Zrób to po każdej mszy, by uzyskać odpust zupełny. Katolicy często o tym zapominają

Zrób to po każdej mszy, by uzyskać odpust zupełny. Katolicy często o tym zapominają
Fot. Tomas Robertson / Unsplash
DEON.pl / mł

Ten odpust zupełny możesz uzyskać po każdej mszy świętej, podczas której przyjąłeś komunię. Wymaga tylko poświęcenia trzydziestu dodatkowych minut. Jak go uzyskać? 

Każdy grzech ma swoje skutki: poza winą, którą Bóg odpuszcza nam w sakramencie pojednania, pozostają jego konsekwencje wpływające na nasze życie - to doczesne i to po śmierci. Gdy konsekwencje naszego złego postępowania się mnożą, życie staje się pełne trudności. Warto wtedy pomyśleć o naprawieniu tej sytuacji. Z pomocą przychodzi specjalna łaska, nazywana odpustem. 

Czym jest odpust zupełny? To darowanie kar za odpuszczone już w sakramencie pokuty grzechy - a prościej mówiąc, boże usuwanie konsekwencji naszych grzechów, które dotykają nas samych, naszych bliskich i świat. Jest związane z bardzo konkretnymi warunkami, które przybliżają nas do Boga i pozwalają przyjąć w pełni Jego łaskę. Zwykłe warunki są proste: należy być w stanie łaski uświęcającej, przyjąć Komunię świętą i pomodlić się w intencjach, w których modli się papież. Do tych warunków dochodzi zazwyczaj jeszcze jeden, związany z konkretną czynnością albo praktyką pobożności.

DEON.PL POLECA

Odpust zupełny związany z Eucharystią

Jednym w wielu sposobów na uzyskanie odpustu zupełnego jest spędzenie 30 minut na adoracji Najświętszego Sakramentu. Ten odpust nie jest związany z żadnym konkretnym dniem, świętem ani miejscem - może uzyskać go każdy, kto w ciągu dnia będzie adorował Jezusa w Eucharystii, przyjmie komunię św. i pomodli się w intencjach papieża. 

Najprościej go uzyskać w tych parafiach i kaplicach, w których w ciągu dnia - albo całą dobę - trwa adoracja. Jak czytamy w instrukcji Penitencjarii Apostolskiej, łaskę odpustu cząstkowego zyskujemy za samo nawiedzenie Najświętszego Sakramentu, a za przynajmniej półgodzinną adorację - odpust zupełny.

Kiedy możemy zyskać odpust zupełny za sam udział we mszy?

Wśród wielu możliwości "anulowania" psujących nam życie konsekwencji grzechu dzięki łasce odpustu zupełnego są też niektóre msze, opisane w przywołanej instrukcji. To po kolei: msza pierwszokomunijna, msza prymicyjna, udział we mszy lub innych "świętych czynnościach" sprawowanych przez wizytatora podczas wizytacji pasterskiej i uczestnictwo we mszy św. jubileuszowej z okazji 25-lecia, 50-lecia lub 60-lecia kapłaństwa. 

DEON / mł

 

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Martin Laird OSA

Z jakiegoś powodu uważamy, że jeśli chcemy ruszyć przed siebie, potrzeba nam światła, które oświetlałoby drogę na dystansie wielu kilometrów. Na szczęście tak duży wgląd w przyszłość nie jest wymagany. Jadąc samochodem w nocy, widzimy...

Skomentuj artykuł

Zrób to po każdej mszy, by uzyskać odpust zupełny. Katolicy często o tym zapominają
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.