Nagrody dla wolontariuszy "Pól Nadziei"

KAI / psd

W kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Bielsku-Białej Salwatoriańskie Stowarzyszenie Hospicyjne wręczyło w piątek nagrody uczniom-wolontariuszom, którzy w ramach programu „Pola Nadziei” zbierali pieniądze na budowę hospicjum stacjonarnego w Bielsku-Białej im. Jana Pawła II. W tym roku zebrano rekordową sumę 160 tys. zł. W spotkaniu na podsumowanie pracy udział wzięło kilkaset młodych ludzi z 85 szkół, które przystąpiły w tym roku szkolnym do programu.

Aby zebrać pieniądze, uczniowie wykonywali ozdoby świąteczne, kartki, pisanki i palmy wielkanocne, sprzedawane na kiermaszach przy kościołach. W 14 świątyniach katolickich i ewangelickich pod opieką nauczycieli przeprowadzili kwesty.

Obecny na piątkowej uroczystości śląski kurator oświaty Stanisław Faber podkreślał, że przedsięwzięcie jest godne naśladowania, gdyż jest całkowicie bezinteresowne i przepełnione empatią. Za zaangażowanie charytatywne dziękował także prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult.

Nagradzając dziś nagrodami rzeczowymi wybranych uczniów, kierowano się: liczbą zorganizowanych akcji, wielkością społeczności szkolnej, zasięgiem i różnorodnością działań i wymiarem poświęconego na to czasu.

W realizacji programu „Pola Nadziei 2010” szczególnie wyróżnili się uczniowie i nauczyciele z 9 szkół. Najwięcej, bo 17 tys złotych, zebrali uczniowie Gimnazjum nr 6 w Bielska-Białej.

Kilkanaście szkół uczestniczyło w kwestach publicznych w hipermarketach Bielska-Białej, Żywca i Skoczowa. Zbiórki przeprowadzano również w czasie festynów gminnych. Kilka szkół przygotowało przedstawienia i jasełka.

Akcję „Pola Nadziei” zorganizowano w Bielsku-Białej po raz pierwszy w 2005 r. Wtedy dzięki zaangażowaniu kilku szkół przyniosła ona kwotę 26 tys. zł. W sumie od początku realizacji programu konto budowy hospicjum, dzięki wysiłkowi uczniów i nauczycieli, powiększyło się o prawie 630 tys. zł.

Budowa Hospicjum im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej została zainicjowana sześć lat temu przez utworzone wówczas Salwatoriańskie Stowarzyszenie Hospicyjne przy bielskiej parafii księży salwatorianów. Planowane prace obejmują gruntowną modernizację i przebudowę willi, w której mieścić się będzie część administracyjna, oraz budowę od podstaw pawilonu hospicyjnego. Od marca br. prowadzone są prace adaptacyjne. Salwatoriańskie Stowarzyszenie Hospicyjne chce także wyposażyć ośrodek w sprzęt specjalistyczny. Koszt budowy hospicjum to około 6,5 mln zł.

11 kwietnia bp Tadeusz Rakoczy wspólnie z ewangelickim biskupem Pawłem Anweilerem dokonali wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę pierwszego w Bielsku-Białej hospicjum stacjonarnego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nagrody dla wolontariuszy "Pól Nadziei"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.