#Ewangelia: masz prawo unikać ludzi

#Ewangelia: masz prawo unikać ludzi
(fot. shutterstock.com)
Mieczysław Łusiak SJ / Grzegorz Kramer SJ / Wojciech Jędrzejewski OP / Słucham Pana

Jeżeli myślisz, że jesteś w tej historii tylko ubogą wdową lub tylko faryzeuszem, to się mylisz. Część ciebie chce oddać Bogu wszystko, a druga część... na to pytanie musisz odpowiedzieć sam.

Słowa Ewangelii [Mk 12, 38-44]:

Jezus, nauczając rzesze, mówił:

DEON.PL POLECA

«Strzeżcie się uczonych w Piśmie. Z upodobaniem chodzą oni w powłóczystych szatach, lubią pozdrowienia na rynku, pierwsze krzesła w synagogach i zaszczytne miejsca na ucztach. Objadają domy wdów i dla pozoru odprawiają długie modlitwy. Ci tym surowszy dostaną wyrok».
Potem, usiadłszy naprzeciw skarbony, przypatrywał się, jak tłum wrzucał drobne pieniądze do skarbony. Wielu bogatych wrzucało wiele. Przyszła też jedna uboga wdowa i wrzuciła dwa pieniążki, czyli jeden grosz.

Wtedy przywołał swoich uczniów i rzekł do nich: «Zaprawdę, powiadam wam: Ta uboga wdowa wrzuciła najwięcej ze wszystkich, którzy kładli do skarbony. Wszyscy bowiem wrzucali z tego, co im zbywało; ona zaś ze swego niedostatku wrzuciła wszystko, co miała na swe utrzymanie».

Jakże często pogardzamy ludźmi słabymi i ubogimi, nazywając ich nierobami, albo niedorajdami życiowymi, albo pijakami, albo egoistami, albo cudzołożnikami, itd. Tymczasem być może oni są jak ta uboga wdowa - dają z siebie wszystko, co mają.

[Grzegorz Kramer SJ]:

[Mieczysław Łusiak SJ]:

Jeśli mamy o kimś złe mniemanie, a możliwym okaże się poznanie, co ten człowiek otrzymał w życiu, a czego nie otrzymał, wówczas na ogół zmieniamy naszą opinię na korzyść tego człowieka. Dużo częściej nie dają z siebie wszystkiego ludzie "wypasieni" różnego rodzaju dobrami, a nie ludzie ubodzy. Ludzie ubodzy dużo częściej bywają wielcy, niż ludzie bogaci.

[Wojciech Jędrzejewski OP]:

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

#Ewangelia: masz prawo unikać ludzi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.