Jezus zaprasza nas do wyjścia na pustynię, czyli miejsca oczyszczenia, próby i poddania się Bożemu prowadzeniu

Jezus zaprasza nas do wyjścia na pustynię, czyli miejsca oczyszczenia, próby i poddania się Bożemu prowadzeniu
Zdjęcie ilustracyjne (Fot. Lucidwaters/depositphotos.com/pl)

Jezus zaprasza uczniów do wyjścia na pustynię, czyli do exodusu. To miejsce oczyszczenia, miejsce próby, ale i poddania się Bożemu prowadzeniu, odkrywanie Jego obecności. To dekalog, reguła życia, ale i manna, codzienne słowo i chleb.

Czytania: Hbr 13,15-17.20-21; Mk 6,30-34

Z Ewangelii wg św. Marka:

Wtedy Apostołowie zebrali się u Jezusa i opowiedzieli Mu wszystko, co zdziałali i czego nauczali. A On rzekł do nich: «Pójdźcie wy sami osobno na miejsce pustynne i wypocznijcie nieco!». Tak wielu bowiem przychodziło i odchodziło, że nawet na posiłek nie mieli czasu. Odpłynęli więc łodzią na miejsce pustynne, osobno. Lecz widziano ich odpływających. Wielu zauważyło to i zbiegli się tam pieszo ze wszystkich miast, a nawet ich uprzedzili.
Gdy Jezus wysiadł, ujrzał wielki tłum. Zlitował się nad nimi, byli bowiem jak owce nie mające pasterza. I zaczął ich nauczać.

Obraz: Apostołowie po wyprawie misyjnej zbierają się u Jezusa i zdają sprawę z owoców swoich działań. Posłucham ich opowiadań. Przyjrzę się tłumom, które przychodziły do Jezusa i litości, jaką wzbudzały u Pana.

Myśl: Ten fragment Ewangelii, który jest przygotowaniem do rozmnożenia chlebów mówi o ścisłym związku Kościoła z Eucharystią. Wspólnota uczniów – Kościół to przede wszystkim bycie przy Jezusie. On jest punktem odniesienia. Jezus wysyła uczniów z misją i ona do Niego prowadzi. Jezus zaprasza uczniów do wyjścia na pustynię, czyli do exodusu. To miejsce oczyszczenia, miejsce próby, ale i poddania się Bożemu prowadzeniu, odkrywanie Jego obecności. To dekalog, reguła życia, ale i manna, codzienne słowo i chleb. Wspólnota – Kościół „ma Jezusa jako centrum swego działania, myślenia i mówienia”.

DEON.PL POLECA


Emocja: „Opowiedzieli Mu wszystko”. Intymny, osobisty kontakt z Jezusem, który realizuje się przez dialog, czyni z uczniów wspólnotę, Kościół. Nie jest to odseparowanie się od tłumów, pogarda czy obojętność. Kto nie potrafi być sam na sam z Panem, nie będzie mógł do Niego przyprowadzić innych.

Wezwanie: Poproszę o łaskę przyjęcia zaproszenia Pana do zażyłości z Nim. Podziękuję za dobrodziejstwo modlitwy w ciszy, rekolekcji, które są byciem sam na sam z Panem.
Jubileusz 2025: Posłucham zachęty Pana, aby odejść i odpocząć u Niego. Zaplanuję sobie nawiedzenie najbliższego miejsca jubileuszowego.

 

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Brant Pitre

Jezus i żydowskie korzenie Eucharystii to świeże spojrzenie na Ostatnią Wieczerzę opisaną z perspektywy tradycji judaizmu. Brant Pitre dzięki swojej dogłębnej wiedzy biblijnej odpowiada na kluczowe pytania: Jak wyglądała żydowska Pascha w czasach Jezusa? Dlaczego...

Skomentuj artykuł

Jezus zaprasza nas do wyjścia na pustynię, czyli miejsca oczyszczenia, próby i poddania się Bożemu prowadzeniu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.