Modlitwa "pięciu palców", którą ułożył papież Franciszek

Modlitwa "pięciu palców", którą ułożył papież Franciszek
Fot. Victor Freitas / Pexels
DEON.pl / mł

Czym jest modlitwa pięciu kroków, nazywana też "modlitwą pięciu palców"? To ułożona przez papieża Franciszka prosta modlitewna podpowiedź. Jorge Mario Bergoglio napisał ją, zanim został papieżem, gdy jeszcze był biskupem Buenos Aires. Szybko stała się popularna w jego ojczyźnie, Argentynie. 

Często, gdy chcemy się modlić, trudno nam sobie przypomnieć wszystkich, którzy potrzebują naszej modlitwy. Raz modlimy się za bliskich, innym razem za chorych, często za tych, o których najbardziej się martwimy albo najpilniej potrzebują naszego wsparcia.

Papież Franciszek jeszcze jako biskup Buenos Aires wymyślił bardzo prostą zasadę, która pomaga objąć modlitwą wszystkie ważne osoby i sfery życia i nikogo nie zaniedbać.

 

DEON.PL POLECA

Modlitwa pięciu palców papieża Franciszka: 

KROK 1: KCIUK - za bliskich

Kciuk jest palcem, który jest najbliżej ciebie. Zacznij więc modlitwę, modląc się za tych, którzy są ci najbliżsi. Są to osoby, które najłatwiej sobie przypomnieć. Modlić się za tych, których kochamy, to słodki obowiązek.

KROK 2: PALEC WSKAZUJĄCY - za wychowawców

Sąsiedni palec jest palcem wskazującym. Pomódl się za tych, którzy wychowują, kształcą i leczą. Oni potrzebują wsparcia i mądrości, by prowadzić innych we właściwym kierunku. Niech stale będą obecni w twoich modlitwach.

KROK 3: PALEC ŚRODKOWY - za rządzących

Palec środkowy jest najwyższy z palców. Przypomina nam o naszych przywódcach, liderach, rządzących, tych, którzy mają władzę. Oni potrzebują Bożego kierownictwa.

KROK 4: PALEC SERDECZNY - za słabych i cierpiących

Kolejny palec to palec serdeczny. Zaskakujące, ale jest naszym najsłabszym palcem. Przypomina nam on by modlić się za słabych, chorych, strapionych i obciążonych problemami. Oni potrzebują twojej modlitwy.

KROK 5: MAŁY PALEC - za siebie

W końcu nasz mały palec, najmniejszy ze wszystkich. Powinien on przypominać ci o modlitwie za siebie samego. Kiedy skończysz modlić się za cztery grupy wymienione wcześniej, twoje własne potrzeby ujrzysz we właściwej perspektywie i będziesz gotów, by pomodlić się za siebie samego w sposób bardziej prawdziwy i skuteczny.

Amen.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jacek Bolewski SJ

Modlitwa sprawia, że w naszym życiu i działaniu wszystko zaczyna się od Boga.

Często słyszymy o potrzebie modlitwy. Nieraz jednak jest ona dla nas fikcją, która sprowadza się jedynie do poczucia obowiązku, a nie pragnienia porównywalnego...

Skomentuj artykuł

Modlitwa "pięciu palców", którą ułożył papież Franciszek
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.