Facebook / mł
Na Synodzie o synodalności poruszane są tematy, o których często nie chcemy mówić albo chcemy, tylko nie ma takiej możliwości, by wypowiedzieć to, co trapi wiele osób - pisze Dariusz Piórkowski SJ. Publikujemy cały wpis zamieszczony na Facebooku.
Czym skutkuje złorzeczenie i rzucanie uroków? Czy noszenie amuletów może stanowić zagrożenie duchowe? Dlaczego powołana przez Konferencję Episkopatu Polski Komisja Teologiczna negatywnie oceniła praktykę modlitwy o uzdrowienie i uwolnienie międzypokoleniowe? Przeczytaj fragment książki ks. Mariusza Rosika "Egzorcyzmy. Historia, doktryna i praktyka".
archidiecezjakatowicka.pl / mł
- To, co szczególnie uderza mnie w jego życiu, to nieustanne dążenie do czegoś większego. Żył w odosobnieniu, jednak nigdy nie został sam. Zamieszkiwał niewielką celę, w kącie ustawił niewielki kosz, w którym była Biblia i kilka ważnych dla niego książek -mówił abp Galbas o św. Charbelu.
Teobańkologia / YouTube.com / mł
- Szacunek do Boga wymaga, by przed Nim klęczeć jest to uprzywilejowana forma modlitwy, ale gdybyśmy wyłącznie klęczeli przy różańcu, nie można by go było odmawiać w aucie, na spacerze, przy gotowaniu, i wtedy zamykalibyśmy tę modlitwę w bardzo wąskich ramkach, nie włączając w jej potęgę naszych codziennych zajęć - mówi ks. Teodor Sawielewicz.
Krytycyzm, czyli zdolność do zadawania sobie pytań płynących z samoobserwacji, krytycyzm jest oznaką zdrowego rozsądku. Warto na przykład zapytać siebie, czy to, co mnie spotyka, jest czymś niezwykłym, więzią wypracowaną w relacji z duszpasterzem, opartą na wzajemności, szacunku i odpowiedzialności za siebie, czy raczej narzuconą przez niego? Czy to jest moja potrzeba, płynąca np. z deficytu pod tytułem „samotność”? - mówi Tomasz Franc OP w rozmowie z Magdaleną Dobrzyniak w książce "Bezbronni dorośli w Kościele" .
polskiFR/ DEON / mł
Dlaczego były satanista zbudował maryjne sanktuarium, a październik od kilkuset lat jest miesiącem różańca? Jak działa modlitwa różańcowa? Kto wymyślił tajemnice światła? Czy medytacyjne powtarzanie tych samym słów jest dobrą modlitwą dla ludzi XXI wieku?
Zeszyty Miłości Pełne
Bez wątpienia postać Jezusa na obrazie „Jezu, ufam Tobie” sprawia, że człowiek otwiera się na Boga, uspakaja i wchodzi w modlitewny dialog z Nim – mówi dziennikarka i autorka biografii siostry Faustyny Kowalskiej, Ewa Czaczkowska w podcaście „Zeszyty Miłości Pełne”, którego pomysłodawcą i twórcą jest siostra Gaudia Skass ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. W 33. odcinku poznajemy historię powstania obrazu Jezusa Miłosiernego, o którego namalowanie poprosił On sam św. siostrę Faustynę Kowalską.
Langusta na palmie / YouTube.com / mł
- Znam bardzo niewielu dorosłych katolików, którzy byliby w komitywie ze swoim aniołem stróżem. To jest nauka Kościoła bardzo rzadko wprowadzana w życie. A trzeba koniecznie poznać imię swojego anioła stróża i z nim gadać! - mówi o. Adam Szustak OP.
Wiele osób podchodzi do istnienia aniołów z pewną nieśmiałością. Wiadomo, dzieci mają anioła stróża, którego można wyobrazić sobie jako dobrego duszka, pomagającego robić pozytywne rzeczy. Łatwo wtedy wierzyć w niewidzialnego przyjaciela. A potem? Dorastamy i nasza wiara w anielskie istnienie schodzi gdzieś na drugi plan.
