Piotr Kropisz SJ / YouTube.com
Film "Maryja" z Netflixa wywołał mieszane emocje wśród widzów, także w środowiskach duchownych. Piotr Kropisz SJ, który podzielił się swoją opinią o tej produkcji, zwraca uwagę na nietypowe podejście do postaci Matki Bożej i świętej rodziny, zastanawiając się, czy taki obraz Maryi może być inspirujący dla współczesnych wierzących.
DEON.pl
Każdy z nas ma w życiu takie chwile, kiedy wątpi w Bożą dobroć i opiekę. Gdy się przedłużają, sprawiają, że zaczynamy tracić nadzieję i widzieć wszystko w ciemnych barwach. By tak nie było, warto modlić się o wiarę w Bożą moc i opiekę.
Możliwe, że już w XII wieku była ona odmawiana w Europie, słynęła bowiem z licznych łask.
Gdy jesteśmy spokojni, czujemy się szczęśliwi i życie idzie po naszej myśli, łatwo nam ze spokojem podejmować właściwe decyzje. Problem zaczyna się, gdy czujemy smutek, rozczarowanie, pustkę albo nie czujemy nic i trudno nam decydować o ważnych sprawach w naszej codzienności. Jak sobie wtedy radzić? Podpowiada jezuita o. Nicolaas Sintobin.
Być może masz teraz w życiu taki moment, w którym zupełnie nie wiesz, co robić i w jakim kierunku iść. Jest ci bardzo trudno i nic nie wskazuje na to, żeby ta sytuacja miała się zmienić. Jeśli przeżywasz właśnie taki moment, ta modlitwa jest dla ciebie.
DEON.pl / mł
8 grudnia pomiędzy godz. 12.00 a 13.00 miliony wiernych na całym świecie modlą się gorliwie o potrzebne łaski. Jak się modlić w "godzinie łaski"? Co obiecała Maryja? Czy odprawianie "godziny łaski" ma sens?
Radość życia: do tego jesteśmy stworzeni. Zawsze się radujcie - przypomina św. Paweł. Tylko, że w praktyce okazuje się to czasem bardzo trudne. Jeśli nie umiesz modlić się z radością, ta modlitwa może ci pomóc.
Gdy jesteśmy w biegu codzienności, trudno nam czasem zobaczyć swoją sytuację z innej perspektywy. Potrzebujemy chwili zatrzymania, kilku spokojnych oddechów i podpowiedzi, jak inaczej spojrzeć na to, co nas spotyka, zobaczyć dobro w tym, co nie po naszej myśli. Ta prosta modlitwa uwielbienia ułożona na podstawie psalmu 147 może ci w tym pomóc.
Monika Górska
Składam palce obu rąk jak do modlitwy. I czuję, jak stykają się ze sobą opuszki. Czuję ich ciepło, nierówności linii papilarnych. Przez kilkanaście sekund skupiam się na tym kawałeczku rzeczywistości, który mam pod palcami. I szepczę: „Jezu, ufam Tobie” - pisze Monika Górska.
DEON.pl
Choć jesteśmy stworzeni do życia w pełni, często przeszkadza nam w tym lęk. Strach przed tym, że podejmiemy złą decyzję. Niepokój gdzieś w głębi serca, który podpowiada po cichu, że sprawy na pewno pójdą gorzej. I brak zaufania do Boga, że naprawdę o nas dba. By zobaczyć, jak naprawdę mają się sprawy w naszym życiu, warto modlić się o światło i odwagę.
W duchowości ignacjańskiej – czyli tej, która wywodzi się od św. Ignacego Loyoli, założyciela jezuitów – istnieje ważne określenie: „uczucia nieuporządkowane”. Pod tym hasłem tym kryje się rozległe zagadnienie, które odnosi się do braku duchowej doskonałości. Czy zatem, aby nie dopuścić do pojawienia się bałaganu w duszy, należy „zdyscyplinować” i „wystudzić” własne serce? Czy przypadkiem efekt nie będzie odwrotny i nie doprowadzi to do... utraty wszelkich uczuć?
