Dlaczego diabeł przedstawiany jest jako potwór z rogami i widłami w ręku?

Dlaczego diabeł przedstawiany jest jako potwór z rogami i widłami w ręku?
(fot. Jacob de Backer // shutterstock.com)
kw

Większości z nas, gdy słyszymy słowo "diabeł" lub "szatan", staje przed oczyma czerwony potwór z rogami i widłami. Jako duch może on jednak przemieniać się w najróżniejsze postacie. Skąd się wziął taki wizerunek diabła?

Jak wiadomo, szatan to upadły Anioł. Jest przestawiany w Biblii na różne sposoby. W księdze Rodzaju diabeł występuje pod postacią węża. W 2 Liście do Koryntian jest napisane: "Sam bowiem szatan podaje się za anioła światłości" (2 Kor 11, 14). Tak więc, jako duch może on przemieniać się w najróżniejsze postacie. Jednak najwięcej symbolicznych obrazów przestawiających szatana znajdujemy w Apokalipsie św. Jana.

Czytamy w niej tak: "Potem ujrzałem inną Bestię, wychodzącą z ziemi: miała dwa rogi podobne do rogów Baranka, a mówiła jak Smok." (Ap, 13, 11).

Tak więc już tutaj pojawiają się rogi, które kojarzone są z diabłem. Dalej św. Jan pisze o liczbie, która ma oznaczać szatana oraz wszystkich, którzy za nim podążają: "Tu jest [potrzebna] mądrość. Kto ma rozum, niech liczbę Bestii przeliczy: liczba to bowiem człowieka. A liczba jego: sześćset sześćdziesiąt sześć" (Ap, 13, 18).

Czerwona barwa demona oraz ogon jaki przedstawiany jest na większości jego wizerunków, również w niewielkim stopniu nawiązuje do obrazu przedstawionego w Apokalipsie: "Inny znak się ukazał na niebie: Oto wielki Smok barwy ognia, mający siedem głów i dziesięć rogów - a na głowach jego siedem diademów. I ogon jego zmiata trzecią część gwiazd nieba i rzucił je na ziemię".

DEON.PL POLECA

Również w mitologii greckiej istnieją postacie, która mają przypominać szatana. Jeden z nich to grecki bóg Pan. Był on przedstawiany jako postać pół-człowieka i pół-zwierzęcia. Posiadał tułów i twarz mężczyzny, kozie nogi, ogon, bródkę i rogi.

To właśnie przez przerażający wygląd oraz ciężki charakter zaczęto kojarzyć go z szatanem i przypisywać mu podobne cechy. Podobnie Hades, bóg podziemnego świata zmarłych jest niekiedy utożsamiany z diabłem. Między innymi widły, które trzyma w ręku stały się symbolem władzy jaką ma nad zmarłymi. Szatan, który również nazywany jest "Panem" piekła często przedstawiany jest z tym właśnie elementem.

Te i wiele innych symboli dają nam pewne wyobrażenie o wyglądzie najwyższego z demonów. Jest to jednak tylko pewien obraz jaki uproszczono i zaczęto rozpowszechniać. Przyczyniło się to niestety także do bagatelizowania postaci diabła.

Dlaczego diabeł przedstawiany jest jako potwór z rogami i widłami w ręku? - zdjęcie w treści artykułu

(fot. shutterstock.com)

Jego wizerunek można teraz zobaczyć na przeróżnych produktach, które nas otaczają i służą do codziennego użytkowania. Nie zapominajmy, że szatan jest duchem, a więc nie posiada fizycznego ciała ani wyglądu. Może przeobrażać się w co tylko chce i odgrywać różne postacie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Sławomir Rusin

Opętania i egzorcyzmy.

Ten temat wzbudza mnóstwo emocji. Niestety, w wielu mediach, a niejednokrotnie i w książkach zamiast rzetelnej wiedzy otrzymujemy informacje sensacyjne, budujące fałszywy obraz relacji między Bogiem, szatanem a człowiekiem.W tej publikacji wybitni specjaliści...

Skomentuj artykuł

Dlaczego diabeł przedstawiany jest jako potwór z rogami i widłami w ręku?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.