Czy mamy pościć w Wigilię skoro jest niedziela?

Czy mamy pościć w Wigilię skoro jest niedziela?
(fot. shutterstock.com / Cesarz)
3 lata temu

Niektórzy twierdzą, że poszczenie w niedzielę jest grzechem. W tradycji jednak post w Wigilię jest bardzo ważny. Co więc zrobić?

Wielowiekowa tradycja w Polsce poleca spożywać w Wigilię potrawy poste. To co z pewnością trzeba zrobić, to sobie uświadomić, że żadne przepisy kościelne tego nie nakazują.

Post ten bierze się z tradycji, z pewnej chęci samych wiernych do tego, by przez praktyki ascetyczne przygotować się na to, co mają przeżyć duchowo. Pamiętaj więc, że za złamanie tego postu nie będziesz ukarany grzechem.

Kluczem tego pytania, które możesz sobie zadawać, drogi czytelniku, jest świętowanie niedzieli. W niedzielę świętujemy zwycięstwo Chrystusa i Kościoła, jest to święto nakazane i najważniejsze w naszej wierze. Tajemnica Zmartwychwstania jest centralną dla całego naszego życia. Niedziela więc znosi wszelkie posty, po prostu nie ma potrzeby umartwiania się w ten dzień. Jest on oczywiście pamiątką, potrzebujemy tego wspominania co tydzień właśnie dla tego, że Zmartwychwstanie jest tak ważne.

Zupełnie więc nie ma potrzeby poszczenia w Wigilię. Ani ze względu na przepis, ani ze względu na dzień. Jesteś natomiast zupełnie wolnym człowiekiem. O tym, czy powstrzymamy się od potraw mięsnych w wigilijną niedzielę, możemy zdecydować sami. Jeżeli zdecydujesz się zachować ten post dla lepszego przygotowania się do Świąt to dobrze. Jeżeli z niego zrezygnujesz, bo chcesz świętować niedzielę - też dobrze.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Beata Anna Dąbrowska
20,94 zł
34,90 zł

Smakuj zdrowie każdego dnia!

Z kultową dietą warzywno-owocową dr Ewy Dąbrowskiej

  • odkryjesz życiodajną moc smacznych potraw,
  • odbudujesz dobrą kondycję Twojego organizmu,
  • poprawisz wygląd swojej skóry,
  • zwalczysz uczucie zmęczenia,
  • ograniczysz infekcje i zwiększysz odporność.

Jedzenie, które...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Czy mamy pościć w Wigilię skoro jest niedziela?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.