Jezus często okazuje się inny od naszych wyobrażeń. Czy chcesz Go naśladować?

Jezus często okazuje się inny od naszych wyobrażeń. Czy chcesz Go naśladować?
Fot. Nathan Dumlao / unsplash.com

Jezus ukazuje się inny od wyobrażeń. Nawet Jego najbliżsi często im ulegali. Nie narzuca się siłą, nie wymusza posłuchu, nie straszy, nie ma cech wojownika. Wprost przeciwnie. Jest cichy, cierpliwy, pokorny i wyrozumiały, zawsze skoncentrowany na woli Ojca.

Tu przeczytasz dzisiejszą Ewangelię (16.07.2022)

Papież Franciszek zachęca, by komentarze do ewangelii, homilie były krótkie i przemawiały do serca: niech to będzie jeden obraz, jedna myśl i jedna emocja. Zakończymy wezwaniem do modlitwy prośby i dziękczynienia. 

Obraz: Oczyma wyobraźni zobaczę Jezusa. Nie będę jej krępował. Niech ona mi pomoże widzieć Pana, który się nie spiera, nie podnosi głosu, nie niszczy tego, co słabe i nie gasi knotka, który się jeszcze tli. 

Myśl: Jezus ukazuje się inny od wyobrażeń. Nawet Jego najbliżsi często im ulegali. Nie narzuca się siłą, nie wymusza posłuchu, nie straszy, nie ma cech wojownika. Wprost przeciwnie. Jest cichy, cierpliwy, pokorny i wyrozumiały, zawsze skoncentrowany na woli Ojca. On jest taki także dla mnie. Pomyślę o tym, jak często działam pod wpływem fałszywych wyobrażeń o Bogu, o Jezusie. 

Emocja: Bezradność i słabość. Nikt nie chce czuć się bezradny i słaby. Chcemy mieć poczucie panowania i sprawczości w działaniu. Jezus pokazuje, że cichość, cierpliwość i pokora to nie synonimy słabości i przejaw życiowej bezradności. Poczucie bezradności i słabości pozwala mi zdać się na Boga, który jest moją siłą. 

DEON.PL POLECA

Wezwanie: Poproszę Jezusa o to, by mi dał doświadczyć, że On jest moją mocą. Podziękuje mu za okazywane miłosierdzie, za sakrament pojednania i namaszczenia chorych.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Brant Pitre

Życie i śmierć Chrystusa widziane w świetle
Pisma Świętego i żydowskiej tradycji
to najwspanialsza historia miłosna,
jaką kiedykolwiek opowiedziano!

Brant Pitre odkrywa przed czytelnikiem tajemnice najbardziej znanego symbolu wiary chrześcijańskiej, jakim jest...

Skomentuj artykuł

Jezus często okazuje się inny od naszych wyobrażeń. Czy chcesz Go naśladować?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.