Jezus nazywa „błogosławionymi” tych, których świat uważa za nieszczęśliwych

Jezus nazywa „błogosławionymi” tych, których świat uważa za nieszczęśliwych
Fot. depositphotos.com

Dzisiejszy świat takimi ludźmi gardzi. Boże kryteria oceny są sprzeczne z naszymi pojęciami sukcesu, wielkości i znaczenia.

Z ewangelii wg św. Mateusza: 

Jezus, widząc tłumy, wyszedł na górę. A gdy usiadł, przystąpili do Niego Jego uczniowie. Wtedy otworzył swoje usta i nauczał ich tymi słowami:  

DEON.PL POLECA«Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie.  
Błogosławieni, którzy się smucą, albowiem oni będą pocieszeni.  
Błogosławieni cisi, albowiem oni na własność posiądą ziemię.  
Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości, albowiem oni będą nasyceni.  
Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią.  
Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą.  
Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.  
Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości, albowiem do nich należy królestwo niebieskie.  
Błogosławieni jesteście, gdy [ludzie] wam urągają i prześladują was, i gdy z mego powodu mówią kłamliwie wszystko złe na was. Cieszcie się i radujcie, albowiem wasza nagroda wielka jest w niebie. 

 

Obraz: W Uroczystość Wszystkich Świętych Kościół rozważa fragment Mateuszowej ewangelii o błogosławieństwach. Oczyma wyobraźni zobaczę Jezusa, który widząc otaczające Go tłumy, wchodzi na górę. Zobaczę też wokół Niego uczniów. Wyobrażę sobie też samego siebie, słuchającego słów Pana. 

Myśl: Dzisiaj muszę się skonfrontować z kryteriami, jakimi się posługuje Bóg, a jakimi człowiek oceniając to, co się w życiu liczy i o co należy się starać. Jezus nazywa „błogosławionymi” tych, których świat, a często i my sami, uważamy za nieszczęśliwych, mało zaradnych, niewiele mogących. Dzisiejszy świat gardzi takimi. Boże kryteria oceny są sprzeczne z naszymi pojęciami sukcesu, wielkości i znaczenia. Zmiana ich wymaga wielkiej odwagi. Nie jest to też zachęta do heroicznych czynów, ale do stałej postawy. 

Emocja: Cieszyć się i radować. To wielka sztuka umieć znaleźć prawdziwy powód do radości. Jezus zachęca nas dzisiaj, byśmy nie dali się zwieść pozorom, powłoce zewnętrznej, ale byśmy umieli się cieszyć według Bożych kryteriów. 

Wezwanie: Poproszę o umiejętność patrzenia z prostotą i prawością, nie dopatrując się wszędzie zła, nie podejrzewając innych o złe zamiary. Podziękuję Bogu, że Jezus wobec mnie realizuje błogosławieństwa, jest cichy i pokorny, czystego serca… 
Postaram się zapamiętać jakąś jedną myśl z modlitwy. Zrobię małe postanowienie. 

 

Tu znajdziesz czytania na wtorek 1 listopada 2022 r. – Uroczystość Wszystkich Świętych: Ap 7,2-4.9-14; 1 J 3,1-3; Mt 5,1-12a

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Marek Wójtowicz SJ

Szczęśliwi, ponieważ spotkali Boga

Żyli w różnym czasie. Mierzyli się z rozmaitymi trudnościami i byli wystawiani na liczne próby. Biedni i bogaci, sławni i niemal anonimowi. Wszyscy oni – błogosławieni, czyli szczęśliwi. Warto ich lepiej...

Skomentuj artykuł

Jezus nazywa „błogosławionymi” tych, których świat uważa za nieszczęśliwych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.