Kaznodzieja i ‘ojciec ubogich’ – św. Jan Franciszek Régis SJ

Kaznodzieja i ‘ojciec ubogich’ – św. Jan Franciszek Régis SJ
Św. Jan Franciszek Régis SJ - Michel Ange Houasse, Public domain, via Wikimedia Commons
0:00
- 0:00

Był krzepkiej budowy, zaprawiony do różnych warunków, bo ziemia, z której pochodził, smagana wiatrami, latem spalona słońcem nie zachęcała do rozczulania się nad sobą. Był zahartowany w zawiejach i zamieciach, przemierzał góry jako wędrowny kaznodzieja. 16 czerwca Kościół wspomina świętego Jana Franciszka Régis, jezuitę*.

Urodził się 31 stycznia 1597 roku w małej wiosce Fontcouverte, w południowej Francji. Pochodził z zamożnej rodziny. Szkołę podstawową ukończył w rodzinnej wiosce. Gdy miał piętnaście lat, rodzice wysłali go do jezuickiego kolegium w Béziers. W 1616 roku wstąpił do nowicjatu jezuitów w Tuluzie.

Imiona świętych - Jan

Pierwsza praca, jaka była mu przydzielona to nie kaznodziejstwo, ale bycie nauczycielem w kolegium jezuitów w Pamiers, w zastępstwie chorego współbrata.

„Nazwanie kolegium tamtej szopy bez drzwi i okien było czystym eufemizmem, ale zamiłowany w ubóstwie Régis poczuł się w swoim żywiole. W dniach wolnych od zajęć szkolnych poświęcał się kaznodziejstwu”.

Święcenia przyjął w 1630 roku. W lecie 1632 roku został posłany do Montpellier, stolicy Langwedocji. Z tego miejsca przez trochę ponad osiem lat (ale aż do śmierci) będzie wyruszał jako katechista i misjonarz w górzystym regionie Les Cévennes. W tamtym rejonie co dopiero skończyły się wojny religijne, a podziały między katolikami i protestantami były bardzo żywe.

Modlitwa do św. Józefa o siły do pracy

Jan Franciszek mówił prostym językiem. Nie to, ‘co wiedział, ale co widział i czuł’. Unikał zmanieryzowanego języka współczesnych mu kaznodziejów.

„Jeszcze bardziej wymowne były jego czyny. Chodził od drzwi do drzwi, prosząc o jałmużnę, rozdzielając chleb, troszcząc się o chorych. Odwiedzał w domach dziewczęta zarabiające na życie prostytucją, umieszczał je w bezpiecznym miejscu, szukał dla nich uczciwej i dobrze wynagradzanej pracy”.

W 1634 roku biskup Viviers poprosił o pomoc jezuitów w ewangelizowaniu zaniedbanej diecezji. Jednym z dwóch jezuitów mu przydzielonych był Jan Franciszek. Jezuici mieli iść jako pierwsi, przygotowywać wiernych do spowiedzi i Eucharystii, którą uroczyście miał odprawiać biskup w głównej parafii dystryktu.

„Ojciec Régis realizował plan, ale poszedł znacznie dalej. Nie wystarczyło mu podtrzymywanie wiary tam, gdzie ona już była. Chciał iść do tych, którzy nie mogą przyjść do niego, niezależnie od warunków: w deszczu, śniegu, na wietrze, od chaty do chaty, od folwarku do folwarku. Odwiedzał chorych, głosił słowo Boże, nie zważając na to, czy to są katolicy, czy protestanci”.

Misja o. Jana w diecezji Viviers okazała się wielkim sukcesem. Tłumy były poruszone jego słowem i przykładem życia. Od roku 1636 o. Jan przeprowadzał podobne misje w diecezji Le Puy. Tam też słuchały go wielkie tłumy. Podobnie, jak wcześniej, wspierał swoje słowa uczynkami miłosierdzia. Przylgnął do niego nawet przydomek ‘ojca ubogich’.

„Osobiście ich [ubogich] wspomagał. Zakładał księgę, w której po jednej stronie zapisywał imiona najbardziej potrzebujących pomocy, a po drugiej imiona dam, które zobowiązywały się poświęcić im czas i wspomagać materialnie”.

Swoje apostolstwo tak zorganizował, że miesiące letnie od kwietnia do października był w miastach, a zimą głosił Ewangelię po wioskach.

Modlitwa oddania św. Karola de Foucauld

W lutym 1640 roku otrzymał polecenie, by wrócił do kolegium w Le Puy. Choć było to niepojęte, posłuchał. Na jesieni wrócił do swoich misji.

16 czerwca - Jan to najpopularniejsze imię dzisiaj. Zobacz kto jeszcze obchodzi imieniny w tym dniu

Zmarł 31 grudnia 1640 roku w małej wiosce La Louvesc, gdzie przybył, aby przeprowadzić misje. Beatyfikował go Klemens XI, a kanonizował w roku 1737 papież Klemens XII.

* Na podstawie: Ignacio Echániz SJ, Męka i Chwała, Żywa Historia Jezuitów, Wydawnictwo WAM, Księża Jezuici, Kraków 2014.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Janusz Gajda

Historie Polaków, którzy w czasie II wojny światowej oddali życie za wiarę

Ksiądz Janusz Gajda od najmłodszych lat poznawał życiorysy męczenników z czasów hitlerowskiej okupacji. Po wojnie w jego rodzinnym Zawierciu pamięć o lokalnych bohaterach...

Skomentuj artykuł

Kaznodzieja i ‘ojciec ubogich’ – św. Jan Franciszek Régis SJ
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.