Ks. Krzysztof Grzywocz: Cisza to Boska droga. Nie ma lepszego sposobu, żeby odkryć siebie 

Ks. Krzysztof Grzywocz: Cisza to Boska droga. Nie ma lepszego sposobu, żeby odkryć siebie 
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Kalen Emsley / Unsplash
ks. Krzysztof Grzywocz

- Hałas i nadmiar dźwięków niszczą człowieka. Człowiek jest na nie nieodporny o wiele bardziej niż nam się wydaje. Współczesna psychologia to potwierdza - mówił ks. Krzysztof Grzywocz podczas konferencji dla alumnów WMSD w Opolu 16 marca 2007 roku. Wysłuchaj rozważania cenionego psychologa i rekolekcjonisty.

Ks. Krzysztof Grzywocz w konferencji poświęconej ciszy podkreślił, że cisza jest podstawową częścią rzeczywistości. Dodał, że współczesny człowiek coraz częściej wyczuwa niebezpieczeństwo i pułapkę nadmiernego hałasu.

- Świadomie lub nie hałas niepokoi normalnego człowieka, wywołuje w nim lęk. Człowiek jest stworzony dla ciszy, przez ciszę i z ciszy. Dlatego hałas powoduje lęk i niepokój - powiedział duchowny i dodał:

"Gdybyśmy jutro pojechali do Zakopanego i poszli w stronę Zawratu - w Tatrach nie ma jeszcze pewnie wielu turystów - to myślę, że 95 proc. danej nam rzeczywistości, stanowiłaby cisza. 5 proc. to byłyby dźwięk jakiegoś ptaka i delikatny szum. Ale w większości byłaby to cisza. Taka jest proporcja rzeczywistości. Tak jest skonstruowany świat. Rzeczywistość jest owocem ciszy, nie ma nic bardziej realnego jak cisza. Wystarczy wyjść w nocy do lasu i sprawdzić, jak tam jest".

DEON.PL POLECA

Ks. Krzysztof Grzywocz: Hałas i nadmiar dźwięków niszczą człowieka

Duchowny podkreślił, że nadmiar bodźców w postaci hałasu jest dla człowieka bardzo niekorzystny.

"Hałas i nadmiar dźwięków niszczą człowieka. Człowiek jest nieodporny na hałas o wiele bardziej niż nam się wydaje. Współczesna psychologia potwierdza, że człowiek jest bytem nieodpornym na hałas. Człowiek jest częścią natury, a natura jest wyciszona. Natura nie zna hałasu - powiedział ks. Krzysztof Grzywocz. - Cisza to Boska droga, królewska droga. Nie ma lepszego sposobu, żeby odkryć siebie". 

Wysłuchaj całej konferencji ks. Krzysztofa Grzywocza:

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Krzysztof Grzywocz
  • Dlaczego wierzący musi znać i cenić swoją wartość?
  • W jaki sposób spowiedź wpływa na nasze relacje z ludźmi?
  • Jak uniknąć toksycznej relacji z kierownikiem duchowym?
  • Jak znajdować sens w cierpieniu?
  • W czym tkwi niebezpieczeństwo posiadania?
  • ...

Skomentuj artykuł

Ks. Krzysztof Grzywocz: Cisza to Boska droga. Nie ma lepszego sposobu, żeby odkryć siebie 
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.