Egoizm uśmierca nasze człowieczeństwo

Egoizm uśmierca nasze człowieczeństwo
Zdjęcie ilustracyjne (Fot. pl.depositphotos.com)

Przypowieść stawia trudne pytania: o skomplikowane sytuacje rodzinne, o konflikty, o prawdziwy majątek czy o chciwość, zbytnie skoncentrowanie na sobie.

Czytanie na dziś: Łk 12,13-21

Z ewangelii wg św. Łukasza: Wtedy ktoś z tłumu rzekł do Niego: «Nauczycielu, powiedz mojemu bratu, żeby się podzielił ze mną spadkiem». Lecz On mu odpowiedział: «Człowieku, któż Mię ustanowił sędzią albo rozjemcą nad wami?»
Powiedział też do nich: «Uważajcie i strzeżcie się wszelkiej chciwości, bo nawet gdy ktoś opływa [we wszystko], życie jego nie jest zależne od jego mienia».
I opowiedział im przypowieść: «Pewnemu zamożnemu człowiekowi dobrze obrodziło pole. I rozważał sam w sobie: Co tu począć? Nie mam gdzie pomieścić moich zbiorów. I rzekł: Tak zrobię: zburzę moje spichlerze, a pobuduję większe i tam zgromadzę całe zboże i moje dobra. I powiem sobie: Masz wielkie zasoby dóbr, na długie lata złożone; odpoczywaj, jedz, pij i używaj! Lecz Bóg rzekł do niego: "Głupcze, jeszcze tej nocy zażądają twojej duszy od ciebie; komu więc przypadnie to, coś przygotował?" Tak dzieje się z każdym, kto skarby gromadzi dla siebie, a nie jest bogaty przed Bogiem».

Obraz: Jezus w swojej drodze do Jerozolimy jest otoczony tłumem. Ludzie słuchają Jego słów, przyglądają się różnym wydarzeniom i spotkaniom, zadają pytania. Pan opowiada przypowieść o złudnym bezpieczeństwie w gromadzeniu skarbów. Jakie myśli te sceny we mnie budzą?

Myśl: Z podobnymi sytuacjami, jak w dzisiejszym fragmencie ewangelii mamy do czynienia często. Mamy współzawodnictwo, poczucie nierównego traktowania, nawet wśród najbliższych, w rodzinie. Przypowieść stawia trudne pytania: o skomplikowane sytuacje rodzinne, o konflikty, o prawdziwy majątek czy o chciwość, zbytnie skoncentrowanie na sobie. Człowiek jest bogaty nie tym, co zdoła ‘zagarnąć’ dla siebie, ale tym, czym umie się dzielić. Nienasycenie i egoizm skoncentrowany tylko na sobie uśmierca nasze człowieczeństwo i odsuwa nas od wszystkich, także najbliższych.

DEON.PL POLECA

Emocja: Głupcze! Iluż z nas z uczuciem goryczy patrzy na swoje życiowe uganianie się za dobrami, zdając sobie sprawę z niewdzięczności innych. Jak wielu po latach, niekoniecznie u końca życia, zdaje sobie sprawę z ‘marności’ swoich planów i pragnień. Nigdy nie jest za późno, by stawać się ‘bogatym przed Bogiem’.

Wezwanie: Poproszę o łaskę uwolnienia od pazerności i nie uzależniania swego życia od posiadanych dóbr. Podziękuje za dary Boże, które otrzymałem.
W chwili refleksji pomodlę się do Pana swoimi słowami o łaskę dobrej śmierci.

 

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Skomentuj artykuł

Egoizm uśmierca nasze człowieczeństwo
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.