KPK / Archidiecezja łódzka / mł
Różaniec jest jedną z najbardziej lubianych przez Polaków modlitw. Czasem to zwykła dziesiątką w drodze do pracy czy na uczelnię, czasem cała część odmawiana w parafialnej wspólnocie, czasami - tak zwana pompejanka. Za każdym razem, gdy odmawiamy różaniec, jesteśmy obdarowywani łaską odpustu.
YT / Adonai / mł
"Wołanie serca" to nowy utwór Scholi Adonai. Premierowe nagranie zachwyca i zachęca do modlitwy.
Teobańkologia / YouTube.com / mł
- Zastanawiamy się czasem, czy jedna dziesiątka różańca to nie jest lenistwo, czy tyle modlitwy wystarczy. Ale jeśli podejdziemy do różańca zbyt perfekcjonistycznie, to bardzo wiele stracimy. A z odmawiania nawet jednej dziesiątki dziennie są trzy korzyści - mówi ks. Teodor Sawielewicz.
faustyna.pl/dm
Przed uroczystością św. Siostry Faustyny, w dniach 2-4 października br., w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach odbędzie się triduum Mszy św., które są sprawowane o godzinie 17.00. Tematem homilii będzie „Święta Faustyna oczami o. Józefa Andrasza SJ”, jej krakowskiego spowiednika i kierownika duchowego, a głosić je będzie. ks. Mariusz Balcerek, wicepostulator procesu beatyfikacyjnego o. Józefa Andrasza SJ.
swhieronim.pl / mł
Jak czytać Pismo Święte, by miało realny wpływ na nasze życie? Czy każdy może czytać Biblię? Jak zrozumieć, co Bóg chce nam powiedzieć w Piśmie Świętym? Oto modlitwa za wstawiennictwem św. Hieronima, w której poprosisz o wszystko, co jest potrzebne, by czytać Pismo Święte.
Był jednym z największych erudytów swoich czasów: miał specyficzne poczucie humoru i nieustępliwy charakter. Bywał boleśnie szczery i mówił wprost o swoich uczuciach. Widać to w jego listach, które pisał do swoich przyjaciół, za którymi tęsknił, bo choroba nie pozwalała mu się z nimi spotkać. Oto inspirujące cytaty z listów św. Hieronima.
Piątek bywa trudny - wszyscy o tym wiemy. Zmęczenie, wychodzący z nas stres, nowe wyzwania, które zamiast odpoczynku przyniesie weekend. Jak dobrze przeżyć piątek duchowo? Te podpowiedzi mogą ci w tym pomóc. Nie ma tu nic nadzwyczajnego: to małe i proste rzeczy, o których najłatwiej jest zapomnieć, gdy jest nam trudno i jesteśmy zmęczeni.
Coś Ciekawego / YouTube / jh
Co się stanie, gdy ksiądz spotka się z ateistą w bezpośredniej konfrontacji? W programie „Walka na Argumenty” dwie osoby z diametralnie różnych światów stają naprzeciw siebie, by zmierzyć się w intelektualnym starciu.
Nie był teoretykiem pouczającym z ambony ludzi, jak mają żyć. Moc jego przekazu brała się z własnych doświadczeń, a sporo z nich było bardzo trudnych – jak dziewięćdziesiąt dziewięć dni spędzonych w celi śmierci. Blachnicki w swoich czasach nie mierzył się co prawda z niszczycielską siłą mediów i internetu, ale mechanizmy, które teraz ciągną nas w dół, w zasadzie się nie zmieniły. Jego opis człowieka pogubionego i rezygnującego z własnej wolności jest boleśnie aktualny – ale aktualna jest też wizja Blachnickiego i jego wskazówki, co możemy robić, by odzyskać w życiu siebie.
"Odrzuciłem laskę i wsparłem się o ścianę. «Człowieku małej wiary, rusz się stąd i nie bój się chodzić» - usłyszałem. W tym samym momencie w stopie poczułem ogień, który niebawem rozlał się po całym mym ciele". 23 września obchodzimy wspomnienie św. Ojca Pio. Przypominamy kilka głośnych uzdrowień, które dokonały się za jego wstawiennictwem.
pk
W najnowszym odcinku "Podcastu jezuickiego" Łukasz Sośniak SJ i Julia Osęka rozmawiają o hejcie w sieci, synodalności, która jest jak jazda autostopem oraz o tym, w jaki sposób kawa i rozmowy o rowerze pozwalają zbudować relacje.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}