Modlitwa, która przynosi pokój. Wojciech Drążek CMM o tym, czym jest modlitwa głębi

Modlitwa, która przynosi pokój. Wojciech Drążek CMM o tym, czym jest modlitwa głębi
fot. Eli DeFaria / Unsplash
Wojciech Drążek CMM

Co to jest modlitwa głębi? Czy to prawda, że im trudniejsza modlitwa, tym bliżej do Boga? Jak osiągnąć autentyczny i głęboki spokój wewnętrzny?

Na te i inne pytania odpowiada ojciec Wojciech Drążek CMM, krajowy koordynator Ruchu Odnowy Kontemplacyjnej. Jako gość "Pogłębiarki", w rozmowie z Danielem Wojdą, opowiada o modlitwie głębi, szczególnej przestrzeni spotkania człowieka z Bogiem.

- Fundamentem modlitwy głębi jest wewnętrzna duchowa postawa, która nie zawsze towarzyszy innym praktykom - wyjaśnia o. Wojciech Drążek CMM. Duchowny dodaje, że w modlitwie głębi chodzi o wewnętrzną postawę zgody na to, by nasza świadomość dotykała ostatecznej, znajdującej się w nas rzeczywistości.

Modlitwa, która przynosi pokój

O. Wojciech Drążek CMM zwraca uwagę na to, że modlitwa głębi to rodzaj przestrzeni spotkania z Bogiem, która, jeśli tylko jest praktykowana systematycznie, przynosi autentyczny i głęboki spokój wewnętrzny.

DEON.PL POLECA

- Zaczyna się od spokoju, potem przychodzi głęboki niepokój, gdy przechodzimy wszystkie procesy oczyszczenia i dopiero kiedy główna faza oczyszczenia jest za mną, wtedy znowu powracam do przestrzeni pokoju - wyjaśnia duchowny i dodaje:

"Klasyczna droga duchowa ma trzy etapy - oczyszczenie, oświecenie i zjednoczenie. Pierwszy etap jest najdłuższy i będzie on trwał całe życie. Bo oczyszczanie musi być nieustanne".

- Wojciech Drążek CMM zwraca uwagę na to, że w praktykowaniu modlitwy głębi ważne jest pozostawienie "starych schematów, przyzwyczajeń, sformatowań, ideologii, wszystkiego, co wtłoczona nam do głowy", które nas zamykają i blokują.

Posłuchaj całej rozmowy:

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Thomas Keating OCSO

Czym jest modlitwa głębi i jak zacząć ją praktykować?
W jaki sposób zasmakować jej duchowych owoców: pokoju, skupienia, poczucia Bożej obecności?
Jak łączyć kontemplację z działaniem?

Ojciec Thomas Keating (1923–2018), założyciel i duchowy...

Skomentuj artykuł

Modlitwa, która przynosi pokój. Wojciech Drążek CMM o tym, czym jest modlitwa głębi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.