Śmierć Chrystusa na krzyżu jest szczytowym momentem zbawienia człowieka

Śmierć Chrystusa na krzyżu jest szczytowym momentem zbawienia człowieka
fot. depositphotos.com

Patrzenie na krzyż Chrystusa zachęca mnie, bym wyszedł z pułapki własnych oczekiwań i otwarł się na perspektywę, jaką ma Bóg. 

Z ewangelii wg św. Łukasza: 

A lud stał i patrzył. Lecz członkowie Wysokiej Rady drwiąco mówili: «Innych wybawiał, niechże teraz siebie wybawi, jeśli On jest Mesjaszem, Wybrańcem Bożym». Szydzili z Niego i żołnierze; podchodzili do Niego i podawali Mu ocet, mówiąc: «Jeśli Ty jesteś królem żydowskim, wybaw sam siebie».  
Był także nad Nim napis w języku greckim, łacińskim i hebrajskim: «To jest Król Żydowski». 

Jeden ze złoczyńców, których [tam] powieszono, urągał Mu: «Czy Ty nie jesteś Mesjaszem? Wybaw więc siebie i nas». Lecz drugi, karcąc go, rzekł: «Ty nawet Boga się nie boisz, chociaż tę samą karę ponosisz? My przecież - sprawiedliwie, odbieramy bowiem słuszną karę za nasze uczynki, ale On nic złego nie uczynił». I dodał: «Jezu, wspomnij na mnie, gdy przyjdziesz do swego królestwa». Jezus mu odpowiedział: «Zaprawdę, powiadam ci: Dziś ze Mną będziesz w raju». 

Obraz: Uczestniczymy dziś w tajemnicy ukrzyżowania Jezusa i ogłoszenia Go Królem Żydowskim. Oczyma wyobraźni stanę przy krzyżu na Golgocie. Posłucham wypowiadanych słów. To wszystko dzieje się dla mojego zbawienia. Chcę tam być z pełną świadomością. 

Myśl: Śmierć Chrystusa na krzyżu jest szczytowym momentem zbawienia człowieka. Jezus zbawia nas nie wymazując perspektywy śmierci, ale uwalniając nas od lęku przed nią, lęku, który zatruwa całe nasze życie. „Naszym radykalnym złem jest to, że chcemy się zbawić sami”. Wydaje się nam, że krzyż jest daremny i usiłujemy się zbawić sami. To są pokusy stale obecne w życiu człowieka. One powracają w historii. Patrzenie na krzyż Chrystusa zachęca mnie, bym wyszedł z pułapki własnych oczekiwań i otwarł się na perspektywę, jaką ma Bóg. 

Emocja: Złość na Boga. Często zdarza się nam myśleć, że krzyże, które na nas spadają są ‘winą’ Boga, podobnie jak myślał jeden z ukrzyżowanych razem z Jezusem. Musimy wtedy duchowo przejść drogę od tego złoczyńcy do drugiego, który jest świadom popełnionego zła, ale też bliskości i solidarności z nim Chrystusa. 

Wezwanie: Poproszę o łaskę przyjęcia Bożego działania, nawet jeśli ono zdaje się ‘krzyżować’ moje oczekiwania. Podziękuję za zbawienie w Chrystusie. 
Spojrzę na krzyż, który znajdę wokół mnie i przez chwilę będę trwał w adoracji. 

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Józef Tischner, Joanna Podsadecka, Tomasz Ponikło

Trzy wielkie odsłony - Wiara ludzi wolnychMiłość w czasach niepokoju. Niepublikowane wykłady oraz Tischner. Nadzieja na miarę próby. Ostatnie słowa

Głęboka wiara i wielkie pytania ks. Józefa Tischnera

Jak wierzyć w świecie, który żongluje...

Skomentuj artykuł

Śmierć Chrystusa na krzyżu jest szczytowym momentem zbawienia człowieka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.