Jezus nakazuje ci miłować bliźniego. Podołasz temu wyzwaniu?

Jezus nakazuje ci miłować bliźniego. Podołasz temu wyzwaniu?
Fot. Rémi Walle / unsplash.com

W dzisiejszej Ewangelii Jezus znów mówi o miłości wzajemnej. O tym, żebyśmy siebie miłowali. Ale mówi to w bardzo trudny sposób, bowiem używa słów „to wam nakazuje”.

Tu przeczytasz dzisiejszą Ewangelię (22.05.2022)

Komentuje Jan Głąba SJ

Muszę się przyznać, że w szkole nie należałem do najgrzeczniejszych uczniów, a w gimnazjum miałem nawet wylecieć z naganą dyrektora. Na szczęście jakoś udało się w szkole pozostać. To, co mnie najbardziej drażniło i sprawiało, że zachowywałem się nie tak, jak należy, to te sytuacje kiedy słyszałem jakiś nakaz i nie wiedziałem dlaczego mam tak zrobić, bo ktoś odpowiadał: „bo tak powiedziałam”. To bardzo mnie zamykało.

W dzisiejszej Ewangelii Jezus znów mówi o miłości wzajemnej. O tym, żebyśmy siebie miłowali. Ale mówi to w bardzo trudny sposób, bowiem używa słowa „to wam nakazuje”. Rzeczywiście, można od razu błyskawicznie zanegować taką formę komunikatu mówiąc, zresztą poprawnie, że nie można komuś nakazać, żeby kochał drugiego człowieka.

Jednak jeśli na Jezusa popatrzy się przez pryzmat tego, co pisze o Nim św. Paweł, ale także przez pryzmat tego, co wiemy o Nim z Ewangelii, że jest Bogiem, i że na Jego imię zegnie się każde kolano istot niebieskich i ziemskich, to wtedy rozumiemy, że to „kazać” jest aktem stwórczym.

To znaczy Jezus, kiedy każe zaistnieć miłości stwarza ją pośród mojej i twojej codzienności, tak jak u początków stworzył cały świat pełen podziwu.

JAN GŁĄBA, jezuita, student filozofii. Urodzony we Wrocławiu. Mieszka i uczy się w Krakowie. Syn i starszy brat. Wcześniej pływak w Wojskowym Klubie Sportowym “ŚLĄSK” Wrocław, obecnie instruktor pływania, ratownik WOPR i sędzia II kl. PZP. Prowadzi kanał YouTube i bloga.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Wypełnić Ewangelię dokładnie co do litery – to jest pomysł na życie. Nie szukać niczego innego, tylko czerpać z tego, co jest napisane. 

Arcybiskup Grzegorz Ryś zabiera nas w podróż śladami jednego z najważniejszych...

Skomentuj artykuł

Jezus nakazuje ci miłować bliźniego. Podołasz temu wyzwaniu?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.