Królestwo Boże otrzymujemy za darmo. Musimy jednak spełnić pewne warunki, aby go doświadczyć

Królestwo Boże otrzymujemy za darmo. Musimy jednak spełnić pewne warunki, aby go doświadczyć
Fot. Milan Gucic / depositphotos.com

Jezus mówi do swoich naśladowców o Królestwie Bożym. Ono jest ofiarowane wszystkim za darmo. Trzeba jednak spełnić pewne warunki, aby go doświadczyć. Zrezygnowanie ze wszystkiego, ubóstwo w naśladowaniu Pana nie ma charakteru ‘stoickiego’. Jego motywem nie jest idea a osoba, miłość do Niego.

Słowo na dziś (Łk 14,25-33)

Z Ewangelii wg św. Łukasza: A szły z Nim wielkie tłumy. On odwrócił się i rzekł do nich: «Jeśli kto przychodzi do Mnie, a nie ma w nienawiści swego ojca i matki, żony i dzieci, braci i sióstr, nadto i siebie samego, nie może być moim uczniem. Kto nie nosi swego krzyża, a idzie za Mną, ten nie może być moim uczniem.  
Bo któż z was, chcąc zbudować wieżę, nie usiądzie wpierw i nie oblicza wydatków, czy ma na wykończenie? Inaczej, gdyby założył fundament, a nie zdołałby wykończyć, wszyscy, patrząc na to, zaczęliby drwić z niego: "Ten człowiek zaczął budować, a nie zdołał wykończyć".  
Albo który król, mając wyruszyć, aby stoczyć bitwę z drugim królem, nie usiądzie wpierw i nie rozważy, czy w dziesięć tysięcy ludzi może stawić czoło temu, który z dwudziestoma tysiącami nadciąga przeciw niemu? Jeśli nie, wyprawia poselstwo, gdy tamten jest jeszcze daleko, i prosi o warunki pokoju.  
Tak więc nikt z was, kto nie wyrzeka się wszystkiego, co posiada, nie może być moim uczniem. 

Komentarz do Ewangelii (środa, 31.07.2024)

Obraz: W uroczystość św. Ignacego Loyoli, ewangelia odnosi nas do obrazu króla, który wyrusza na walkę i szuka tych, którzy z nim będą walczyć. To ważne doświadczenie dla Ignacego, jedna ze sztandarowych scen z rekolekcji (‘wołanie króla’). Pozwolę, aby ten obraz do mnie przemówił. 

Myśl: Jezus mówi do swoich naśladowców o Królestwie Bożym. Ono jest ofiarowane wszystkim za darmo. Trzeba jednak spełnić pewne warunki, aby go doświadczyć. Zrezygnowanie ze wszystkiego, ubóstwo w naśladowaniu Pana nie ma charakteru ‘stoickiego’. Jego motywem nie jest idea a osoba, miłość do Niego. Wyzbycie się rzeczy, pragnień bez miłości do Boga jest masochizmem. Bez osobistej więzi ze Zbawicielem, ubóstwo staje się cierpiętnictwem, a nie ofiarą ‘większej wartości’. 

DEON.PL POLECA

Emocja: „Wyrzekać się wszystkiego”. Jest to jakby ‘streszczenie’ całej mowy. Ubóstwo nie jest celem, ale sposobem na bycie w pełnej łączności z Panem, nie rozdrabnianiem się. Jest byciem skoncentrowanym na naśladowaniu Jezusa ubogiego i sługi wszystkich. To nas upodabnia do Niego. 

Wezwanie: Poproszę o łaskę skoncentrowania na Jezusie ubogim i słudze wszystkich. Podziękuję za wolność od przywiązań i posiadania, która otwiera mnie na Pana. 
Wraz ze św. Ignacym wypowiem: „Zabierz, Panie, i przyjmij całą wolność moją, pamięć moją i rozum, i wolę moją całą, cokolwiek mam i posiadam. Ty mi to wszystko dałeś – Tobie to, Panie, oddaję. Twoje jest wszystko. Rozporządzaj tym w pełni wedle swojej woli. Daj mi jedynie miłość Twoją i łaskę, albowiem to mi wystarcza. Amen”.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Benedykt XVI

Po Maryi, będącej czystym odblaskiem światła Chrystusa, Chrystusową prawdę przekazują nam apostołowie słowem i własnym świadectwem. Ich misja nie jest jednak odosobniona, ale wpisana w tajemnicę komunii obejmującej cały Lud Boży i urzeczywistniającej się stopniowo,...

Skomentuj artykuł

Królestwo Boże otrzymujemy za darmo. Musimy jednak spełnić pewne warunki, aby go doświadczyć
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.