Krzysztof Pałys OP: czy ludzie oddani kontemplacji są bezużyteczni?

Krzysztof Pałys OP: czy ludzie oddani kontemplacji są bezużyteczni?
(fot. youtube.com)
facebook.com / jb

Dominikanin przypomniał ważną refleksję księdza na temat ludzi żyjących kontemplacyjnie.

Trzeba zupełnie nie znać historii Kościoła, żeby mieć odwagę twierdzić, że ludzie oddani kontemplacji to ludzie nieużyteczni. Najdzielniejsi i najodważniejsi apostołowie kościoła w kontemplacji odświeżali zawsze swe siły do pracy misyjnej. Tylko Bóg jeden wie, ile Jego królestwo zawdzięcza ukrytym i nieznanym ludziom oddanym kontemplacji, którzy zresztą niekoniecznie muszą żyć w klasztorach.

Znam wielu świeckich oddanych kontemplacji głębiej niż niektórzy mnisi. Co więcej, jestem głęboko przekonany, że ilekroć w Kościele upada życie kontemplacyjne, tylekroć błąd zaczyna się rozwijać pod różnymi postaciami.

Ten gwałtowny przypływ niewiary, który grozi zalaniem całej ziemi, nie zostanie odparty, jeśli Kościół nie przedsięweźmie ogromnego wysiłku, aby na jego łonie na nowo rozkwitło życie kontemplacyjne, aby we wszystkich środowiskach znaleźli się ludzie naprawdę żyjący kontemplacją. Wtedy już nie będzie się narzekać na brak apostołów, powstanie bowiem wówczas wielu proroków Boga żywego.

/ks. Henry Caffarel, Sługa boży

DEON.PL POLECA




 

Wpis ukazał się pierwotnie na Facebooku:

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gisbert Greshake

Zbawienie zaczyna się dzisiaj

Pytanie o to, jak będzie wyglądała przyszłość po śmierci, jest jednym z odwiecznych pytań ludzkości. Co czeka nas po życiu ziemskim? Jakie obrazy kryją się pod nazwą „rzeczy ostateczne”? 

Gisbert...

Skomentuj artykuł

Krzysztof Pałys OP: czy ludzie oddani kontemplacji są bezużyteczni?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.