Zbigniew Strzałkowski i Michał Tomaszek to moi święci na ten rok! Wylosuj swojego!

Zbigniew Strzałkowski i Michał Tomaszek to moi święci na ten rok! Wylosuj swojego!
2 lata temu
DEON.pl

Bł. Zbigniew Strzałkowski i bł. Michał Tomaszek zginęli za wiarę 9 sierpnia 1991 r. z rąk terrorystów z komunistycznego ugrupowania o nazwie Świetlisty Szlak. Zostali przez nich oskarżeni o “usypianie świadomości rewolucyjnej Indian". Misjonarze bowiem, oprócz pracy duszpasterskiej, zajmowali się działalnością charytatywną, włączyli się w krajowe i diecezjalne programy żywnościowe Caritas, wspomagali szkoły i biblioteki. Miejscowych chłopów andyjskich uczyli profilaktyki związanej z niebezpieczną w tamtym rejonie cholerą. Zdobywali dla nich leki i sami wozili zakażonych do szpitala miejskiego. Są patronami modlitwy o obronę przed terroryzmem.

Jak napisał o nich Karol Wilczyński:

Świadectwa mówią bardzo dużo o ich działalności. Skupiali się na edukacji i opiece społecznej, przyczynili się do zaopatrzenia okolicznych wiosek w wodę oraz podstawowe urządzenia sanitarne. Dzięki zwróceniu uwagi organizacji międzynarodowych, współtworzyli program profilaktyki i opieki zdrowotnej. Nie podobało się to ani partyzantom, ani rządowi. Duchowni - za sprawą uczynków miłosierdzia - przeszkadzali przecież w tym, żeby Indianie zaakceptowali agresję i przemoc w walce o władzę. Dawali im nadzieję, że przemoc nie jest potrzebna. Poznawali ich i ciężko pracowali, aby zapewnić społeczności podstawowe potrzeby. Ostatecznie - to za nich oddali swoje życie.

Modlitwa za wstawiennictwem bł. Zbigniewa Strzałkowskiego i bł. Michała Tomaszka: Błogosławieni męczennicy z Peru - Zbigniewie i Michale, strzeżcie mnie przed przemocą - psychiczną, słowną i fizyczną. Wypraszajcie łaskę pokoju i zgody dla państw ogarniętych konfliktami oraz dla mojej rodziny i moich znajomych. Niech pokój Chrystusa zagości w sercach wszystkich ludzi. Amen.

Czytaj więcej o nich:

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Szymon Żyśko
20,94 zł
29,90 zł

Zostaliśmy stworzeni na podobieństwo Boga, dlatego najbliżej Niego jesteśmy, będąc sobą.

Byli ludźmi takimi jak ty. Żyli intensywnie i kochali to, co robili. Ich historie to dowód na to, że niebo można odnaleźć tu i...

Skomentuj artykuł

Zbigniew Strzałkowski i Michał Tomaszek to moi święci na ten rok! Wylosuj swojego!
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.