Podziały i pretensje w Kościele – bez wywyższania się słuchaj serca
„Dlaczego my i faryzeusze...” Podziały we wspólnocie Kościoła, pomiędzy wierzącymi istniały, istnieją i będą istnieć. Są naturalne. Zaczynają szkodzić, kiedy są przejawem ‘poczucia wyższości’, kładą nacisk na stronę zewnętrzną i formalną.
Słowo ewangelii na dzisiaj (Mt 9,14-17):
Z ewangelii wg św. Mateusza: Wtedy podeszli do Niego uczniowie Jana i zapytali: «Dlaczego my i faryzeusze dużo pościmy, Twoi zaś uczniowie nie poszczą?» Jezus im rzekł: «Czy goście weselni mogą się smucić, dopóki pan młody jest z nimi? Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, a wtedy będą pościć. Nikt nie przyszywa łaty z surowego sukna do starego ubrania, gdyż łata obrywa ubranie, i gorsze robi się przedarcie. Nie wlewa się też młodego wina do starych bukłaków. W przeciwnym razie bukłaki pękają, wino wycieka, a bukłaki się psują. Raczej młode wino wlewa się do nowych bukłaków, a tak jedno i drugie się zachowuje».
Komentarz do ewangelii z dnia (6 lipca 2024 r.):
Papież Franciszek zachęca, by komentarze do ewangelii, homilie były krótkie i przemawiały do serca: niech to będzie jeden obraz, jedna myśl i jedna emocja. Zakończymy wezwaniem do modlitwy prośby i dziękczynienia.
Obraz: Rozmowa Jezusa ma miejsce w zwyczajnych okolicznościach życia. Po powołaniu Mateusza z ‘urzędu celnego’, po uczcie u niego w domu, przychodzą uczniowie Jana. Przysłucham się ich pretensjom. Zwrócę uwagę na swoje odczucia i skojarzenia.
Myśl: Jezus przyniósł wiele ‘nowości’ w duchowe doświadczenie ludzi. Odpierał wcześniej zarzuty faryzeuszy, którzy uważali się za ‘sprawiedliwych’. Upomina także uczniów Jana Chrzciciela, bo nie rozumieją, że miłosierdzie jest ważniejsze od ‘uczynków’ (ofiar czy postów). Nauczanie Pana i Jego sposób traktowania człowieka, zwłaszcza grzeszników, jest czymś całkowicie nowym. Nie jest to ‘kosmetyka’ przeszłości, ale coś jakościowo innego.
Emocja: „Dlaczego my i faryzeusze...” Podziały we wspólnocie Kościoła, pomiędzy wierzącymi istniały, istnieją i będą istnieć. Są naturalne. Zaczynają szkodzić, kiedy są przejawem ‘poczucia wyższości’, kładą nacisk na stronę zewnętrzną i formalną.
Wezwanie: Poproszę o łaskę dobrego przeżywania postu i praktyk pokutnych z ich pełnym bogactwem. Podziękuję za bliskość Pana i Jego wielkoduszność.
Pomodlę się słowami: „O Matko moja, Tyś Matką Nieustającej Pomocy, w Tobie pokładam całą moją nadzieję i tylko od Ciebie i przez Ciebie oczekuję pomocy potrzebnej mi do zbawienia”.
Skomentuj artykuł