Michał, Gabriel i Rafał. Wielcy archaniołowie biblijni towarzyszą nam i chronią [MODLITWY]

Michał, Gabriel i Rafał. Wielcy archaniołowie biblijni towarzyszą nam i chronią [MODLITWY]
Św. Michał Archanioł (Fot. Depositphotos.com)
CNA/dm

W kulturze Kościoła archaniołowi Michałowi często towarzyszą dwaj towarzysze: Gabriel i Rafael. Cała trójka wstawia się do Boga w intencji tych, którzy proszą o ich wstawiennictwo. Wielu chrześcijan może bez wahania odmówić modlitwę do św. Michała Archanioła, słynną prośbę, aby ten „bronił nas w walce” i „wtrącił szatana do piekła”.

Św. Michał Archanioł

Michał Archanioł został okrzyknięty w Księdze Daniela „wielkim księciem, który sprawuje pieczę nad ludem [Bożym]”. 

DEON.PL POLECA
Biblia przedstawia historię archanioła Michała w Księdze Daniela, Liście św. Judy (w której walczy on z szatanem o posiadanie ciała Mojżesza) oraz Apokalipsie,, gdy „prowadzi wojnę ze smokiem” u boku innych aniołów.

Tradycja rabiniczna utrzymuje, że Michał znajdował się w centrum wielu wielkich dramatów biblijnych, nawet jeśli nie zostało to wyraźnie wspomniane. Michał był „niezwykle ważną postacią, która była obecna od początku historii” - stwierdza wiceprezes wykonawczy i członek zarządu Centrum Teologii Biblijnej św. Pawła w Steubenville w stanie Ohio, Michael Aquilina.

DEON.PL POLECA

Papież Leon ułożył trzy modlitwy do św. Michała. Krótką nakazał odmawiać na zakończenie każdej Mszy św. Był to stały element Mszy aż do czasów Soboru Watykańskiego II, chociaż papież Jan Paweł II w 1994 roku nalegał, aby katolicy uczynili modlitwę stałą częścią swojego życia - dodał Aquilina.

I konkluduje: - Św. Michał jest przy nas w dniu bitwy, który ma miejsce każdego dnia.

Modlitwa za wstawiennictwem św. Michała Archanioła:

Święty Michale Archaniele! Wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen.

Św. Archanioł Gabriel

Gabriel pojawia się regularnie w Piśmie Świętym jako posłaniec słowa Bożego, zarówno w Starym, jak i Nowym Testamencie. Prorok Daniel identyfikuje Gabriela jako „człowieka”, który przyszedł, „aby dać mu wgląd i zrozumienie”, przekazując prorocze odpowiedzi na prośby Daniela kierowane do Boga. 

W Nowym Testamencie Łukasz opisuje pojawienie się Gabriela zarówno Zachariaszowi i Maryi. Tradycja chrześcijańska dodatkowo kojarzy Gabriela z wzmianką apostoła Pawła w Pierwszym Liście do Tesaloniczan o „wezwaniu archanioła” i „dźwięku trąby Bożej”.

Modlitwa do św. Gabriela Archanioła:

Święty Gabrielu Archaniele, słusznie nazwany „Bożą mocą”, ponieważ zostałeś wybrany do zwiastowania Maryi tajemnicy Wcielenia, w której Bóg Wszechmogący okazał moc swego ramienia. Spraw, abyśmy poznali skarby zamknięte w Osobie Syna Bożego. Bądź nam pośrednikiem u Niego i Jego Matki w niebie, a tu na ziemi naszym przewodnikiem i opiekunem. Amen.

Św. Rafał Archanioł

Historia Rafała „nie jest oczywista dla przypadkowego czytelnika Biblii,” stwierdził Aquilina. Jednak jego historia opisana w Księdze Tobiasza jest „czymś wyjątkowym w całej Biblii”. „Rafał jest inny,” powiedział Aquilina. „Pozostaje w pobliżu, a pod koniec stał się kimś więcej niż aniołem… stał się przyjacielem”.

Warto zauważyć, że Rafał zręcznie wykorzystuje świat przyrody, aby dokonywać cudów Boga: „To, co zwykle nazywamy dużym problemem, czyli ślepota, wielokrotne wdowieństwo, nędza, wyobcowanie – wszystko to staje się opatrznościowymi kanałami łaski, zanim wątki tej historii dotrą do końca”.

„Rafał jest patronem wielu ludzi,” powiedział Aquilina. „Oczywiście jest patronem singli szukających partnera i tych, którzy szukają przyjaciela. Jest patronem farmaceutów, ponieważ zapewnił maść uzdrawiającą. Jest patronem każdego, kto szuka lekarstwa. Jest także patronem niewidomych, podróżników, chorych i młodzieży”. „Historia Rafała” – stwierdził Aquilina – „pozostaje wzorem dla tych, którzy chcieliby cieszyć się przyjaźnią aniołów”.

Modlitwa do św. Rafała Archanioła o opiekę i prowadzenie:

Święty Rafale Archaniele, który czuwasz przed majestatem Bożym i z polecenia Stwórcy byłeś przewodnikiem w niebezpiecznej wędrówce Tobiasza. Czuwaj nad drogami naszego życia, ostrzegaj przed niebezpieczeństwami, jakie nas zgubić mogą. Ty odpędzałeś demony i uzdrawiałeś mocą Bożą. Broń nas przed uległością złu, a gdy zdrowie i życie nasze zagrożone będzie, wstawiaj się za nami u Boga, przedstawiaj nasze sprawy i bądź nam pomocny. Amen.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Michał, Gabriel i Rafał. Wielcy archaniołowie biblijni towarzyszą nam i chronią [MODLITWY]
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.