W narzeczeństwie porozmawiajmy o naszych pieniądzach

W narzeczeństwie porozmawiajmy o naszych pieniądzach
(fot. Joshua Ness on Unsplash / aj)
3 lata temu
Julia Płaneta / wybieramymilosc.pl

Najczęstsze kłótnie w małżeństwach dotyczą trzech spraw: seksu, pieniędzy i wiary. Zacznijmy od pieniędzy.

Jak było w Twojej rodzinie?

Żeby zacząć rozmawiać o waszych wspólnych pieniądzach, potrzebujecie najpierw dowiedzieć się, jak to wyglądało w waszych rodzinach. Twoje podejście do pieniędzy, do korzystania z nich i gospodarowania nimi, pochodzi przede wszystkim z domu.

>> Czy narzeczeni mogą więcej?

Być może tata był jedynym "żywicielem" rodziny, a mama zajmowała się dziećmi i domem? A może oboje ciężko pracowali na etatach? Jeździliście razem na wakacje za granicę czy raczej do dziadków na wieś? Jak wyglądały codzienne zakupy?

Dopóki nie poznacie swoich historii rodzinnych, trudniej będzie wam zrozumieć wasze aktualne podejście do pieniędzy. Jasne, ono na pewno trochę się zmieniło, ale to też miało swoje przyczyny.

Jesteśmy razem, oddajemy sobie wszystko

W internecie można przeczytać o wielu pomysłach ułożenia domowego budżetu: jedno wspólne konto, dwa oddzielne konta, jedno wspólne i dodatkowo dwa oddzielne… Wszystko zależy od tego, czego chcecie i potrzebujecie.

Ale tak naprawdę, prawnie, pieniądze i tak będą wspólne. Jeśli decydujemy się być razem, czyli oddać sobie wszystko, to czy warto mieć oddzielne pieniądze?

Co chcemy pokazać dzieciom?

Zastanawiając się nad naszymi pieniędzmi, warto pomyśleć także nad tym, co naszą decyzją będziemy chcieli pokazać w przyszłości dzieciom. Ustalając podejście do wydatków, nauczymy je, jak gospodarować pieniędzmi. To ważne, zwłaszcza jeśli nie narzekamy na brak gotówki.

Jak wychować dzieci, żeby wiedziały, że pieniądze pomagają w zorganizowaniu zagranicznej wycieczki, w kupnie domu, samochodu, ale nie można za nie wszystkiego dostać? Jak nauczyć je mądrego gospodarowania pieniędzmi?

Zadanie domowe

Porozmawiajcie ze sobą na spokojnie o tym, jak chcielibyście w przyszłości gospodarować pieniędzmi.

Jakie są wasze historie rodzinne: jak zarabiali rodzice, jak gospodarowali pieniędzmi, na ile były wspólne a na ile oddzielne?

Jak teraz gospodarujesz pieniędzmi?

Jak chciałbyś/chciałabyś, żeby wyglądały nasze wspólne finanse?

Czego się boisz, gdy myślisz o naszych wspólnych finansach?

Czy chciałbyś/chciałabyś coś zmienić w swoim podejściu do pieniędzy?

* * *

Wybieramy miłość to nowy projekt, który stwarza miejsce i przestrzeń w internecie dla par i narzeczonych. Dla tych, którzy chcą rozwijać swoje relacje i szukają na to sposobów.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat narzeczeństwa i związków, zajrzyjcie na profil na Facebooku Wybieramy miłość.

Julia Płaneta - należy do wspólnoty Kurs Alfa u Kapucynów w Krakowie, współpracuje z portalem DEON.pl, prowadzi bloga wybieramymilosc.pl.

Dziennikarka i redaktorka, często ogarniacz wielu rzeczy naraz od terminów po dobrą atmosferę. Na co dzień pisze autorskie teksty oraz zajmuje się działem "Inteligentne życie" i blogosferą blog.deon.pl. Prowadzi także bloga wybieramymilosc.pl

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Piotr Kropisz SJ, s. Ewa Bartosiewicz RSCJ, Maja Komasińska-Moller
22,69 zł
34,90 zł

Zamiast liczyć lata kalendarzowe, policz swoje „lata duchowe”!

Daty urodzenia w dowodzie nie zmienisz, ale to, jak szybko starzejesz się psy­chicznie, w dużej mierze zależy od Ciebie. Książka, którą oddajemy w Twoje ręce, jest krokiem...

Skomentuj artykuł

W narzeczeństwie porozmawiajmy o naszych pieniądzach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.