#Komentarz do Ewangelii: Jezus tłumaczy Piotrowi coś ważnego

#Komentarz do Ewangelii: Jezus tłumaczy Piotrowi coś ważnego
(fot. shutterstock.com)
Mieczysław Łukasiak SJ

Jezus daje Piotrowi niecodzienne zadanie, chce wyjaśnić mu coś elementarnego. Posłuchajcie słów Ewangelii i przeczytajcie komentarz o. Mieczysława Łusiaka.

Słowa Ewangelii, posłuchaj 

DEON.PL POLECAGdy Jezus przebywał w Galilei z uczniami, rzekł do nich: «Syn Człowieczy będzie wydany w ręce ludzi. Oni zabiją Go, ale trzeciego dnia zmartwychwstanie». I bardzo się zasmucili.

Gdy przyszli do Kafarnaum, przystąpili do Piotra poborcy didrachmy z zapytaniem: «Wasz Nauczyciel nie płaci didrachmy?» Odpowiedział: «Tak».

Gdy wszedł do domu, Jezus uprzedził go, mówiąc: «Szymonie, jak ci się zdaje: Od kogo królowie ziemscy pobierają daniny lub podatki? Od synów swoich czy od obcych?»

Gdy Piotr powiedział: «Od obcych», Jezus mu rzekł: «A zatem synowie są wolni. Żebyśmy jednak nie dali im powodu do zgorszenia, idź nad jezioro i zarzuć wędkę. Weź pierwszą złowioną rybę, a gdy otworzysz jej pyszczek, znajdziesz statera. Weź go i daj im za Mnie i za siebie».

Jeśli ciągle starasz się zasłużyć na miłość, uwierz dzisiejszemu Słowu.

Bogu się nie płaci [Mieczysław Łusiak SJ]

W tym całym wydarzeniu nie chodzi oczywiście tylko o podatek świątynny. Tu chodzi o to, czy Bóg oczekuje od nas, że będziemy mu jakoś płacić za opiekę, a przynajmniej za zbawienie wieczne.

Jezus mówi wyraźnie: dzieci nie płacą rodzicom. Rodzice z kolei nie oczekują od swoich dzieci jakieś daniny za opiekę. Miłość rodzicielska jest bezwarunkowa. Dlatego czyni dzieci wolnymi. Prawdziwa miłość nikogo nie zniewala i do niczego nie zmusza.

Jako dzieci Boga możemy czuć się zupełnie bezpiecznie, gdy w pewnym momencie przyłapiemy się na tym, że dawno nic nie daliśmy z siebie Bogu. Jego ramiona są na nas zawsze tak samo otwarte.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Stanisław Biel SJ

Kto z nas przynajmniej raz w życiu nie marzył, aby porzucić codzienne sprawy, nużące obowiązki i wyruszyć w drogę? Tak naprawdę każdy miał takie pragnienia, bo człowiek z natury swojej jest pielgrzymem, co pokazuje nam...

Skomentuj artykuł

#Komentarz do Ewangelii: Jezus tłumaczy Piotrowi coś ważnego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.