Dlaczego potrzebna nam spowiedź? [WIDEO]

Dlaczego potrzebna nam spowiedź? [WIDEO]
(fot. Łukasz Głowacki / Maskacjusz TV)

Brałem kiedyś udział w audycji radiowej. Polegała ona na odpowiadaniu na pytania nadesłane przez słuchaczy. Większość pytań dotyczyła sakramentu spowiedzi. Wielu z pytających miało problem z tym, że sakrament stał się dla nich urzędową sprawą, w której liczą się detale, kruczki, przypisy, ilości i okoliczności.

DEON.PL POLECA

Dzisiejszy fragment Ewangelii pokazuje sedno spotkania z Bogiem. On nas zna od zawsze i wie o wszystkich naszych sprawach (nie tylko grzechach). I właśnie o to chodzi, by podchodzić do spowiedzi jak do spotkania, w którym "sprawa jest ustawiona". Bóg wie, co jest w moim sercu, zna moje motywacje, wszystkie niuanse wydarzenia, które nazywamy grzechem.

W sakramencie chodzi o to, by mieć szczere serce; serce, które pragnie być odkryte przez Boga, który mnie doskonale zna i widział mnie "pod drzewem figowym, zanim zawołał nas Filip".

Używając ludzkiego języka - a innego nie znamy - nigdy nie jesteśmy w stanie do końca, dokładnie i szczegółowo opisać czegokolwiek. Język, choć jest najlepszym narzędziem jakie mamy, nieudolnie mówi o naszym wewnętrznym świecie. Dlatego nie ma co się skupiać na księgowych szczegółach, a przyłożyć się do tego, by pragnąć spotkać Boga - Jezusa, który przychodzi z miłosierną miłością przebaczenia.

W walce ze złym przegrywamy zawsze wtedy, kiedy przestajemy patrzeć na Jezusa (kochać), a zaczynamy bawić się w urzędnicze wyznaczanie granic i szukanie kolejnych pól, w których jesteśmy jeszcze mocni.

Pewnie, że taka więź z Bogiem, w której chodzi o spotkanie, jest trudniejsza niż podejście księgowe, w którym człowiek szybciej może doświadczyć złudnego poczucia "bycia w porządku". Jednak nie do tego zostały stworzone nasze serca. One zostały wyposażone w zdolność spotkania w bardzo intymnych okolicznościach. Tylko tak można drugiego poznać.

Grzegorz Kramer SJ - duszpasterz powołań Prowincji Polski Południowej TJ, współtwórca projektu Banita. Na jego blogu znajdziesz codzienne rozważania do Ewangelii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dlaczego potrzebna nam spowiedź? [WIDEO]
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.