Podstawową zasadą prawa jest miłość Boga i bliźniego
Kiedy szczerze pytamy, jesteśmy gotowi do usłyszenia odpowiedzi i ewentualnej zmiany przekonań. Wystawianie na próbę zdradza podstęp, zamknięcie i niezdolność do szukania prawdy, lecz zatwardziałość i forsowanie swoich teorii. Jezus niezrażony sytuacją przypomina to, co jest istotą Prawa. Ono może narzucić wszystko oprócz miłości. Ona wypływa z wnętrza osoby, z serca i nie jest abstrakcyjna.
Czytania dnia: Ez 37,1-14; Mt 22,34-40
Z Ewangelii wg św. Mateusza:
Gdy faryzeusze dowiedzieli się, że zamknął usta saduceuszom, zebrali się razem, a jeden z nich, uczony w Prawie, zapytał Go, wystawiając Go na próbę: «Nauczycielu, które przykazanie w Prawie jest największe?» On mu odpowiedział: «Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem. To jest największe i pierwsze przykazanie. Drugie podobne jest do niego: Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego. Na tych dwóch przykazaniach opiera się całe Prawo i Prorocy».
Obraz: Jezus wraz z uczniami znajduje się w Jerozolimie, dwa dni przed Paschą. Oczyma wyobraźni zobaczę saduceuszy oraz faryzeuszy, którzy są z Nim w sporze i wystawiają Go na próbę. Posłucham tego, co mówią oraz odpowiedzi Pana na prowokację. Przyjrzę się swoim odczuciom.
Myśl: Pewien uczony w Prawie faryzeusz wystawia Jezusa na próbę. Kiedy szczerze pytamy, jesteśmy gotowi do usłyszenia odpowiedzi i ewentualnej zmiany przekonań. Wystawianie na próbę zdradza podstęp, zamknięcie i niezdolność do szukania prawdy, lecz zatwardziałość i forsowanie swoich teorii. Jezus niezrażony sytuacją przypomina to, co jest istotą Prawa. Ono może narzucić wszystko oprócz miłości. Ona wypływa z wnętrza osoby, z serca i nie jest abstrakcyjna. Każdy ma miłować pełnią osoby możliwą dziś. Jutro ona może być większa, choć wciąż pozostaje na indywidualną miarę. Miłość bliźniego pozwala mu być sobą i w wolności miłować Boga.
Emocja: „Które przykazanie jest największe?” Faryzeusze oprócz X przykazań mieli wiele przepisów, nakazów i zakazów (w sumie 613). W chrześcijaństwie do nich się nie odwołujemy, ale bez właściwej hierarchii i perspektywy, prawo zamiast służyć życiu, przytłacza je. Podstawową zasadą prawa jest miłość Boga i bliźniego.
Wezwanie: Poproszę o miłowanie Boga całym sercem, umysłem i życiem. Podziękuję za tych, którzy uczyli mnie miłować Boga i bliźniego.
W chwili modlitwy powierzę Bogu tych, którzy są dla mnie największym wyzwaniem w praktykowaniu miłości bliźniego.
Skomentuj artykuł