Po co nam seks w małżeństwie? Są 3 powody

Po co nam seks w małżeństwie? Są 3 powody
(fot. shutterstock.com / aj)
2 lata temu
Julia Płaneta / wybieramymilosc.pl

Rozmawiając o seksie, warto zaakceptować to, po co go mamy, do czego on nam służy.

Budowanie bliskości i jedności

Seks może budować między nami bliskość i jedność. Taką, jakiej nie jesteśmy w stanie stworzyć z żadnym innym człowiekiem. Staje się on wtedy dopełnieniem wszystkich innych wymiarów miłości, którą ofiarujemy sobie nawzajem.

>> W narzeczeństwie planujemy ślub i wesele, a co z seksem?

Im bliżej będziemy ze sobą w codzienności, w rozmowach, w rozwiązanych konfliktach, we wzajemnym wsparciu i wzajemnej pomocy, tym bliższą relację będziemy w stanie zbudować w naszym łóżku.

Przyjemność

Seks służy także przyjemności, ale takiej, która chce zauważać drugą osobę. Warto pamiętać o tym, aby nasze pragnienia nie przysłoniły potrzeb drugiej osoby.

Tak samo istotna jest otwartość na nasze wzajemne potrzeby i cierpliwość. Być może nie ze wszystkim będziemy potrafili sobie poradzić od razu. Być może cierpliwie i spokojnie będziemy potrzebowali zaczekać na wzajemne dojrzewanie w tej przestrzeni. Dajmy sobie na to spokojny czas, w którym spróbujemy nauczyć się wzajemnej wyrozumiałości.

Owoce naszej miłości

Seks służy również przekazywaniu nowego życia. To dzięki miłości dwóch osób powstają jej owoce, na świecie pojawiają się dzieci.

W każdym małżeństwie, w każdej relacji przychodzi taki moment, kiedy chcemy się naszą miłością podzielić z kimś jeszcze. Pojawia się w nas pragnienie małego członka rodziny, który może wnieść w nasze życie coś zupełnie nowego i zaskakującego.

Zadanie domowe

Jak ci się wydaje, po co jest seks w małżeństwie? Czemu on służy?

Czy seks kojarzy ci się z budowaniem bliskości? Jeśli nie, to dlaczego?

Czy seks kojarzy ci się z przyjemnością? Jeśli nie, to dlaczego?

Czy seks kojarzy ci się z przekazywaniem życia? Czy na to czekasz? Czy boisz się tego?

* * *

Wybieramy miłość to projekt, który stwarza miejsce i przestrzeń w internecie dla par i narzeczonych. Dla tych, którzy chcą rozwijać swoje relacje i szukają na to sposobów.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat narzeczeństwa i związków, zajrzyjcie na profil na Facebooku Wybieramy miłość.

Julia Płaneta - należy do wspólnoty Kurs Alfa u Kapucynów w Krakowie, współpracuje z portalem DEON.pl, prowadzi bloga wybieramymilosc.pl.

Dziennikarka i redaktorka, często ogarniacz wielu rzeczy naraz od terminów po dobrą atmosferę. Na co dzień pisze autorskie teksty oraz zajmuje się działem "Inteligentne życie" i blogosferą blog.deon.pl. Prowadzi także bloga wybieramymilosc.pl

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Ksawery Knotz OFMCap
17,43 zł
24,90 zł
Przedstawione rekolekcje poświęcone są życiu seksualnemu małżonków. Prowadzący wyjaśnia naukę Kościoła w tym trudnym obszarze i pokazuje proces coraz piękniejszego przeżywania życie intymnego nie tylko bez poczucia winy i grzechu, ale w poczuciu szczęścia i...

Skomentuj artykuł

Po co nam seks w małżeństwie? Są 3 powody
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.