Jak wygląda przygotowanie do chrztu dorosłych w Kościele? [FOTO]

Jak wygląda przygotowanie do chrztu dorosłych w Kościele? [FOTO]
(fot. archidiecezja.lodz.pl)
3 lata temu
archidiecezja.lodz.pl / mp

Wiara chrześcijańska, to nie jest światopogląd. Wiara chrześcijańska, to nie system moralny. Wiara chrześcijańska, to nie jest kodeks zachowań społecznych. Wiara Chrześcijańska od początku do końca jest spotkaniem z Jezusem Chrystusem i to jest Ewangelia - czyli Dobra Nowina. Jest niesłychanym szczęściem w życiu człowieka spotkać Jezusa Chrystusa. - mówił abp Grzegorz Ryś.

W II Niedzielę Adwentu w katedralnej parafii p.w. św. Stanisława Kostki w Łodzi, podczas Mszy św. akademickiej o godz. 19:00 miał miejsce obrzęd przyjęcia do Katechumenatu czworga dorosłych. którzy tym samym rozpoczynają swoje przygotowanie do przyjęcia Sakramentów Inicjacji Chrześcijańskiej.
Jak wygląda przygotowanie do chrztu dorosłych w Kościele? [FOTO] - zdjęcie w treści artykułu
Uroczystemu rozpoczęciu Katechumenatu przewodniczył arcybiskup Grzegorz Ryś, który w drzwiach świątyni przywitał kandydatów do chrztu pytając ich o imię oraz oczekiwania wobec Kościoła Bożego. Następnie naznaczył znakiem krzyża ich czoła i narządy zmysłów, po czym wręczył im krzyż - znak miłości Chrystusa i Jego zwycięstwa nad grzechem, śmiercią i szatanem.
O wyjściu z niewoli, którym jest nawrócenie, mówił w swojej homilii arcybiskup łódzki. - Nawrócenie jest najpierw zmianą myślenia. Widzisz wówczas, że twoim problemem nie jest to gdzie jesteś, w jakich warunkach żyjesz, tylko że prawdziwy problem masz w sobie. Wtedy widzisz, że wolność nie polega na tym, żeby zmienić miejsce z Babilonu do domu, tylko wolność polega na tym, żeby cię Pan Bóg wewnętrznie wyprowadził z twojego zniewolenia. To jest coś, czego człowiek długo nie rozumie. - podkreślił kaznodzieja.
Jak wygląda przygotowanie do chrztu dorosłych w Kościele? [FOTO] - zdjęcie w treści artykułu nr 1
Wyjdź z niewoli w ten sposób, że wypowiesz swój grzech! Łatwe? - pytał arcybiskup. Ile nam zejdzie czasu, żeby naprawdę wypowiedzieć swój problem. A jak wypowiecie ten swój grzech, a jak wypowiecie to swoje uwikłanie, a jak wypowiecie swoje zniewolenie, to Bóg już wam otworzył więzienie. To jest początek Ewangelii, bo koniec to jest życie w Duchu świętym. Ale początek Ewangelii to jest doświadczyć takiego wyzwolenia, kiedy mogę wypowiedzieć mój własny grzech. Dlaczego? Bo nad Jordanem stoi Jezus, który gładzi grzechy świata! - zaznaczył.
Po homilii i wyznaniu wiary ksiądz arcybiskup wręczył katechumenom księgę Pisma Świętego mówiąc: przyjmij Ewangelię Jezusa Chrystusa, Syna Bożego, abyś Go lepiej poznał i wierniej naśladował.
Jak wygląda przygotowanie do chrztu dorosłych w Kościele? [FOTO] - zdjęcie w treści artykułu nr 2

Następnie odwołując się do tradycji pierwszych wieków chrześcijaństwa przypomniał, że nieochrzczeni po zakończeniu liturgii słowa wychodzili ze świątyni, gdyż nie byli jeszcze gotowi do uczestnictwa w Uczcie Eucharystycznej.

W myśl tej wielowiekowej tradycji katechumeni, którzy dotąd siedzieli w pierwszym rzędzie w katedrze, udali się na tył świątyni.

Jak wygląda przygotowanie do chrztu dorosłych w Kościele? [FOTO] - zdjęcie w treści artykułu nr 3
Przygotowanie do przyjęcia Sakramentów Inicjacji Chrześcijańskiej dorosłych składa się z trzech etapów. Do każdego z nich katechumeni przygotowują się w Archidiecezjalnym Ośrodku Katechumenalnym przy Bazylice Archikatedralnej w Łodzi. Zakończenie tego kilkumiesięcznego katechumenatu będzie miało miejsce w Wigilię Paschalną 2018 roku.
Zdjęcia pochodzą ze strony  archidiecezja.lodz.pl 
Udostępniamy homilię arcybiskupa Rysia: 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś
25,83 zł
36,90 zł

Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła

Teksty arcybiskupa Grzegorza Rysia to Ewangelia głoszona z mocą. Budzą wiarę. Dodają nadziei. Pomagają doświadczyć miłości Boga. W czym tkwi ich siła? W Słowie Bożym, które nie jest przysłonięte...

Skomentuj artykuł

Jak wygląda przygotowanie do chrztu dorosłych w Kościele? [FOTO]
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.