Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 47

Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 47
Tomasz Terlikowski, autor podcastu "Tak myślę"
0:00
- 0:00

Dlaczego złe rzeczy zdarzają się dobrym ludziom – to temat rozmowy z dominikaninem o. Romanem Bieleckim, a pretekstem do niej stała się tragedia polskich pielgrzymów w Chorwacji. A oto inne tematy 47. odcinka podcastu Tomasza Terlikowskiego „Tak myślę”: polemika z antykatolickim i antyklerykalnym wpisem prof. Jana Hartmana, kiedy papież odwiedzi Ukrainę, o spotkaniu Franciszka z przedstawicielem Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, nowy błogosławiony Kościoła grekokatolickiego, biskup świdnicki oskarżony o molestowanie seksualne, rozmowa z szefem państwowej komisji ds. pedofilii prof. Błażejem Kmieciakiem, echa spotkania przedstawicieli wspólnoty anglikańskiej.

(0:00) Powitanie.

(2:30) 13 pielgrzymów podróżujących do Medjugorie zginęło w wypadku na autostradzie. Trudno o tym mówić – pamiętajmy o modlitwie za nich. Dzień śmierci do nas przyjdzie i nie wiemy kiedy – wiara i pobożność przed tym nie chroni. Pielgrzymowanie pozwala odnaleźć siebie, dlatego ludzie ruszają w drogę.

(6:00) Skandaliczny wpis prof. Jana Hartmana. - Nienawiść niestety nie tylko zaślepia, ale niekiedy także odbiera rozum. Ateistyczny hejt, jakiego dopuścił się wykładowca filozofii, pokazuje - i to trzeba powiedzieć zupełnie jasno - że profesor Hartman nie ma pojęcia o religii i religijności - komentuje Tomasz Terlikowski. Dlaczego prof. Hartman za śmierć pielgrzymów obwinił polskich księży i biskupów oraz akcję plakatową katolickiej fundacji?

(9:07) Dlaczego Bóg dopuszcza takie nieszczęścia? Jak patrzeć duchowo, religijnie, ale także psychicznie na to, co się wydarzyło w drodze do Medjugorie? Dlaczego straszne i przerażające rzeczy zdarzają się dobrym i pobożnym ludziom - to pytania pojawiające się w rozmowie z o. Romanem Bieleckim OP, duszpasterzem, redaktorem naczelnym miesięcznika „W drodze”.

(37:56) Papież Franciszek odwiedzi Ukrainę przed swoją wrześniową pielgrzymką do Kazachstanu - ogłosił ostatnio na Twitterze ukraiński ambasador przy Stolicy Apostolskiej Andrij Jurasz. O czym papież rozmawiał z nowym przewodniczącym wydziału relacji zewnętrznych Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego?

(40:00) Grekokatolicy na Zakarpaciu będą mieli nowego błogosławionego. Zostanie nim ks. Piotr Paweł Oros, zamordowany w czasach komunistycznych w 1953 r. na Ukrainie.

(42:15) Andrzej Pogorzelski, były kleryk w świdnickim seminarium duchownym, oskarżył w tygodniku „Newsweek” biskupa Marka Mendyka o to, że ten, jeszcze jako ksiądz, molestował go jako ośmiolatka seksualnie. W tekście pojawiają się także niezwykle poważnie zarzuty wobec seminarium diecezji świdnickiej. Bp Mendyk odpiera zarzuty. - Sprawy powinny być szczegółowo wyjaśnione, a w tym czasie biskup nie powinien pełnić swoich funkcji - komentuje red. Terlikowski.

(47:30) Rozmowa z prof. Błażejem Kmieciakiem, szefem państwowej komisji ds. pedofilii i pytania m.in. o to, jak powinna być wyjaśniona sprawa świdnicka i czy powinna być powołana kościelna komisja zajmująca się sprawami pedofilskimi.

(1:29:21) Zakończyła się dwutygodniowa konferencja Kościoła anglikańskiego. Różnic nie brakowało, bo np. kwestia seksualności i podejścia do związków jednopłciowych dzieli wspólnotę bardzo mocno.

Doktor filozofii, pisarz, publicysta RMF FM i felietonista Plusa Minusa i Deonu, autor podkastu "Tak myślę". Prywatnie mąż i ojciec.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski

Częstochowa jest domem Matki Polaków – Czarnej Madonny. Jak dobrze go znamy?

Tysiące cudownych uzdrowień, pielgrzymi z najdalszych zakątków świata i legendy, które rozpalają wyobraźnię milionów wierzących.

Czy klasztor w Częstochowie nawiedził sam Mesjasz? Kto...

Skomentuj artykuł

Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 47
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.