnia. Nie tylko nauka stanie się dla ciebie prosta.

Modlitwa o dar wiedzy i umiejętności:

Trójco Przenajświętsza, źródło doskonałości, miłości i prawdy!

Twój jest świat, stworzenia i ja. Niechaj każde zjawisko i zdarzenie mówi mi o Tobie i Twojej wielkości.

Duchu Prawdy, prowadź mnie do coraz lepszego poznania świata i siebie samego oraz sensu istnienia. Daj gorące umiłowanie prawdy, radość w dochodzeniu do niej i męstwo w jej wyznawaniu.

Chryste, Ty jesteś drogą, spraw, proszę, aby wszystkie ścieżki i drogi mego życia, na których się znajdę, prowadziły w końcu do Ciebie, i bym wraz z Tobą doszedł do domu Ojca.

Błogosław i udziel mi wytrwania w zdobywaniu wiedzy i poprawnego jej zrozumienia, aby mnie zbliżyła coraz bardziej do Ciebie i służyła nienagannie Narodowi i Kościołowi Bożemu. Amen.

Dziennikarz, reporter, autor książek. Specjalista ds. social mediów i PR. Interesuje się tematami społecznymi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Szymon Żyśko

Zostaliśmy stworzeni na podobieństwo Boga, dlatego najbliżej Niego jesteśmy, będąc sobą.

Byli ludźmi takimi jak ty. Żyli intensywnie i kochali to, co robili. Ich historie to dowód na to, że niebo można odnaleźć tu i...

Skomentuj artykuł

Budzisz się i czujesz, że wszystko jest bez sensu? Poproś Ducha Świętego o ten szczególny dar
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.