Spacer medytacyjny. Czym jest i jak to robić dobrze?

Spacer medytacyjny. Czym jest i jak to robić dobrze?
Fot. Katie McBroom / Unsplash
72.dominikanie / YT / mł

Czym jest spacer medytacyjny? Jak spacerować, by znaleźć wyciszenie i dystans? Czy trzeba się skupiać na wszystkim, co nas otacza?

O spacerze medytacyjnym opowiada o. Maksymilian Nawara OSB, benedyktyn z Lubinia. W serii nagrań publikowanej na kanale dominikanów zachęca do praktyki modlitwy i medytacji. 

Na czym polega spacer medytacyjny? 

- Często jest tak, że próbujemy znaleźć jakiś dystans, gdy siedlisko życiowe nas tak trochę ściska. I pierwszą taką rzeczą jest pójść sobie na spacer - mówi o. Nawara. - Ale to pójście na spacer oznacza też, że desperacko szukamy wyciszenia na tym spacerze. I wtedy nie wiadomo, co do końca tam zrobić. Myśli cały czas są, albo próbujemy je zneutralizować przez bardzo intensywne rejestrowanie wszystkiego, co jest wokół, co tez jest bardzo wykańczające - opowiada zakonnik.

Jak podkreśla, spacer medytacyjny jest czymś bardzo prostym. Nie trzeba skupiać się na krajobrazie, na dźwiękach, włączać pełnej, aktywnej uważności.

DEON.PL POLECA

 - Chodzi o to, żeby być bardzo świadomym tego, że się kroczy. Zwyczajnie iść.. Nawet nie starać się bardzo słuchać ptaków czy rejestrować krajobrazu, tylko zwyczajnie mieć świadomość, żeby iść - mówi benedyktyn. - Co jakiś czas się zatrzymamy i to jest moment, kiedy można rzeczywiście być w zmysłach - ale poczuć nie oznacza od razu rejestrować.

Posłuchaj, co jeszcze trzeba wiedzieć o spacerze medytacyjnym: 

Źródło: 72.dominikanie / YT / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Stanisław Radoń

Medytacja z powrotem do źródeł

Z jednej strony cieszy duża popularność różnych szkół medytacji, z drugiej budzi zaniepokojenie. Niepokoi nawet kliniczna koncepcja uważności (ang. mindfulness), czyli tzw. świeckiego modelu medytacji. Owo zaniepokojenie wyrażają nie tylko...

Skomentuj artykuł

Spacer medytacyjny. Czym jest i jak to robić dobrze?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.