Stworzyła czeski Asyż, patronuje ‘aksamitnej rewolucji’ – św. Agnieszka z Pragi

Stworzyła czeski Asyż, patronuje ‘aksamitnej rewolucji’ – św. Agnieszka z Pragi
Św. Agnieszka czeska - Bohemian Master of the year 1482, Public domain, via Wikimedia Commons
0:00
- 0:00

2 marca wspominamy księżniczkę, która swoje powołanie do świętości i do życia zakonnego zrealizowała niejako wbrew ludzkim planom, od których była zależna. Agnieszka Czeska, zwana też Przemyślidką, urodziła się w 1205 r. Była trzynastym dzieckiem Przemysła Ottokara I, króla Czech. W tamtych czasach zadaniem księżniczek było dobre zamążpójście, które poprzez koligacje rodzinne, pomagało władcom sprawować rządy. Nie inaczej było w przypadku Agnieszki.

Gdy miała trzy lata, jej ręka została obiecana jednemu z synów Henryka Brodatego. Dlatego też, mając 11 lat, wyjechała z siostrą na dwór polski. Przebywała w Trzebnicy. Powierzono ją opiece św. Jadwigi Śląskiej, od której otrzymała solidne wychowanie religijne.

Imiona świętych - Agnieszka

Dwóch synów Henryka umarło jednak w młodym wieku. Trzeci poślubił siostrę Agnieszki, Annę. Dlatego też Agnieszka wróciła na dwór do Pragi.
Wkrótce potem jej rękę obiecano synowi cesarza Fryderyka II i wyjechała na dwór w Bambergu. To małżeństwo także nie doszło do skutku, podobnie jak późniejsze plany, by wydać ją za króla angielskiego Henryka III. Agnieszka wróciła na dwór w Pradze i w końcu o jej rękę zaczął starać się sam cesarz Fryderyk, powtórnie owdowiały.

Modlitwa do św. Rity o dobrego męża i dobrą żonę

Tym razem, jednak, sama Agnieszka miała już inne plany. Postanowiła dochować wierności ślubowi czystości, który wcześniej złożyła. Zwróciła się zatem do papieża Grzegorza IX i po jego interwencji mogła swobodnie decydować. Wtedy całkowicie poświęciła się działalności dobroczynnej i duchowej.
Miała udział w dokończeniu fundacji dla franciszkanów, jaką rozpoczął jej brat Wacław I. Od franciszkanów dowiedziała się też o duchowej drodze św. Klary z Asyżu i postanowiła iść za jej przykładem.

Św. Agnieszka z Pragi wręcza Wielkiemu Mistrzowi model Kościoła - Arcibiskupstvi prazke, Public domain, via Wikimedia CommonsŚw. Agnieszka z Pragi wręcza Wielkiemu Mistrzowi model Kościoła - Arcibiskupstvi prazke, Public domain, via Wikimedia CommonsOkoło roku 1233 ufundowała szpital. Powstał przy nim zakon Braci Krzyżowców, zwanych też Krzyżowcami z czerwoną gwiazdą.
Ufundowała także klasztor żeński, nazywany potem czeskim Asyżem, do którego sama wstąpiła i w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego w 1234 roku złożyła śluby zakonne. To odbiło się głośnym echem w ówczesnej Europie. Wkrótce też Agnieszka została ksienią, czyli przełożoną klasztoru. Czeski Asyż przyczynił się do odnowy religijnej nie tylko w Czechach, ale promieniował na całą Europę Środkową.

Modlitwa do św. Józefa za małżeństwa, które nie mogą mieć dzieci

Agnieszka, zafascynowana postacią św. Klary, utrzymywała z nią kontakt listowny. Klara pisała w jednym ze swoich listów: „w to zwierciadło co dzień wpatruj się, o królowo, oblubienico Jezusa Chrystusa (por. 2 Kor 11, 2), i ciągle w nim twarz swoją oglądaj. Do widzenia, najdroższa córko z twoimi córkami, przed tronem chwały wielkiego Boga (por. Tt 2, 13); módlcie się za nas (por. 1 Tes 5, 25)”. Święte nie spotkały się nigdy osobiście, ale duchowa przyjaźń trwała ponad dwadzieścia lat.
Sława Agnieszki rozniosła się po Europie. Angażowała się w różnorakie mediacje, przypisywano jej dar proroctwa i zdolność czytania w ludzkich sercach. Prowadziła działalność dobroczynną, wspierając potrzebujących. Czyniła to z miłości do Boga, z osobistym poświęceniem. Jej życie naznaczone było też chorobami i cierpieniem.

800-lecie urodzin św. Agnieszki czeskiej

Zmarła w opinii świętości w 1282 roku. Beatyfikował ja dopiero Pius IX w 1874 roku, a kanonizował Jan Paweł II w roku 1989. Tydzień po kanonizacji w Czechach w wyniku ‘aksamitnej rewolucji’ upadł reżym komunistyczny. Dlatego też św. Agnieszkę uznano za patronkę tego zrywu wolnościowego. Ikonografia chrześcijańska przedstawia św. Agnieszkę w habicie franciszkańskim.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Andrzej Babuchowski

Agnieszka Czeska, córka króla Przemysła Ottokara I, założyła w Pradze szpital dla ubogich i pierwszy na wschód od Alp klasztor klarysek. Korespondowała z papieżami oraz ze świętą Klarą z Asyżu, od której przejęła franciszkański ideał...

Skomentuj artykuł

Stworzyła czeski Asyż, patronuje ‘aksamitnej rewolucji’ – św. Agnieszka z Pragi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.