Monika Górska
Składam palce obu rąk jak do modlitwy. I czuję, jak stykają się ze sobą opuszki. Czuję ich ciepło, nierówności linii papilarnych. Przez kilkanaście sekund skupiam się na tym kawałeczku rzeczywistości, który mam pod palcami. I szepczę: „Jezu, ufam Tobie” - pisze Monika Górska.
DEON.pl
Choć jesteśmy stworzeni do życia w pełni, często przeszkadza nam w tym lęk. Strach przed tym, że podejmiemy złą decyzję. Niepokój gdzieś w głębi serca, który podpowiada po cichu, że sprawy na pewno pójdą gorzej. I brak zaufania do Boga, że naprawdę o nas dba. By zobaczyć, jak naprawdę mają się sprawy w naszym życiu, warto modlić się o światło i odwagę.
W duchowości ignacjańskiej – czyli tej, która wywodzi się od św. Ignacego Loyoli, założyciela jezuitów – istnieje ważne określenie: „uczucia nieuporządkowane”. Pod tym hasłem tym kryje się rozległe zagadnienie, które odnosi się do braku duchowej doskonałości. Czy zatem, aby nie dopuścić do pojawienia się bałaganu w duszy, należy „zdyscyplinować” i „wystudzić” własne serce? Czy przypadkiem efekt nie będzie odwrotny i nie doprowadzi to do... utraty wszelkich uczuć?
DEON.pl / mł
Bóg działa w każdej sekundzie Twojego życia. Czasami jednak trudno to zobaczyć. Bardziej rzuca się w oczy to, co złe, denerwujące, co nie wyszło, to, co rozczarowało. W takich chwilach najlepszym lekarstwem jest modlitwa wdzięczności.
"Widzimy dzisiaj - co bardzo trudno niektórym przyznać - że tak naprawdę droga, którą przeszły kraje zachodnie, wycofując się z niektórych postulatów teorii gender, dostrzegając duży nacisk biznesu, polityki i ideologii oraz rozpoznając w gender realne zagrożenie dla zwłaszcza młodych osób i relacji społecznych, może być dla nas szansą, motywem, by nie iść ich śladami, nie wprowadzać tych "starych nowości" u siebie, ponieważ mogą być niebezpieczne". Przeczytaj fragment książki "Bóg odrzuconych. Rozmowy o Kościele, wykluczeniu i pokonywaniu barier". Biskup Artur Ważny w rozmowie z Piotrem Kosiarskim otwarcie odpowiada na najtrudniejsze pytania dotyczące przyszłości Kościoła i osób, które czują się z niego wykluczone.
DEON.pl / mł
Jak się modlić, gdy nie mamy już siły, bo tak jesteśmy dociążeni własnym życiem, jego tempem, ilością trudności, które dopadają nas z każdej strony? Pomocą może być ta modlitwa. Inspiracją do jej stworzenia był psalm 23.
Krzysztof Grzywocz / YouTube
"Co zrobić, żeby chciało mi się żyć?" - takie pytanie usłyszał ks. Krzysztof Grzywocz od Kasi - licealistki, która przeszła dwie nieudane próby samobójcze. Co odpowiedział? Wysłuchaj konferencji wygłoszonej przez jednego z najbardziej cenionych polskich duszpasterzy.
DEON.pl / mł
Modlitwa to nie tylko wypowiadanie ustalonych od dawna zdań i formułek. Bardzo ważne dla rozwoju modlitwy jest szczere mówienie Bogu o tym, co dzieje się w naszym sercu i życiu. Zwłaszcza, jeśli po głowie chodzą nam trudne rzeczy i są tematy, z którymi nie jest nam łatwo - właśnie wtedy dobrze jest przyjść na spotkanie z Bogiem i opowiedzieć Mu o tym wszystkim.
Deon.pl
Modlitwa św. Efrema Syryjczyka do Ducha Świętego jest najbardziej znana w prawosławiu. Odmawiana jest m.in. przed Mszą św., namaszczeniem chorych czy czytaniem Pisma Świętego. Jest prośbą o owocne spotkanie z Bogiem.
Jak rozeznawać w trudnych sytuacjach życiowych? Kryzysy, niepokój i lęk nie zwalniają nas z konieczności decydowania o swoim życiu. Emocje, które nam wtedy towarzyszą, nie sprzyjają jednak podejmowaniu dobrych decyzji. Jak sobie radzić? Jak podejmować dobre decyzje w życiowym kryzysie? Podpowiada jezuita o. Nicolaas Sintobin.
