Prostota i piękno tej modlitwy zapierają dech w piersiach [WIDEO]

Prostota i piękno tej modlitwy zapierają dech w piersiach [WIDEO]
(fot. Taize Kraków WAJ / youtube.com)

Od czasu, kiedy brat Roger założył w Taizé ekumeniczną wspólnotę, pokolenia młodych ludzi z całego świata niezmiennie odnajdują w niej Boga, drugiego człowieka i samych siebie; wszystko to dzieje się w poczuciu bezpieczeństwa, wzajemnego zrozumienia i głębokiego pokoju.

Aby tego doświadczyć, najlepiej udać się do źródeł; jeśli wyjazd do Francji jest niemożliwy, wspólnotę z Taizé można znaleźć również w wielu polskich miastach. Zobacz piękny film o grupie Taizé, działającej przy Wspólnocie Akademickiej Jezuitów w Krakowie.

Świeczka umieszczona w niewielkiej latarni, od kilku lat zapalana jest przed furtką prowadzącą do podziemi bazyliki przy ulicy Kopernika w Krakowie. To niepozorne miejsce w każdy czwartek rozbrzmiewa śpiewem, ale również przenikliwą ciszą.

Gromadzą się tam młodzi ludzie, którzy wspólnie poszukują, rozmyślają i razem trwają z pragnieniem pokoju i pojednania. Są otwarci na chrześcijan różnych wspólnot i denominacji.

DEON.PL POLECA

Modlitwa Tazié jest bardzo prosta i chyba każdy może się w niej odnaleźć. Wielokrotnie śpiewane krótkie fragmenty Pisma Świętego, to tak zwane Kanony Tazié. Taka forma medytacji, pomaga nam zejść z więzienia naszego umysłu na poziom serca. Kiedy przysposobimy nasze wnętrze, jesteśmy w stanie otworzyć się na spotkanie z Bogiem w ciszy, lub Słowie, na innym poziomie. Z tej głębi próbują wyciągnąć nas różne troski. Na co dzień spędzamy dużo czasu rozmyślając, planując, roztrząsając przeszłość, martwiąc się, itp. Tu możemy odpocząć i spojrzeć na życie z innej, Bożej, perspektywy.

Często na koniec dłuższej modlitwy, nie wiedząc czemu, odczuwamy pokój, harmonię i nie chce nam się za bardzo wracać do tej "burzy" myśli z której zostaliśmy wyprowadzeni. Subtelnie spoczęliśmy w Bogu, bez wielkich znaków i fajerwerków, ale czując "to coś" czego każdy musi doświadczyć osobiście. Tu nie ma drogi na skróty i nikt nas nie wyręczy. Idziemy wspólnie ale każdy sam, na swój sposób.

Prostota i piękno modlitwy, cisza, śpiew, Słowo Boże, wystój kaplicy, dzielenie się osobistym doświadczeniem, wspólny posiłek, rozmowa - to wszystko razem tworzy niepowtarzalną przestrzeń spotkania - ze sobą, drugim człowiekiem i z Bogiem. Oprócz cotygodniowych czwartkowych modlitw o godzinie 20:00 (KLIK!) mamy głównie trzy inicjatywy:

Działamy w ramach Duszpasterstwa Akademickiego Jezuitów WAJ.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Daniel Wojda SJ

Odkryj w sobie duchowy potencjał

Przed użyciem tej książki prosimy o dokładne zaznajomienie się z instrukcją, nawet jeżeli używasz podobnego produktu. Instrukcję należy zachować do ewentualnego zastosowania w przyszłości.

Pogłębiarka: najbardziej zaawansowane narzędzie służące dobrej...

Skomentuj artykuł

Prostota i piękno tej modlitwy zapierają dech w piersiach [WIDEO]
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.