To wielki dar, który pozwala pojmować rzeczy najważniejsze i najtrudniejsze

To wielki dar, który pozwala pojmować rzeczy najważniejsze i najtrudniejsze
(fot. Dino Reichmuth on Unsplash)

Gdyby nie dar rozumu, nie wiedzielibyśmy co chciał nam powiedzieć Jezus.

Papież Franciszek poświęcił mu swoje rozważanie w katechezie z 30 IV 2014 roku (całe znajdziesz TUTAJ), kiedy mówił czym jest zrozumienie słów Jezusa:

"Jezus zechciał zesłać nam Ducha Świętego, abyśmy mieli ten dar, abyśmy wszyscy mogli pojmować sprawy, tak jak pojmuje je Bóg, z Bożą inteligencją. Jest to piękny dar, którym obdarzył nas Bóg! Dar Ducha Świętego wprowadza nas w zażyłość z Bogiem i czyni nas uczestnikami planu miłości, jaki ma On wobec nas.

(…) Gdy Duch Święty mieszka w naszych sercach i oświeca nasze umysły, to pozwala nam wzrastać z dnia na dzień w zrozumieniu tego, co Pan powiedział i uczynił. (…) Zrozumieć nauczanie Jezusa, Jego Słowo, Ewangelię, zrozumieć Słowo Boże. Ktoś może czytać Ewangelię i coś z niej zrozumieć. Kiedy jednak czytamy Ewangelię ze wspomnianym darem rozumu, to możemy zrozumieć głębię słów Boga. Jest to wielki dar, wielki dar o który wszyscy musimy prosić i to prosić wspólnie: «Daj nam Panie dar rozumu!»."

Wiele rzeczy i zdarzeń, z którymi się stykamy, są dla nas niejasne. Jakbyśmy stali pośrodku ciemnego lasu i szukali snopu światła, które padnie na nasze życie. Nasze wątpliwości czasem dotyczą przyszłości. Chyba każdy miał taki moment kiedy zastanawiał się do czego właściwie jest powołany. Pytasz Boga o to jaki ma dla Ciebie plan, co Cię czeka, bo nie wiesz w którą stronę iść.

DEON.PL POLECA

Powołanie to jedno, ale co z cierpieniem? Pytanie o to dlaczego Bóg zezwala na obecność zła w świecie spędza sen z powiek filozofom i teologom. Nadal pozostaje bez odpowiedzi, nie wiadomo czy ją w ogóle poznamy. To normalne, że nie rozumiemy wielu rzeczy, które dzieją się w naszym życiu. Tym bardziej potrzebujemy wsparcia, aby je przeniknąć.

Hiob nie wiedział czemu cierpi, ale do końca ufał Bogu. Maryja nie pojmowała dlaczego Bóg wybrał akurat ją na matkę Jezusa, ale przyjęła słowa anioła bez zawahania. Józefowi objawiono, że jego przyszła żona jest już w ciąży, lecz nie z nim. Też to przyjął i zadziałał tak, by ją ocalić przed ówczesnym prawem. Wszyscy zawierzyli Bogu nie w sposób pusty i nierefleksyjny. Byli obdarzeni darem rozumu, który dostrajał ich wolę, do woli Bożej. Potrafili dać Bogu odpowiedź. To nie są historie z odległej przeszłości, ale aktualne zdarzenia. Każdy zna takie przypadki.

Bóg nie jest nielogiczny. Objawił się i wcielił nie po to by być obcym, ale bliskim i zrozumiałym. Są jednak takie rzeczy, które są w Nim niezbadane i aby je przyjąć, potrzeba światła wiary. Powinniśmy próbować, ale to nie uda się bez daru rozumu, który daje Duch Święty. Ten dar pozwala pojmować rzeczy najważniejsze i najtrudniejsze - zachwycać się życiem, przyjmować odejście bliskiej osoby, zaakceptować cierpienie. Pozwala, bo daje nam wnikać w to, co jest Bożą tajemnicą.

Modlitwa papieża Piusa XII:

Przyjdź, Duchu Święty i uczyń moje ciało swoją świątynią. Przyjdź i pozostań ze mną na zawsze. Udziel mi głębokiej miłości do Najświętszego Serca Jezusowego, abym je ukochał z całego serca, z całej duszy, ze wszystkich myśli i sił moich.

Oddaję Ci wszystkie władze mej duszy i mego ciała. Panuj nad mymi namiętnościami, uczuciami i poruszeniami. Przyjmij mój rozum i moją wolę, moją pamięć i wyobraźnię.

Duchu Święty, udziel mi obfitości Twej skutecznej łaski. Obdarz mnie pełnią cnót. Pomnażaj moją wiarę, umacniaj mą nadzieję, rozpalaj moją miłość. Udziel mi Twych siedmiu darów, owoców i błogosławieństw. Pozwól mi być Twoją świątynią i mieszkaniem całej Trójcy Przenajświętszej.

* * *

Poznaj wszystkie dary Ducha Świętego. Co dwa dni na DEON.pl poznasz kolejny:

Czym są dary Ducha Świętego? [WPROWADZENIE] >>

1. Budzisz się i czujesz, że wszystko jest bez sensu? Poproś Ducha Świętego o ten szczególny dar [DAR WIEDZY I UMIEJĘTNOŚCI] >>

2. Jak to jest patrzeć na świat oczyma Jezusa? [DAR MĄDROŚCI] >>

3. Jeśli nie prosisz Ducha Świętego o ten dar, nie będziesz mógł oglądać Boga [DAR BOJAŹNI BOŻEJ] >>

Redaktor i publicysta DEON.pl, pracuje nad doktoratem z metafizyki na UJ, współpracuje z Magazynem Kontakt, pisze również w "Tygodniku Powszechnym"

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
oprac. Karol Wilczyński

Pięć słów, które mogą zmienić wszystko

„Jezu, Ty się tym zajmij – i wszystko jasne. Cudowna modlitwa, dzięki której rozwiążą się wszystkie moje problemy”.

Ale czy na pewno? I czy na pewno zadziała w taki...

Skomentuj artykuł

To wielki dar, który pozwala pojmować rzeczy najważniejsze i najtrudniejsze
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.