DEON.pl / mł
Jak się modlić, gdy masz wrażenie, że w ogóle Ci to nie wychodzi? Liturgia Kościoła przypomina nam, że relacja z Bogiem pomaga odnaleźć siebie i swoją życiową ścieżkę. Niewiele jednak da się w życiu wiary osiągnąć bez modlitwy. Oto modlitwa o łaskę dla siebie i dla Twoich bliskich, którą możesz pomodlić się dzisiejszego wieczora.
DEON.pl / mł
Wieczorna modlitwa na początek Adwentu. Pomódl się nią szczerze i otwórz na Boże działanie, by zacząć widzieć cuda w swojej codzienności.
Adwent tuż tuż. Przed nami 24 dni, które mają nas do czegoś przygotować lub na coś uwrażliwić. Na co? Po co? Jak i dlaczego? Na te odpowiedzi teoretycznie każdy powinien odpowiedzieć sobie sam. W praktyce, pewnie niektórzy usłyszą te pytania w takiej czy innej formie na niedzielnej homilii i być może zechcą się z nimi zmierzyć. A może nie zechcą. Może je (kolejny rok z rzędu) zignorują. Czy da się kogoś zachęcić do przeżycia tego czasu w sposób świadomy?
red
Wróżby są traktowane raczej jako zabawa. Dla katolików jednak, zabawa ta może rodzić pytania dotyczące zgodności z nauką Kościoła.
ks. Jan Kaczkowski
Mamy prawo do zwykłych, mistycznych wtorków. Ja taki kiedyś miałem. Najzwyczajniejszy dzień, który nie zapowiadał przełomu. Dajmy sobie szansę. Umówmy się na coś z naszym życiem, przecież jesteśmy sprawczy. Zmieńmy to, co nas uwiera. Spełnijmy marzenie. Zróbmy to, na co nam wcześniej nie starczało odwagi.
parafiagoscicino.pl / mł
Są takie sytuacje, w których życie nas przerasta. Trudno nam wtedy podejmować dobre decyzje, trudno widzieć dobre strony, trudno o wdzięczność i radość. W takich chwilach módl się do Boga modlitwą za wstawiennictwem św. ojca Pio. Ten święty i pokorny zakonnik wciąż zaskakuje ludzi, którzy proszą go o pomoc i wstawiennictwo, i wyprasza im łaski, których najbardziej potrzebują.
Facebook / mł
Jestem przeciwnikiem ogłaszania Jezusa królem Polski. To jest kuriozum. Co chce się uzyskać przez tę intronizację? Co de facto chce się zamanifestować przez orszaki Chrystusa Króla, które odbędą się w Polsce, by upamiętnić rocznicę intronizacji i święto liturgiczne? Czy w ten sposób wychodząc na miasto chce się przyciągnąć innych do Chrystusa? Albo uzyskać jakiś rodzaj wspólnotowego wzmocnienia i pewności w obliczu tylu zagrożeń i "wrogów" w tym świecie? A może to nic innego niż próba obrony rozpadającej się powoli kultury chrześcijańskiej, której nie uratują żadne marsze i wiece?
National Catholic Register / pk
Mało kto o tym pamięta, ale Jan Paweł II w czasie swojego pontyfikatu zdecydował się na dość odważny krok, jakim było przywrócenie do ogólnego kalendarza rzymskiego wspomnień świętych patronów, którzy zostali z niego usunięci. Wśród nich była wyjątkowa święta, która jest patronką samotnych kobiet.
Fałszywym kierunkiem, jaki można obrać w drodze za Bogiem, jest teologia sukcesu. Bazuje ona na wybiórczej lekturze Biblii, z której wyciąga się jedynie fragmenty mówiące o obfitości, jakiej doświadcza człowiek oddany Bogu. Jeśli jesteś wierny, to On powinien ci pobłogosławić w każdym twoim działaniu, a jeżeli coś idzie nie tak, to najwyraźniej twoja wiara musi być niewystarczająca. Tak wygląda uwiedzenie teologią sukcesu - pisze s. Bogna Młynarz w swojej najnowszej książce "Bóg w nas".
DEON.pl / mł
Księża potrzebują naszej modlitwy: to fakt. Nasze modlitewne wsparcie jest cenne w oczach Boga i nie pozostaje bezskuteczne. Wierna modlitwa potrafi poruszyć serce Boga. Który jest hojniejszy w rozdawaniu swojej łaski, niż nam się wydaje, i przemienia serca.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}