Najlepsza droga do duchowego rozwoju? Wyciszenie

Najlepsza droga do duchowego rozwoju? Wyciszenie
Fot. Ross Sneddon / unsplash.com
Logo źródła: TYNIEC Wydawnictwo Benedyktynów

"Wyciszenie to jedna z wielu praktyk służących rozwojowi życia duchowego. Związane jest z nurtem w duchowości zwanym hezychazmem. Ojcowie filokaliczni bardzo dużą wagę przywiązują do wyciszenia w życiu duchowym" - pisze o. Brunon Koniecko OSB w książce "Droga Filokalii. 50-dniowe ćwiczenie duchowe".

Ewagriusz z Pontu twierdzi, że ćwiczenie się w zachowywaniu tego stanu jest należyte i piękne. Łączy on nawet tę sztukę z czymś tak całkowicie cielesnym jak jedzenie: "Przestrzegaj skromnej i prostej diety, a nie obfitej i łatwo tuczącej. A jeśli przez wzgląd na gościnność powstanie myśl o kosztownych potrawach, to wtedy ją porzuć, abyś jej nie uległ, ponieważ to wróg szykuje w ten sposób zasadzkę – szykuje twoje odejście od wyciszenia". Pontyjczyk radzi, aby stać się "jakby swego rodzaju doskonałym przedsiębiorcą, badając wszystko pod kątem wyciszenia oraz trzymając się zawsze tego, co wyciszone i dla wyciszenia użyteczne".

Wyciszeniem może też być trzeźwość, o której św. Hezychiusz z Synaju mówił jako o metodzie duchowej. Uważa on, że "trzeźwość to droga każdej cnoty i Bożego przykazania. Mówi się o niej również jako o wyciszeniu serca".

Bardzo interesującą i pożyteczną naukę na temat wyciszenia przedstawia św. Marek Asceta: Gdy zauważysz, że to, co znajduje się głęboko w twoim wnętrzu, ulega poruszeniu i nawołuje spoczywający w wyciszeniu umysł do namiętności, wiedz, że to umysł kiedyś temu przewodził, przywiódł do działania i umieścił w sercu.

Nie jest możliwe, żeby umysł trwał w wyciszeniu bez ciała, i nie jest też możliwe zburzenie muru pomiędzy nimi bez wyciszenia i modlitwy. Najszerszym ze wszystkich przykazań jest miłość do Boga i bliźniego. Tworzy się ona dzięki stronieniu od rzeczy materialnych oraz wyciszeniu myśli.

Fragment pochodzi z książki "Droga Filokalii. 50-dniowe ćwiczenie duchowe". Cytaty z Ojców filokalicznych pochodzą z dzieła "Filokalia, tom 1". Więcej o projekcie wydania "Filokalii" znajdziesz na stronie filokalia.pl.

***

Brunon Koniecko OSB – benedyktyn tyniecki. Do opactwa wstąpił w 2010 roku. Święcenia kapłańskie przyjął w 2018 r. Jest absolwentem administracji oraz teologii. W opactwie tynieckim był m.in. przeorem, podprzeorem i wychowawcą. Autor książek: "Medytować to…", "Nie żartujcie sobie z Bóstwa!", "Modlitwa Jezusowa. Przewodnik po rekolekcjach Oddychać Imieniem", "Droga Filokalii".

Źródło: TYNIEC Wydawnictwo Benedyktynów / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Maciej Biskup OP

Klucz do szczęścia, pokoju wewnętrznego oraz do odzyskania smaku tego, co na co dzień robisz, kryje się w uważności

Codzienność pełna obowiązków i zadań często wymusza na nas szybkie tempo życia. Wielu z nas nosi...

Skomentuj artykuł

Najlepsza droga do duchowego rozwoju? Wyciszenie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.