Jan Paweł II / abp Grzegorz Ryś : każda ludzka miłość jest zawodna

Jan Paweł II / abp Grzegorz Ryś : każda ludzka miłość jest zawodna
1 miesiąc temu

Mam trochę problem ze świętowaniem różnych rocznic związanych z Janem Pawłem II. Nie dlatego, że go nie cenię, bo cenię go bardzo, ale dlatego, że w tym świętowaniu często jest przerost formy nad treścią.

Kiedyś napisałem, że trzeba wysadzić pomniki Jana Pawła II. To nie znaczy, że wzywam kogokolwiek, żeby wziął materiały wybuchowe i faktycznie to zrobił. Chodzi mi o coś głębszego. O to, żeby nasze świętowanie nie kończyło się na pełnych przepychu uroczystościach, ckliwych gestach i na kazaniach, na których w kółko cytuje się te same fragmenty jego wypowiedzi. Albo na bezrefleksyjnym powtarzaniu, że Święty Jan Paweł II Wielkim Polakiem był.

Jan Paweł II faktycznie był i jest gigantem. I może być dla nas niesamowitym przewodnikiem. Ale żeby to odkryć, trzeba szukać dużo głębiej. Tak jak on sam nas do tego zachęcał.

Pamiętam, jakie wrażenie zrobiła na mnie jego myśl pogłębiona kilka miesięcy temu przez arcybiskupa Grzegorza Rysia na Europejskim Spotkaniu Młodych Taizé we Wrocławiu. Do dziś te słowa bardzo mocno we mnie pracują. I rozpalają serce. Posłuchajcie.

Jan Paweł II / abp Grzegorz Ryś - Każda ludzka miłość jest zawodna

Mam trochę problem ze świętowaniem różnych rocznic związanych z Janem Pawłem II. Nie dlatego, że go nie cenię, bo cenię go bardzo, ale dlatego, że w tym świętowaniu często jest przerost formy nad treścią. Kiedyś napisałem, że trzeba wysadzić pomniki Jana Pawła II. To nie znaczy, że wzywam kogokolwiek, żeby wziął materiały wybuchowe i faktycznie to zrobił. Chodzi mi o coś głębszego. O to, żeby nasze świętowanie nie kończyło się na pełnych przepychu uroczystościach, ckliwych gestach i na kazaniach, na których w kółko cytuje się te same fragmenty jego wypowiedzi. Albo na bezrefleksyjnym powtarzaniu, że Święty Jan Paweł II Wielkim Polakiem był. Jan Paweł II faktycznie był i jest gigantem. I może być dla nas niesamowitym przewodnikiem. Ale żeby to odkryć, trzeba szukać dużo głębiej. Tak jak on sam nas do tego zachęcał. Pamiętam, jakie wrażenie zrobiła na mnie jego myśl pogłębiona kilka miesięcy temu przez arcybiskupa Grzegorza Rysia na Europejskim Spotkaniu Młodych Taizé we Wrocławiu. Do dziś te słowa bardzo mocno we mnie pracują. I rozpalają serce. Posłuchajcie.

Opublikowany przez Piotr Żyłka Blog Czwartek, 2 kwietnia 2020

 

A tutaj cała homilia. Posłuchajcie, jak będziecie mieć 20 wolnych minut.

W DEON.pl pracuje od samego początku istnienia portalu. Od kilku lat pełni funkcję redaktora naczelnego. Współautor "Życia na pełnej petardzie". Od dzieciństwa związany ze wspólnotą Taizé, absolwent duszpasterstwa akademickiego BECZKA. Jego najnowsza książka to "Bóg, Cisza. Prostota". Jeden z inicjatorów ruchu społecznego Zupa na Plantach

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Brat Marek z Taizé, Piotr Żyłka
25,75 zł
42,90 zł

Spotkaj Boga w ciszy i prostocie

Mała, burgundzka wioska. Skromne zabudowania. Cisza. Spokój. Kontemplacja i modlitwa. To właśnie tu, od ponad siedemdziesięciu lat, przyjeżdżają tysiące młodych ludzi. Czego szukają? Co pragną zmienić? Dlaczego, nawet po...

Skomentuj artykuł

Jan Paweł II / abp Grzegorz Ryś : każda ludzka miłość jest zawodna
Komentarze (3)
MS
Magdalena Siejka
2 kwietnia 2020, 23:02
Piękne słowa! Zgodzę się w 100%, że tylko miłość Boska jest niezawodna, koi i leczy każde utrapienie, przywraca siłę, daje odwagę. Jestem wdzięczna, że Bóg pozwala mi tak dogłębnie przeżywać jego miłość. Jestem w nim zakochana po uszy!
GU
Grażyna Urbaniak
5 kwietnia 2020, 11:35
Jak cudownie jest czytać takie wpisy jak Twój:) Oby ta miłość przetrwała wszystkie próby!
PM
~Paweł Mikos
2 kwietnia 2020, 22:10
Dzięki Piotr za tą piękną homilię abp. Rysia, tylko szkoda, że tak mało tekstów na Deonie o św. Janie Pawle II dzisiaj w takim dniu. Wydaje mi się, że on nam jest dany, a zarazem jak często powtarzał zadany, na ten czas epidemii. Z Bogiem

Skomentuj artykuł

Jan Paweł II / abp Grzegorz Ryś : każda ludzka miłość jest zawodna
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.