Św. Joanna Franciszka de Chantal – o przyjaźni

Św. Joanna Franciszka de Chantal – o przyjaźni
Św. Joanna Franciszka de Chantal (1572-1641) (źr. wikipedia.org)

Przyjaźn pomiędzy ludźmi całkowicie oddanymi Bogu zawsze owocuje trwałym dobrem. Gdy Joanna odchodziła do Boga po wieczna nagrodę, pozostawiła 87 założonych przez siebie fundacji Sióstr Wizytek. Jej kierownik duchowy, św. Franciszek Salezy, biskup Genewy, przez swoją pobożność pełną prostoty, wpłynął na jej życie modlitwy i sposób przebywania z Bogiem. Dzięki niemu odeszła od nadzwyczajnych praktyk i zewnętrznych umartwień. Przewodniczką na drogach wiary była dla Joanny Maryja w tajemnicy Nawiedzenia.

Joanna urodziła się 23 stycznia 1572 roku w bogatej rodzinie w Dijon we Francji. Jej ojciec był wpływowym politykiem, przewodniczącym parlamentu Burgundii. Bardzo wcześnie zmarła jej mama, dlatego wychowała ją opiekunka. Otrzymała staranne wykształcenie i w wielu 20 lat poślubiła barona Krzysztofa de Chantal. Była matką sześciorga dzieci, które sama wychowywała po tragicznej śmierci męża w czasie polowania. Wydarzenie to miało wielki wpływ na jej życie wiary i modlitwy. Już wtedy zaczęła doświadczać mistycznych łask. Swoim dzieciom przekazywała chrześcijańskiego ducha służby troszcząc się o chorych i ubogich, którzy gromadnie garnęli się do swej Opiekunki.

W 1604 roku Pan Bóg postawił na jej drodze świętego biskupa Franciszka Salezego, z którym od razu doskonale się rozumiała. Od czasu, gdy został jej kierownikiem duchowym, pobożność Joanny stawała się ewangelicznie prosta, skupiała się teraz bardziej na umartwieniu wewnętrznym a nie jak przedtem, na zewnętrznych pokutach. Swoich bliskich traktowała zawsze z wielką dobrocią i życzliwością. Poświęcała wiele czasu na medytację Pisma Świętego i modlitwę nie zaniedbując przy tym swoich codziennych obowiązków. Pamiętała o Bożej Obecności i pragnęła wszystko dobrze czynić ze względu na Boga.

Gdy jej dzieci osiągnęły samodzielność i miały zapewnioną przyszłość, uznała, że jej rola jako matki została zakończona. Razem z dwiema przyjaciółkami i dzięki duchowemu wsparciu Franciszka Salezego postanowiła żyć we wspólnocie zakonnej. Pragnęła całkowicie oddać się modlitwie i adoracji Najświętszego Sakramentu. W 1610 roku przeniosła się z Dijon do Annecy, gdzie powstała pierwsza wspólnota Sióstr Wizytek. Joanna de Chantal oraz jej dwie towarzyszki złożyły swoje śluby zakonne w obecności św. Franciszka Salezego. Było to 6 czerwca 1610 roku, w uroczystość Trójcy Świętej.

Po śmierci św. Franciszka Salezego w 1622 roku, Matka Joanna zebrała wszystkie jego pisma i zadbała, by jego grobowiec był zbudowany przy klasztorze w Annecy w kościele Wizytek. Nowym opiekunem zakonu został św. Wincenty de Paul. Joanna de Chantal zmarła 13 grudnia w 1641 roku pozostawiając po sobie 8 tomów pism, listów i duchowych wskazówek. Kanonizował ją w 1767 roku papież Klemens XIII.

   

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Św. Joanna Franciszka de Chantal – o przyjaźni
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.