DEON.pl / mł
Bóg działa w każdej sekundzie Twojego życia. Czasami jednak trudno to zobaczyć. Bardziej rzuca się w oczy to, co złe, denerwujące, co nie wyszło, to, co rozczarowało. W takich chwilach najlepszym lekarstwem jest modlitwa wdzięczności.
"Widzimy dzisiaj - co bardzo trudno niektórym przyznać - że tak naprawdę droga, którą przeszły kraje zachodnie, wycofując się z niektórych postulatów teorii gender, dostrzegając duży nacisk biznesu, polityki i ideologii oraz rozpoznając w gender realne zagrożenie dla zwłaszcza młodych osób i relacji społecznych, może być dla nas szansą, motywem, by nie iść ich śladami, nie wprowadzać tych "starych nowości" u siebie, ponieważ mogą być niebezpieczne". Przeczytaj fragment książki "Bóg odrzuconych. Rozmowy o Kościele, wykluczeniu i pokonywaniu barier". Biskup Artur Ważny w rozmowie z Piotrem Kosiarskim otwarcie odpowiada na najtrudniejsze pytania dotyczące przyszłości Kościoła i osób, które czują się z niego wykluczone.
DEON.pl / mł
Jak się modlić, gdy nie mamy już siły, bo tak jesteśmy dociążeni własnym życiem, jego tempem, ilością trudności, które dopadają nas z każdej strony? Pomocą może być ta modlitwa. Inspiracją do jej stworzenia był psalm 23.
Krzysztof Grzywocz / YouTube
"Co zrobić, żeby chciało mi się żyć?" - takie pytanie usłyszał ks. Krzysztof Grzywocz od Kasi - licealistki, która przeszła dwie nieudane próby samobójcze. Co odpowiedział? Wysłuchaj konferencji wygłoszonej przez jednego z najbardziej cenionych polskich duszpasterzy.
DEON.pl / mł
Modlitwa to nie tylko wypowiadanie ustalonych od dawna zdań i formułek. Bardzo ważne dla rozwoju modlitwy jest szczere mówienie Bogu o tym, co dzieje się w naszym sercu i życiu. Zwłaszcza, jeśli po głowie chodzą nam trudne rzeczy i są tematy, z którymi nie jest nam łatwo - właśnie wtedy dobrze jest przyjść na spotkanie z Bogiem i opowiedzieć Mu o tym wszystkim.
Deon.pl
Modlitwa św. Efrema Syryjczyka do Ducha Świętego jest najbardziej znana w prawosławiu. Odmawiana jest m.in. przed Mszą św., namaszczeniem chorych czy czytaniem Pisma Świętego. Jest prośbą o owocne spotkanie z Bogiem.
Jak rozeznawać w trudnych sytuacjach życiowych? Kryzysy, niepokój i lęk nie zwalniają nas z konieczności decydowania o swoim życiu. Emocje, które nam wtedy towarzyszą, nie sprzyjają jednak podejmowaniu dobrych decyzji. Jak sobie radzić? Jak podejmować dobre decyzje w życiowym kryzysie? Podpowiada jezuita o. Nicolaas Sintobin.
DEON.pl / mł
Jak się modlić, gdy masz wrażenie, że w ogóle Ci to nie wychodzi? Liturgia Kościoła przypomina nam, że relacja z Bogiem pomaga odnaleźć siebie i swoją życiową ścieżkę. Niewiele jednak da się w życiu wiary osiągnąć bez modlitwy. Oto modlitwa o łaskę dla siebie i dla Twoich bliskich, którą możesz pomodlić się dzisiejszego wieczora.
DEON.pl / mł
Wieczorna modlitwa na początek Adwentu. Pomódl się nią szczerze i otwórz na Boże działanie, by zacząć widzieć cuda w swojej codzienności.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}