Odnalezienie prawdziwej religii dokonuje się przez radykalne nawrócenie

Odnalezienie prawdziwej religii dokonuje się przez radykalne nawrócenie
Zdjęcie ilustracyjne (Fot. depositphotos.com/pl)

Boimy się ryzyka oderwania od przyzwyczajeń i tradycji, by dojść do nowego i dającego życie otwarcia się na to, co od Boga.

Czytanie dnia: Mk 2,18-22

Z Ewangelii wg św. Marka: Uczniowie Jana i faryzeusze mieli właśnie post. Przyszli więc do Niego i pytali: «Dlaczego uczniowie Jana i uczniowie faryzeuszów poszczą, a Twoi uczniowie nie poszczą?» Jezus im odpowiedział: «Czy goście weselni mogą pościć, dopóki pan młody jest z nimi? Nie mogą pościć, jak długo pana młodego mają u siebie. Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, a wtedy, w ów dzień, będą pościć.
Nikt nie przyszywa łaty z surowego sukna do starego ubrania. W przeciwnym razie nowa łata obrywa jeszcze [część] ze starego ubrania i robi się gorsze przedarcie. Nikt też młodego wina nie wlewa do starych bukłaków. W przeciwnym razie wino rozerwie bukłaki; i wino przepadnie, i bukłaki. Lecz młode wino [należy wlewać] do nowych bukłaków».

Obraz: Dzisiejszy fragment ewangelii ukazuje ostry spór między faryzeuszami i Jezusem. Oczyma wyobraźni zobaczę uczniów Jana i faryzeuszy, którzy praktykują różne radykalne czyny. Posłucham ich słów. Przyjrzę się obrazom łaty z sukna i bukłaków, które proponuje Jezus.

Myśl: Ten tekst dotyczący praktyk pokutnych i duchowych daje nam wgląd w to, jak pierwsze wspólnoty chrześcijańskie próbowały wprowadzić w życie swoje pojęcie i zrozumienie „ziemskiej historii i orędzia Chrystusa”. Człowiek jest istotą dążącą do szczęścia, ale wtedy tworzy sobie różnego rodzaju ‘bożki’ (praktyki, aspiracje, projekcje i pragnienia). Religia staje się wtedy ‘bałwochwalstwem’, dla spełnienia pragnień człowieka. Pojawiają się wypaczenia i utrata wiary. Boga myli się z własnymi wyobrażeniami, sytuacją afektywną, potrzebami psychologicznymi. Odnalezienie prawdziwej religii dokonuje się przez radykalne ‘nawrócenie’ (nowe ubranie i nowe bukłaki).

DEON.PL POLECA

Emocja: Przywiązani do swoich ‘postów’. To jest wielkie niebezpieczeństwo, jakie czyhało nie tylko na faryzeuszów, ale doświadcza tego każdy z nas. Boimy się ryzyka ‘oderwania’ od przyzwyczajeń i tradycji, by dojść do nowego i dającego życie otwarcia się na to, co od Boga.

Wezwanie: Poproszę o łaskę mądrego radykalizmu, który jest otwarciem na ‘nowość’ ewangelii. Podziękuję Panu za Jego cierpliwość wobec moich ‘bożków’.
W chwili refleksji przyjrzę się swoim praktykom duchowym i pobożnościowym. Zobaczę, jakie przynoszą ‘owoce’.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Joseph Ratzinger (Benedykt XVI)

Kościół czyni z człowieka chrześcijanina, wymieniając imię Boga w Trójcy jedynego. Od samych swoich początków wyraża w ten sposób to, co uważa w chrześcijaństwie za najważniejsze: wiarę w Trójjedynego Boga. W chrześcijaństwie na pierwszym miejscu...

Skomentuj artykuł

Odnalezienie prawdziwej religii dokonuje się przez radykalne nawrócenie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.