Jak to jest patrzeć na świat oczyma Jezusa?

Jak to jest patrzeć na świat oczyma Jezusa?
(fot. Ozan Safak on Unsplash)

Mądrość to pierwszy dar Ducha Świętego, który podaje prorok Izajasz. Nie jest książkową wiedzą, ani rzutkością intelektu, ale pozwala nam zupełnie inaczej widzieć świat.

Papież Franciszek poświęcił mu swoje rozważanie w katechezie z 9 IV 2014 roku (całe znajdziesz TUTAJ), kiedy mówił czym jest mądrość płynąca z Ducha:

"Jeśli słuchamy Ducha Świętego, to uczy On nas drogi mądrości, obdarowuje nas mądrością, pozwalającą nam postrzegać rzeczywistość oczyma Boga, słyszeć uszami Boga, miłować sercem Boga, osądzać rzeczy Bożym osądem. (…) Pomyślcie o mamie w domu z dziećmi: kiedy jedno z nich robi jedno, inne myśli o drugim, i biedna matka biega z jednego krańca w drugi z problemami dzieci. A kiedy mamy się zmęczą i nakrzyczą na dzieci, czy jest to mądrość? Czy nakrzyczenie na dzieci jest mądrością? Co mówicie, jest to mądrość, czy nie? Nie! Natomiast kiedy matka bierze dziecko i delikatnie je strofuje, mówiąc: "Ale tego się nie robi, z tego, czy innego powodu...", i cierpliwie wyjaśnia - czy to jest Boża mądrość? Tak! To jest to, co nam daje w życiu daje Duch Święty."

Mądrość płynąca z Ducha nie jest encyklopedyczną wiedzą, ani rzutkością intelektu. Ks. Jerzy Szymik opisuje dar mądrości jako "uczestniczenie w mądrości Jezusa", czyli patrzenie na świat Jego oczyma.

DEON.PL POLECA

Świat uzyskuje wtedy jakby dodatkowy wymiar: nie przez to, że się jakoś powiększa, ale zmienia swoją postać w tym jak go widzimy. Trochę tak jakbyśmy zaczęli widzieć, co jest naprawdę ważne. Na pierwszy plan zaczynają wchodzić rzeczy, o których do tej pory się nie myślało, które nam umykały, a są przecież fundamentalnie ważne.

Czujesz, że dawno nie dzwoniłeś do domu żeby powiedzieć rodzicom, że ich kochasz? To Duch Ci to podpowiada. Pokłóciłaś się z kimś pół roku temu i w sumie rozeszło się po kościach, ale nagle sobie o tym przypomniałaś? To też On mówi do Ciebie.

Czym są dary Ducha Świętego? >>

Tradycyjnym przykładem mądrości w Piśmie jest król Salomon. Pierwsza Księga Królewska opisuje go jako wielkiego sędziego. Gdy przyszły do niego dwie matki kłócące się o dziecko, powiedział im, by rozcięły je na dwie części i się nim podzieliły. Brzmi to szalenie okrutnie, ale jego słowa nie były wyrokiem, tylko próbą. Salomon wiedział, że matka, która naprawdę kocha dziecko, nie pozwoli by je zabić i dlatego ustąpi w sporze. Tak też się stało [1 Krl 3, 16-28]. Bóg obdarzył króla Salomona mądrością widzenia rzeczy przez pryzmat miłości - "wczucia się" w bycie matką.

Mądrość pozwala nam przekraczać własny horyzont i widzieć świat w wieczności. Patrzeć na każdy nasz wybór, uwzględniając możliwe konsekwencje. Unikać szybkich osądów, ale sądzić w mądrości Bożym okiem. Nie mówić co nam ślina na język przyniesie. To są znamiona mądrości. Przede wszystkim kochać, bo tak nas widzi Bóg. Jezus umiłował nas tak bardzo, że wziął na siebie wszystkie nasze grzechy i obmył je w swej śmierci. W nim najpełniej zrealizowała się Boża mądrość.

Modlitwa o dar mądrości Świętego Tomasza z Akwinu:

Stwórco niewypowiedziany!
Ty czynisz zrozumiałym język niemowląt,
Ukształtuj i mój język i wlej w moje usta łaskę swego błogosławieństwa.
Daj mi jasność rozumienia,
zdolność zapamiętywania,
łatwość uczenia się,
dokładność wyjaśniania i omawiania.
Gdy rozpoczynam - pouczaj mnie,
gdy rozwijam i wyjaśniam - kieruj mną,
gdy dokończę - dopełnij łaską zrozumienia.
Ty, który jesteś prawdziwym Bogiem i człowiekiem,
dawaj mi smak Bóstwa i dobrego człowieczeństwa.
Amen.

* * *

Poznaj inne dary Ducha Świętego. Co dwa dni na DEON.pl przedstawimy kolejny:

Czym są dary Ducha Świętego? [WPROWADZENIE] >>

1. Budzisz się i czujesz, że wszystko jest bez sensu? Poproś Ducha Świętego o ten szczególny dar [DAR WIEDZY I UMIEJĘTNOŚCI] >>

Redaktor i publicysta DEON.pl, pracuje nad doktoratem z metafizyki na UJ, współpracuje z Magazynem Kontakt, pisze również w "Tygodniku Powszechnym"

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Maria Miduch

Biografia Ducha Świętego?

To niewykonalne. Jak opisać życie Kogoś, kto jest bez początku i bez końca? Jak to zmieścić w książce?

Nie taki jest mój cel. Chcę, by Ten, o którym piszę, stał się bliższy...

Skomentuj artykuł

Jak to jest patrzeć na świat oczyma Jezusa?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.