#Ewangelia: właśnie dlatego brak ci poczucia własnej wartości

#Ewangelia: właśnie dlatego brak ci poczucia własnej wartości
(fot. shutterstock.com)
4 lata temu
Mieczysław Łusiak SJ / Wojciech Jędrzejewski OP

Jezus przemówił do tłumów i do swych uczniów tymi słowami: «Na katedrze Mojżesza zasiedli uczeni w Piśmie i faryzeusze. Czyńcie więc i zachowujcie wszystko, co wam polecą, lecz uczynków ich nie naśladujcie. Mówią bowiem, ale sami nie czynią. Wiążą ciężary wielkie i nie do uniesienia i kładą je ludziom na ramiona, lecz sami palcem ruszyć ich nie chcą.

Wszystkie swe uczynki spełniają w tym celu, żeby się ludziom pokazać. Rozszerzają swoje filakterie i wydłużają frędzle u płaszczów. Lubią zaszczytne miejsca na ucztach i pierwsze krzesła w synagogach. Chcą, by ich pozdrawiano na rynkach i żeby ludzie nazywali ich Rabbi.

A wy nie pozwalajcie nazywać się Rabbi, albowiem jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy jesteście braćmi. Nikogo też na ziemi nie nazywajcie waszym ojcem; jeden bowiem jest Ojciec wasz, Ten w niebie. Nie chciejcie również, żeby was nazywano mistrzami, bo jeden jest tylko wasz Mistrz, Chrystus.

Największy z was niech będzie waszym sługą. Kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony».

Mt 23, 1-12

Komentarz do Ewangelii [Mieczysław Łusiak SJ]:

Jedną z głównych konsekwencji zerwania człowieka z Bogiem jest chęć dominacji. Bóg jest jedynym Panem (Ojcem, Mistrzem, Nauczycielem). Kiedy Jego brakuje, pojawia się pustka i dezorientacja - jakaś niepewność, której staramy się zaradzić na różne sposoby, głównie podejmując różne próby dominacji. To będą tylko próby, bo tak naprawdę nie możemy nikogo do niczego zmusić. Możemy tylko spowodować, że ktoś postąpi zgodnie z naszą wolą, by uniknąć lęku, wstydu lub poczucia winy, co nie będzie dobrze wróżyć wzajemnej relacji.

Poniżenie się, o którym mówi Jezus, nie polega na odmawianiu sobie wartości, ale na budowaniu poczucia swojej wartości na prawdzie o naszym Bożym dziecięctwie (pochodzeniu) i na fakcie, że jesteśmy Bogu bliscy i cenni w Jego oczach.

Komentarz do Ewangelii [Wojciech Jędrzejewski OP]:

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

#Ewangelia: właśnie dlatego brak ci poczucia własnej wartości
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.