„Kościół od-nowa”. Seria spotkań z ludźmi Kościoła u dominikanów

„Kościół od-nowa”. Seria spotkań z ludźmi Kościoła u dominikanów
(Fot. pl.depositphotos.com)
KAI/dm

Dominikanie wraz z Zespołem ds. Nowej Ewangelizacji Konferencji Episkopatu Polski przygotowali serię zatytułowaną Kościół od-nowa. Od 6. czerwca co dwa tygodnie przez kolejne 44 tygodnie na dominikanie.pl publikowane będą spotykania z interesującymi ludźmi, którzy rozmawiać będą o ważnych sprawach dotyczących Kościoła.

W ramach serii przewidziano rozmowy m.in. z: biskupem Arturem Ważnym - jako pierwszym rozmówcą, ks. dr. Krzysztofem Porosło, o. dr. Witem Chlondowskim OFM, dr Elżbietą Wiater, Dariuszem Piórkowskim SJ, ks. dr. hab. Robertem Woźniakiem, dr Magdaleną Jóźwik, o. dr. Michałem Leganem OSPPE, dr. Krzysztofem Mazurem, ks. dr. hab. Markiem Gilskim, dr Marią Miduch, ks. dr. hab. Wojciechem Węgrzyniakiem, Magdaleną Poprawą, o. dr. Dominikiem Jurczakiem OP i o dr. Maciejem Roszkowskim OP.

- Mam nadzieję, że razem uda nam się od-nowa poznać i pokochać Kościół – powiedział Radosław Więcławek OP - redaktor naczelny portalu dominikanie.pl.

I dodał: - W tym cyklu dłuższych rozmów, z jednej strony spojrzeliśmy na Kościół od nowa, czyli skonfrontowaliśmy z wrażliwością i pytaniami współczesności ortodoksyjną naukę Kościoła w ważnych kwestiach. Z drugiej strony, te „ważne kwestie” zaczerpnęliśmy z czterech konstytucji Soboru Watykańskiego Drugiego, którego celem była odnowa Kościoła. W ten sposób odpowiadamy na apel papieża Franciszka, który chce, żebyśmy wszyscy w ramach przygotowania do nadchodzącego Roku Jubileuszowego 2025 przyjrzeli się na nowo nauczaniu Soboru i Magisterium Kościoła z ostatnich dziesięcioleci.

Celem projektu ma być, „ażeby [Lud Boży] czynił postępy w misji niesienia wszystkim radości z głoszenia Ewangelii” - tak papież napisał w liście o Jubileuszu do arcybiskupa Rino Fisichellego, który jest odpowiedzialny za organizację ogólnokościelnego świętowania.

Dominikanie wraz Zespołem ds. Nowej Ewangelizacji Konferencji Episkopatu Polski zapraszają do włączenia się w ten projekt poprzez aktywne oglądanie kolejnych odcinków serii.

Jako pierwsza emitowana jest rozmowa, w której ks. bp Artur Ważny - biskup pomocniczy Archidiecezji Tarnowskiej odpowiada m.in. na pytania: Skąd wziął się pomysł na tę serię?, Jak będzie ona tworzona?, Czy Kościół w ogóle potrzebuje odnowy?, Jaka zmiana w Kościele jest najpilniejsza do przeprowadzenia?

Biskup wyjaśnia w niej również w szczególności - dla kogo? i - po co? przygotowywana jest seria Kościół od-nowa.

KAI/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

„Kościół od-nowa”. Seria spotkań z ludźmi Kościoła u dominikanów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.