Wzrost królestwa niebieskiego zależy od zaufania w Bożą moc

Wzrost królestwa niebieskiego zależy od zaufania w Bożą moc
Depositphotos.com (189172960)

Wyrastać ponad spodziewaną miarę. Wrzucając wielki pień w ziemię, on zgnije. Małe ziarenko wyrośnie na wielkie drzewo. Jezus nie szuka sukcesu, ale nie rezygnuje z wymagań wobec człowieka. Chce naszej autentyczności i gotowości do obumarcia dla królestwa.

Słowo ewangelii na dzisiaj (Mk 4,26-34):

Z ewangelii wg św. Marka: Mówił dalej: «Z królestwem Bożym dzieje się tak, jak gdyby ktoś nasienie wrzucił w ziemię. Czy śpi, czy czuwa, we dnie i w nocy nasienie kiełkuje i rośnie, on sam nie wie jak. Ziemia sama z siebie wydaje plon, najpierw źdźbło, potem kłos, a potem pełne ziarnko w kłosie. A gdy stan zboża na to pozwala, zaraz zapuszcza się sierp, bo pora już na żniwo».
Mówił jeszcze: «Z czym porównamy królestwo Boże lub w jakiej przypowieści je przedstawimy? Jest ono jak ziarnko gorczycy; gdy się je wsiewa w ziemię, jest najmniejsze ze wszystkich nasion na ziemi. Lecz wsiane wyrasta i staje się większe od jarzyn; wypuszcza wielkie gałęzie, tak że ptaki powietrzne gnieżdżą się w jego cieniu».
W wielu takich przypowieściach głosił im naukę, o ile mogli [ją] rozumieć. A bez przypowieści nie przemawiał do nich. Osobno zaś objaśniał wszystko swoim uczniom.

DEON.PL POLECA

Komentarz do ewangelii z dnia (16 czerwca 2024 r.):

Obraz: Oczyma wyobraźni zobaczę nasienie wrzucone w ziemię, które rośnie według Bożego planu zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Zobaczę też dysproporcję, między małością ziarna a wielkością krzewu i drzewa, które z niego wyrasta. Przyjrzę się swoim odczuciom.
Myśl: Uczniowie są zatroskani o rozwój misji, o jej rozgłos i ‘sukces’. Pytają więc Jezusa: jak to się stanie? Pan uspokaja ich, wskazując, że wzrost królestwa Bożego nie zależy od ludzkich wysiłków. Ono przynosi plon niejako samoczynnie, z woli Boga. Cała historia świata i pojedynczego człowieka należy do Boga. Nie znaczy to, że nie mają sensu ludzkie starania. Nie od nich jednak, zależy ‘sukces’, ale od zaufania. Tam, gdzie my widzimy porażkę (krzyż), Bóg widzi zmartwychwstanie, gdzie my widzimy niemoc, On objawia swoją wszechmoc, gdzie doświadczamy małości, On objawia swoją wielkość.
Emocja: Wyrastać ponad spodziewaną miarę. Wrzucając wielki pień w ziemię, on zgnije. Małe ziarenko wyrośnie na wielkie drzewo. Jezus nie szuka sukcesu, ale nie rezygnuje z wymagań wobec człowieka. Chce naszej autentyczności i gotowości do obumarcia dla królestwa.
Wezwanie: Poproszę o łaskę zaufania i cierpliwości w spełnienie się Słowa Pana. Podziękuję za doświadczenie małości Boga, która objawia Jego wielkość.
Uczynię jakiś gest zaufania i wdzięczności.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Arkadiusz Nocoń, ks. Waldemar Turek, ks. Tadeusz Wojda SAC

Książka Okruchy Ewangelii to zbiór mądrych i inspirujących homilii na rok A, B i C trzech różnych autorów, pracowników Kurii Rzymskiej. Powstała na podstawie audycji nagranych przez sekcję polską Radia Watykańskiego w latach 2009-2012 i...

Skomentuj artykuł

Wzrost królestwa niebieskiego zależy od zaufania w Bożą moc
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.