O. Szustak w rozmowie z Tomaszem Nowakiem OP: większość osób teraz czuje, że Bóg ich opuścił

O. Szustak w rozmowie z Tomaszem Nowakiem OP: większość osób teraz czuje, że Bóg ich opuścił
(fot. youtube.com)
Logo źródła: Strefa Wodza youtube.com / jb

"Zrobił się daleki przez te problemy w Kościele. A może to jest właśnie taka lekcja, że Pan Jezus mówi: mimo tego wszystkiego, co przeżywacie, to jestem dokładnie taki, jak byłem" - mówi dominikanin.

Adam Szustak OP był gościem na kanale Tomasza Nowaka OP w serii "A myśmy się spodziewali". Do stworzenia tej serii o. Tomasza nakłoniło to, co się dzieje teraz w Kościele i w wiernych; to, że coraz mniej radzimy sobie z obecną sytuacją. Nazwa odwołuje się do fragmentu z Pisma świętego, kiedy uczniowie poszli do Emaus. "Jest moment odchodzenia od Kościoła tak jak moment odchodzenia uczniów z Jerozolimy, bo się zawiedli Bogiem, Jezusem, Kościołem" - tłumaczy. 

Na początku o. Tomasz pyta o. Adama o to, co on sam znajduje w tym fragmencie, jak odnosi się do jego życia. "Pierwsze, co mi się rodzi, to bunt, który natychmiast obraca się w nawrócenie. Bunt mi się rodzi w takim sensie, że ta sytuacja z Emaus od razu mi się narzuca jako nieadekwatna do tego, co się dzieje. Bo w tej sytuacji chodzi o coś takiego, że Pan Jezus nic nie zrobił, żeby rozczarować swoich uczniów, to nie jest Jego wina" - mówi. Tłumaczy, że ta sytuacja próbuje mu wmówić, że to w nim jest problem, a nie w Kościele, którym się rozczarował. 

To pokazuje mu, że warto zaczynać od siebie. "Czy na pewno Twoje rozczarowanie jest adekwatne? Czy Twoje reakcje nie są formą ucieczki? Taką mam ambiwalencję w sobie" - dodaje. 

"Jak patrzę na siebie i na to, że Pan Jezus mnie powołał i na moje zdrady, niedomagania, jak ja nie spełniam Jego oczekiwań, to nigdy mi do głowy nie przyjdzie, że Pan Jezus popełnił błąd" - wyznaje. Zwraca uwagę na to, że on często stawia opór.

DEON.PL POLECA

Dlaczego uczniowie rozpoznają Jezusa dopiero po łamaniu Chleba? Czy przestaje nam wystarczać Jezus, który po prostu "Jest"?

Posłuchajcie całego nagrania:

 

Książki na wakacje ze specjalnym rabatem dla czytelników Deonu! W dniach 11-18 lipca 2021 r. wpisz kod WAKACJED i skorzystaj z 40 proc. rabatu na wszystkie książki Wydawnictwa WAM i Mando oraz 15 proc. na książki innych wydawców.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz Nowak OP, Marcin Jakimowicz

Przejdź kryzys z nadzieją

Czy rozczarowani postawą wielu ludzi Kościoła nadal jesteśmy w stanie funkcjonować w nim jak dotychczas? Jak w dzisiejszych czasach wytrwać w wierze i nie stracić nadziei? Co robić, gdy ze wspólnoty...

Skomentuj artykuł

O. Szustak w rozmowie z Tomaszem Nowakiem OP: większość osób teraz czuje, że Bóg ich opuścił
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.