Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 52

Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 52
Tomasz Terlikowski, autor podcastu "Tak myślę"
0:00
- 0:00

Oto zarys tematów 52. odcinka podcastu Tomasza Terlikowskiego „Tak myślę”: śmierć królowej Elżbiety II, jak w monarchii brytyjskiej funkcjonuje Kościół Anglii, sądy wracają do spraw nadużyć seksualnych w polskim Kościele, czy dojdzie do bankructw polskich diecezji, spór państwowej komisji ds. pedofilii z prokuraturą w sprawie odpowiedzialności biskupów, łotewska Cerkiew niezależna od Moskwy, do czego zmierzają postulaty niemieckiej drogi synodalnej, kontrowersje wokół znanego polskiego salezjanina.

(0:00) Powitanie.

(2:00) Nie żyje królowa Elżbieta II. Nosiła tytuł „obrończyni wiary i najwyższego zarządcy Kościoła”. - Jej wiara była szczera i głęboka, i nie obawiała się jej manifestować, choć robiła to z królewską dyskrecję - podkreśla Tomasz Terlikowski kreśląc sylwetkę zmarłej monarchini.

(4:45) Skąd tak wiele emocji w związku ze śmiercią Elżbiety II i przejęciem tronu przez Karola III?

(8:05) Jaka jest specyfika anglikanizmu i jakie miejsce zajmuje monarcha w Kościele Anglii? O tym w rozmowie z duchownym anglikańskim ks. Dominikiem Chmielewskim, proboszczem w Winchester.

(44:07) Jakie znaczenie ma decyzja Sądu Najwyższego o wypłacie odszkodowania przez diecezję pelplińską i parafię w Kartuzach ofierze molestowania seksualnego przez księdza? Czy Kościół sam przyspiesza proces, kiedy pierwsze diecezje w Polsce zbankrutują?

(47:57) Sąd Rejonowy w Kaliszu uchylił decyzję prokuratury o odmowie ścigania emerytowanego bpa Stanisława Napierały. To efekt działania państwowej komisji do spraw pedofilii, która twierdzi, że biskup tuszował przestępstwa pedofilskie popełniane przez byłego księdza Arkadiusza Hajdasza.

(50:08) Sejm łotewski przegłosował decyzję o samodzielności miejscowej Cerkwi i jej niezależności od Moskwy.

(52:15) Czego domaga się od papieża niemiecka droga synodalna, jakie zgłasza postulaty w sprawach etyki seksualnej i wyświęcania kobiet? Dlaczego doszło do gwałtownych sporów podczas obrad? O tym w rozmowie z Tomaszem Kycią, dziennikarzem mediów niemieckich, Radia Watykańskiego oraz „Więzi”.

(1:26:20) - Teologiczne przemyślenia ks. Dominika Chmielewskiego to nie tylko zła, fałszywa teologia, ale także magiczne myślenie, które z chrześcijaństwem niewiele ma wspólnego - stwierdza Tomasz Terlikowski odnosząc się do przekonań wyrażanych przez znanego w Polsce salezjanina.

Doktor filozofii, pisarz, publicysta RMF FM i felietonista Plusa Minusa i Deonu, autor podkastu "Tak myślę". Prywatnie mąż i ojciec.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski

Wychował pokolenia. Zmienił Polskę. Zmienił Kościół

Nawrócił się w celi śmierci więzienia gestapo niedługo po opuszczeniu obozu w Auschwitz. W obozie koncentracyjnym przebywał wtedy, gdy o. Maksymilian Kolbe składał za współwięźnia ofiarę ze swojego życia....

Skomentuj artykuł

Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 52
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.