Dlaczego nosimy obrączkę na prawej ręce?

Dlaczego nosimy obrączkę na prawej ręce?
(fot. Photo by Photos by Lanty on Unsplash)
jp / facebook.com

Często za granicą spotykamy się z obrączkami noszonymi na lewych dłoniach. Gdzie powinniśmy je nosić i jakie to ma znaczenie?

Obrączka na prawej dłoni

Początkowo noszono obrączki na lewej ręce dlatego, że żyła z lewej ręki bezpośrednio łączy się z sercem. Przed powstaniem styczniowym obrączkę noszono na lewej dłoni, natomiast na prawą dłoń obrączki przekładały wdowy. Po klęsce zrywu, na znak żałoby, również mężatki zaczęły przekładać obrączki na prawą dłoń i tak już zostało.

Obrączki zakładamy na prawe dłonie, dlatego, że przed przysięgą ślubną ksiądz wypowiada formułę: "Skoro zamierzacie zawrzeć sakramentalny związek małżeński, podajcie sobie prawe dłonie i wobec Boga i Kościoła powtarzajcie za mną słowa..."

DEON.PL POLECA

Obrączka na lewej dłoni

Na lewej dłoni obrączki noszą Amerykanie, Francuzi, Anglicy, Włosi, Niemcy. W Polsce natomiast często oznacza to, że jest się wdową lub wdowcem.

Dzisiaj coraz częściej odchodzi się od tego typu myślenia. Po ślubie małżonkowie noszą obrączki tak jak sami wybiorą, tak żeby przynosiło im to komfort i swobodę.

...a gdzie nosimy pierścionek zaręczynowy po ślubie?

Pierścionek zaręczynowy w okresie narzeczeństwa najczęściej nosimy na serdecznym palcu prawej dłoni. Po ślubie przekładamy go na serdeczny palec lewej dłoni lub - jeśli pasuje - nosimy go razem z obrączką na czwartym palcu prawej dłoni. Niektóre kobiety przekładają go na palec środkowy.

Czy to ma jakieś znaczenie?

Znany prezenter telewizyjny, Filip Chajzer, zapytał na swoim profilu na Facebooku, na której ręce małżonkowie noszą obrączki i dlaczego. Pojawiło się wiele ciekawych odpowiedzi:

"Obrączkę nosi się na dłoni przy której znajduje sie skrzynia biegów, co by można było postukać w rytm muzyki" - napisała jedna użytkowniczek.

"My nosimy na lewej, na początku bałam się, że będę traktowana jak wdowa (bo wdowy w Polsce noszą na lewej) ale generalnie obyło się bez kondolencji" - napisała kolejna.

"Co za różnica gdzie się nosi? Ważne by być szczęśliwym i mieć udane małżeństwo. Znam kilka bardzo kochających się par, które obrączek nie mają, i nadal się kochają. To tylko symbol. Dla mnie jeśli para się kocha i szanuje, to mogą te obrączki nosić nawet na nosie. Byle im było dobrze - podkreślił jeden z panów.

A wy, co o tym myślicie? Dajcie znać w komentarzach.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Ksawery Knotz OFMCap

Przedstawione rekolekcje poświęcone są życiu seksualnemu małżonków. Prowadzący wyjaśnia naukę Kościoła w tym trudnym obszarze i pokazuje proces coraz piękniejszego przeżywania życie intymnego nie tylko bez poczucia winy i grzechu, ale w poczuciu szczęścia i...

Skomentuj artykuł

Dlaczego nosimy obrączkę na prawej ręce?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.