Te objawienia są bardzo popularne, ale mogą stanowić poważne zagrożenie

Te objawienia są bardzo popularne, ale mogą stanowić poważne zagrożenie
(fot. unsplash.com)

Przestańcie w ten sposób deformować katolicką duchowość - ostrzega teolog.

Czcigodni Kaznodzieje maryjni!

Uprzejmie proszę o niepowoływanie się na duchowe wizje przypisywane bł. Annie Katarzynie Emmerich i nie traktowanie ich jako źródła przepowiadania.

1. Bł. Anna Katarzyna Emmerich (1774-1824) opowiadała swoje doświadczenia w dialekcie westfalskim, które spisywał jej sekretarz - Klemens Brentano (1778-1842) w formie dość prowizorycznych notatek, które następnie przekładał na literacki język niemiecki.

DEON.PL POLECA

2. Pierwsze wydanie uporządkowanych literacko notatek sekretarza miało miejsce 10 lat po śmierci bł. Anny - w 1834 roku. Kolejne wydanie miało miejsce w 1852 roku, a więc 10 lat po śmierci sekretarza (i 28 po śmierci bł. Anny Katarzyny). Nie są więc to opracowania, które przed publikacją były z bł. Anną Katarzyną omawiane i przez nią ostatecznie zatwierdzane.

3. Analiza porównawcza oryginalnych zapisków Klemensa Brentano, których dokonał ks. Winfried Hümpfner w 1923 roku, z opublikowanym tekstem wizji bł. Anny Katarzyny wskazały na - w wielu miejscach - duże rozbieżności. Potwierdzono to w kolejnych badaniach literackich obu tekstów.

4. Wnioski z tych badań są takie, że naprawdę wąską część publikowanych treści wizji bł. Anny Katarzyny można by uznać za zgodne z tym, co dyktowała sekretarzowi. Większość, to fantazje sekretarza i kolejnych wydawców.

5. To właśnie odkrycie spowodowało, iż w procesie beatyfikacyjnym nie zajmowano się pismami bł. Anny Katarzyny. Trudno bowiem pochylać się nad tego rodzaju kompilacjami i uznawać je za rzetelne źródło w postępowaniu „wynoszenia na ołtarze”.

Kaznodziejstwo i inne rodzaje przepowiadania, mają formować członków Kościoła. Przekazywanie wiernym z tego rodzaju „źródeł” (jakim są wizje przypisywane bł. Annie Katarzynie Emmerich) różnych epizodów z życia Matki Pana, oraz uznawanie ich za prawdziwe, są bajdurzeniem, fałszowaniem osoby Maryi i Objawienia Bożego, a także błądzeniem w wierze.

Przestańcie więc w ten sposób deformować katolicką duchowość.

 

* * *

Wpis pierwotnie ukazał się na Facebooku ks. Tomasza Szałandy

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Radosław Broniek OP
  • Czy wszystkie religie są tak samo dobre?
  • Czy katolik może bezpiecznie ćwiczyć jogę i uprawiać medytację?
  • Czy charyzmatycy przekazują fałszywy obraz Boga?
  • Czy zainteresowanie egzorcyzmami jest niebezpieczne?
  • Jakie są prawdziwe i fałszywe zagrożenia dla wiary?
  • ...

Skomentuj artykuł

Te objawienia są bardzo popularne, ale mogą stanowić poważne zagrożenie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.